DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Üç basit adımda B2B satışlarınızı artırın

Üç basit adımda B2B satışlarınızı artırın

E-ticaret denildiğinde genellikle ilk olarak akla doğrudan son tüketiciye satış yapan B2C firmaları gelse de, çok ciddi cirolara ulaşan ve müşterileri öncelikle diğer kurumlar olan B2B firmalar da dikkat çekiyor. İngilizce “Bussinnes to business” kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan B2B terimi, şirketler arası ticaret anlamına geliyor. E-ticarette B2B, üretici bir firmanın ürünlerini internet üzerinden toptancılara satması ya da toptancıların perakendecilere internet üzerinden satış gerçekleştirmesi olarak ifade edilebilir.

2012 yılında tüm dünyada 1 trilyona yaklaşmış olan B2B harcamaları artmaya devam ediyor. Yapılan son araştırmalara göre 2013 yılı itibariyle sadece Amerika’da gerçekleşen B2B satış hacminin 559 milyon dolar. B2B’nin sektörde bu kadar büyük bir paya sahip olmasının nedenleri arasında şirketlerin, bireysel kullanıcılardan çok daha büyük hacimlerde ürün satın alması gösteriliyor. Peki henüz B2C ya da C2C kadar yaygınlaşmamış bu alanda satışları artırarak daha çok kazanabilmek için neler yapılabilir?

1. Müşterilerinizi yakından tanıyın

B2B sektöründe müşteriniz olan şirketleri yakından tanımanız ve ihtiyaçlarını tespit etmeniz son derece önemli. Müşterinizin ihtiyaçlarına yönelik; zamanında teslimat, ulaşım ve ödeme kolaylığı, ürün çeşitliliği gibi konularda şirketlere yardımcı olmanız, uzun süreli bir iş birliğinin temelini oluşturabilir.

2. Olumlu müşteri deneyimi

B2B sektöründe e-ticaret yaparken web sitenizin bu sektöre ilişkin özelliklere sahip ve kullanıcı dostu bir yapıda olması gerekiyor. Web sitenizin ilgi çekici, ihtiyaçlara cevap veren ve özellikle SEO açısından kaliteli olması satışlarınızın artmasını sağlayabilir.

Sitenizin kolay bulunabilir olması ve tercih edilmesi için;

  • Anahtar kelime ve meta etiketleri kullanmak,
  • Mobile uygun olmak,
  • Ödeme ve bilgi güvenilirliği sağlamak,

Kullanıcı dostu olması için;

  • Site tasarımınızın sade ve kullanışlı olması,
  • Satın alma aşamalarının kolay olması,
  • Fiyat bilgisi, görsel ve promosyon bilgilerinin bulunması,
  • Ürün bilgilerine ayrıntılı olarak yer verilmesi

Müşteri hizmetlerinin etkin olması için;

  • Müşterilere interaktif destek verilmesi
  • Sitede e-mail, telefon, adres ve online konuşma gibi bilgilerin bulunması
  • Kişiye özel müşteri hizmeti sağlanması faydalı olabilir.

Web sitenizin sahip olduğu tüm bu özelliklerle olumlu müşteri deneyimini kolayca müşteri sadakatine dönüştürebilirsiniz.

3. Operasyon giderlerini düşürerek gelir optimizasyonu sağlamak

Eğer farklı kanallardan satış gerçekleştiren bir firmaysanız çoklu bir yönetim platformuyla tüm satış kanallarını yönetmeniz ve gelir-gider kontrolünü tek bir sistem üzerinden gerçekleştirmeniz gerekebilir. Böylece operasyon akışınızı kolaylaştırabilir, verimliliğinizi artırabilir ve kullandığınız otomasyon sistemiyle operasyon giderlerinizi azaltabilirsiniz.

Ayrıca otomasyon sistemi sayesinde müşterilerinize sunacağınız alışveriş raporları, ürün ve teslimat bilgileri, alternatif ödeme sistemleri gibi kişiye özel hizmetler sektörde farkınızı ortaya koymanızı sağlayabilir.Toplam e-ticaret hacmi içindeki payı giderek artan B2B sektöründe başarılı olmak için siz de bu ipuçlarını değerlendirebilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette başarılı olabilmeniz ve kârlılığınız artırabilmeniz için, her zaman size en uygun altyapı ve çözümleri sunuyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleriyle tanışmak için hemen demo hesabınızı oluşturabilir, e-ticaret ile kazanmaya bugünden başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!