DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Uluslararası kargo gönderimlerinde bilmeniz gerekenler

Uluslararası kargo gönderimlerinde bilmeniz gerekenler

Uluslararası satışlar yapmayı planlıyorsanız, kargo gönderim süreçleri konusunda da bir takım araştırmalar ve yatırımlar yapmaya hazırlanmalısınız. Yurtiçi gönderilerin aksine uluslararası gönderilerin dinamikleri daha farklı olabiliyor. Kargo gönderim süreçlerine ve maliyetlerine ek olarak, gönderi yapılacak olan ülkelerin de yasal uygulamalarının araştırılması ve bu uygulamalara uyulması gerekiyor. Bu rehberimizde de uluslararası kargo gönderimleri yapmayı planlıyorsanız üzerinde durmanız gereken konular üzerinde duracağız.

Uluslararası kargo gönderim stratejisi hazırlamak

Her firma için bu strateji değişiklik gösterecektir. Bu sebeple de tek bir strateji üzerinde durmak yanlış olacaktır; fakat belli başlı konu başlıklarının üzerinde durulması gerekiyor. Bu konu başlıklarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

Hangi bölgelere gönderim yapacaksınız?

  • Küçük hedeflerle başlayın: Öncelikle tüm ülkelere gönderim yapmak yerine, size yakın olabilecek ya da kapasitenizin kaldırabileceği orandaki bölgeleri stratejinize dahil edin.
  • Mevcut talebi takip edin: Siteniz üzerindeki trafiği ve satışları takip ederek, mevcut talebi karşılayacak çözümler üretin.
  • Hedef dili dikkate alın: Hedef pazardaki kullanıcılara daha iyi bir şekilde hitap edebilmek için hedef dil üzerinde çalışmalar yapın.

Hangi ürünlerin gönderimini yapacaksınız?

  • Uluslararası pazarda ilgi görecek ürünlerinizi belirlemelisiniz.
  • Hacmi ve ağırlığı fazla olan ürünlerin kargo maliyetleri artacağı için yurtdışı gönderimleri için seçecğeiniz ürünleri iyi bir şekilde belirlemelisiniz.
  • Yolda bozulmayacak veya kolay hasar görmeyecek ürünleri seçmeniz, iade ya da müşteri problemleri gibi konularla daha az ilgilenmenizi sağlar.

Ülkelerin yasal süreçleri ve uygulamalarını araştırmak

Bir diğer önemli konu ise ülkelerin kargo gönderim ve kabullerinde ne tür yasalarının ve uygulamalarının olduğunu araştırmak olacaktır. Belli başlı ürünlerde farklı sertifikalar veya izinler gerekebilir. Bu izinlerin ve sertifikaların alınması gerekebileceği gibi, bazı ürünlerde sağlıkla ilgili bir takım yasalar olabilir.

Hedef pazarınızın yasalarını ve uygulamalarını kontrol etmeniz ve göndermeyi planladığınız ürünlerin bu yasalara ve uygulamara uyumluluğunu kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Bu kontrollerin yapılmaması, ürünlerinizin gümrükte kalmasına neden olacağı gibi müşterilerinizin de mağdur olmasına neden olacaktır.

Gönderilerin ücretlendirilmesi

Yurtdışına gönderiler yaparken, kargo ücretlerinin belirlenmesi ve kullanıcılara açık bir şekilde belirtilmesi de bir hayli önemlidir. Kargo ücretlerini belirlerken de bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor.

Paketleme

Gönderilerinizin sağlam bir şekilde müşterilerinize ulaşması gerekiyor. Bu sebeple de paketlemelerinizi bir hayli sağlam yapmanız gerekli. Tabii ki paketleme sürecinde kutunun büyümesi ve ağırlığın artması maliyetleri de artıracağı için, kutularınızı en optimum boyuta göre hazırlamanız bir hayli önemlidir.

Kargo ücretlerinizi belirlerken bu paketleme sürecindeki malzeme maliyetlerini de dikkate alarak, ürün fiyatlarınızı bu doğrultuda belirlemelisiniz.

Kargo maliyeti

Farklı ülkelere göre kargo maliyetleri değişiklik gösterecektir. Mesafenin artmasının yanı sıra kutu büyüklüğü ve ağırlığı da bu maliyetlere doğrudan etki edecektir. Bunlara ek olarak farklı kargo şirketlerinin farklı maliyetleri ve koşulları da bulunabilir. Uluslararası gönderimlerde sabit bir ücretlendirme alabileceğiniz gibi ülkelere göre değişik fiyatlandırlamalarla da karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple de site üzerinde kargo maliyetlerini belirlerken kullanıcıların konumları önemli bir belirleyici unsur olacaktır.

Bu durumda ya konum bazlı bir sistem üzerinde durabilir ya da ürün fiyatlarınızı optimize ederek kargo gönderim ücretlerinizi ürün fiyatlarınıza dahil edebilirsiniz.

Tabii ki bu opsiyonda ürün fiyatlarınız çok yükselebileceği için, sizin için en optimum seçeneği bulmanız ve gerekli durumlarda ücretsiz gönderi yerine kullanıcılara ücretli kargo seçeneği sunmalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!