DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Twitter’ı etkin kullanmada 3 önemli ipucu

Twitter’ı etkin kullanmada 3 önemli ipucu

Twitter sosyal medya alanında önde gelen platformlardan biri. Günümüzde pek çok firma, Twitter kullanımının firmasına fayda sağlayacağını biliyor, ancak etkin ve verimli kullanılmadığında bu fayda net bir şekilde gözlemleyemeyebiliyor. Bu durumda doğal olarak “acaba harcadığım zamanın karşılığını alabiliyor muyum?” ya da “işime gerçekten bir getiri sağlıyor mu?” gibi sorulara neden oluyor.

 

Bu gibi soruların yanıtını daha rahat bulabilmemiz için; doğru sosyal medya platformunu, doğru noktalara dikkat ederek kullanmak çok fayda sağlayabilir. Daha önceki yazılarımızda sizlerle Facebook, Pinterest, YouTube gibi farklı sosyal medya kanallarında etkinliği arttıracak çeşitli önerilerimizi paylaşmıştık. IdeaSoft olarak sizlere, e-ticaret işinize büyük katkısı olabilecek ve Twitter kullanımının verimliliğini arttırabilecek 3 ipucu sunuyoruz.

 

1. Marka kimliğinizi yansıtın

“Marka olmak ve daha fazla insanın markanızla temasını sağlamak” hedefine sizi, hangi sosyal medya pazarlama stratejisi ulaştırır?

 

Öncelikle; sadece başkalarının söylediklerini tekrarlamanın, bu hedefe ulaşmanıza yararı olmayacağını vurgulayalım. Yani sürekli başkalarının fikirlerini, önerilerini ve içeriklerini paylaşıp; sadece onların fikirlerini ‘retweet’ ediyorsanız bir sorun var demektir.

 

Kendi düşüncelerinizi paylaşmadan markanızı oluşturamazsınız. Örneğin gerçekten beğendiğiniz bir blog yazısını paylaştınız; sonra da, paylaşımınızla ilgili sizinle benzer düşüncede olanların tweet’lerini ‘retweet’ ettiniz. Hemen ardından, benzersiz bir fikrinizi paylaşmanızda fayda var. Çünkü paylaştığınız her fikriniz, öneri ve içerikleriniz markanızı temsil ediyor ve onlar olmadan hatırlanabilir bir marka oluşturmanız mümkün değil. Ancak kendi düşünce ve içeriklerinizi paylaşırsanız; takipçilerinizin markanızı tanıyabilmesini, beğenmesini, işinize güvenmelerini sağlayabilir ve bir marka varlığı oluşturabilirsiniz.

 

2. Sitenizin ve Twitter’ın işlevlerini karıştırmayın

Öncelikle, sosyal medya pazarlama satış yapabileceğiniz bir platform değil. Twitter, dolaylı olarak daha fazla müşteri elde edebileceğiniz bir kanal ve bu da daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilir. Yine de Twitter’ı, öncelikli olarak “web sitenizine trafik sağlamak” amacıyla kullanmanızda yarar var. Bu nedenle twitter profilinizde mutlaka site adresinizin bulunmasına özen göstermenizi öneriyoruz.

 

Twitter tam olarak; yeni potansiyel müşterilerinize önerilerde bulunabileceğiniz, onlarla etkileşim kurabileceğiniz ve onların üzerinde iyi bir izlenim yaratabileceğiniz bir tür ‘karşılaşma yeri’. Bu nedenle, sosyal medyada potansiyel müşterilerinizle bir ilişki kurduktan sonra; bu ilişkiyi satışa dönüştürme konusunda çok ısrarlı davranmanızı önermiyoruz. Aksi halde potansiyel müşterilerinizin ilgisini hızla kaybedebilirsiniz.

 

Satışlarınızı gerçekleştirmeniz için doğru kanal web siteniz olduğu için; Twitter’ı dikkat çekici içerikler paylaşma ve ilgi duyan takipçilerinizi, sitenizi ziyaret etmeye yönlendirme kanalı olarak düşünebilirsiniz.

 

3. Öncülük edin

Kalabalık herhangi bir platformda ancak öncülük edenler inisiyatif kullanabilir. İnsanların dikkatini çekmek ve daha sonra da bu dikkati işinize yöneltmek istiyorsanız, bir liderlik rolünüzün olması gerekiyor. Sözün size gelmesini beklemeden, konuşmanın bir yolunu bulup sözü, iletişim kurmak istediğiniz kişilere getirebilirsiniz. Her zaman ilk soruyu soranın ve bir fikri önerenin sizin olmanız, öne çıkmanız açısından önemli.

 

Sosyal medya faaliyet planınız varsa; hangi eylemlere odaklanacağınızı biliyorsanız, gün içinde yapacağınız küçük ince ayarlarla kârlı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bunun için, sizi yarı yolda bırakmayacak ve size en uygun çözümler sunan güçlü bir altyapıya ihtiyacınız var. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleriyle tanışmak için siz de hemen demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!