DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Twitter’daki etkileşiminizi artırmak için uygulayabileceğiniz 7 takitk

Twitter’daki etkileşiminizi artırmak için uygulayabileceğiniz 7 takitk

E-ticaret sitenizin sosyal medyada tanıtımını yaparken, kullanabileceğiniz en önemli platformlardan biri de şüphesiz Twitter. Twitter’ın dinamiklerine ayak uydurdurabildiğiniz takdirde, bu mecradan olumlu sonuçlar alabileceğiniz gibi, müşteri destek hizmeti de sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlama ile içerik pazarlamanın dinamikleri birbirine çok yakın olduğu için, Twitter yönetimi yaparken içerik pazarlama hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekebiliyor. İçerikleri hazırlamak kadar bu platformda bu gönderileri paylaşmayı bilmek de önemli.

E-ticaret sitenizin Twitter’daki etkileşimini artırmak için neler yapabileceğinize dair birkaç taktiği sizinle burada paylaşıyor olacağız. Tabii ki burada sizi uyarmamız gereken bir durumda bulunuyor. Yaptığınız paylaşımların içeriği ve takipçilerinizin ilgi durumu farklı sonuçlar doğurabilir. Buradaki ipuçlarından yararlanmadan önce Twitter’ın sizin için doğru bir platform olup olmadığının analizini yapmanız gerekiyor.

İçeriklerinizden önemli detayları tweetlerinizde paylaşın

Markalar, bu platform üzerinde paylaşımlar yaparken genellikle blog yazılarının başlığını ve linkini paylaşmayı tercih edebiliyor. Bu yanlış bir yaklaşım değil; ancak içeriğin içinde ilgi çekici bir metin bulunuyorsa ve bunu linkle beraber 148 karaktere sığdırabiliyorsanız, tweetinizde kullanabilirsiniz.

Bu metinler bir istatistik ya da yazının öne çıkan bir bölümü olabilir. Önemli olan, takipçilerinizin ilgisini çekebilecek bir metin sunarak etkileşiminizi artırmaktır.

Dikkat çekici görseller kullanın/h2>

Takipçilerinizin dikkatini çekebilmek için görselli tweetlere de ağırlık verebilirsiniz. Yazıdan çok görseller tweetlerde daha etkili olur. Bir görsellik sunduğunuzda, takipçilerinizin sayfa akışları arasında bu görseller dikkat çekecektir. Aynı zamanda ilgi çekici ve kaliteli bir görsel kullandığınızda attığınız tweetler daha çok göze çarpacaktır.

Metinlerinizin bir kısmını görsellerinizin üzerine ekleyerek de kullanabilirsiniz. Böylelikle 148 karaktere bağımlı kalmadan görseller üzerinden de bir mesaj ya da bilgi verebilirsiniz.

Eski tweet ve içeriklerinizi yeniden paylaşın

Twitter’ın zaman tüneli çok aktif bir şekilde güncelleniyor ve kullanıcılar bazen sizin attığınız tweetleri kaçırabiliyorlar. Bu nedenle de eski tweetlerinizi veya blogunuzda içeriklerinizi belli zaman aralıklarında tekrar paylaşabilirsiniz.

Fazla etkileşim almayan tweetlerinizi bir sonraki gün ya da sizin belirleyeceğiniz bir zaman çizelgesi üzerinde tekrar paylaşarak, bu tweetlere etkileşim gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra çok etkileşim gören tweetlerinizi ve içeriklerinizi de bir süre sonra tekrar paylaşarak, yeniden etkileşim yaratabilirsiniz.

Gece tweet atmaya özen gösterin

Gün içinde mesai saatleri devam ederken atılan tweetler belli bir etkileşim sağlıyor olsa da, kullanıcıların çoğu gece Twitter üzerinde daha aktif oluyor. Bu nedenle de kullanıcıların daha aktif olduğu saatlerde tweetler atmak, içeriklerinizin daha fazla görülmesine ve daha fazla etkileşim almasını sağlayabilir.

Bunun yanı sıra işe geliş ve gidiş saatleri de gönderi yapmak için oldukça önemli. İnsanlar, gündüz işe giderken ya da işten gelirken yolda vakit geçirmek için sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. Bu saatlerde içerik paylaşımı yaptığınızda bu kişilerin de dikkatini çekebilirsiniz.

Kullanıcılara en kısa sürede cevap verin

Markalar için sosyal medyadan müşteri desteği sunmak artık bir standart haline gelmeye başladı. Tüketiciler, telefonla ulaşmak yerine şikayetlerini ve sorunlarını sosyal medya üzerinden duyurmaya çalışıyor ve bu da doğal olarak sosyal mecraların müşteri destek hattına dönüşmesine neden olabiliyor.

Etkileşimlerinizi artırmak ve tüketicilere daha iyi bir hizmet sunabilmek için, takipçilerinizin sizin hakkınızda attığı tweetlere hızlı bir şekilde geri dönüş yapmaya özen gösterin. Hızlı dönüşler yapmanız ve tüketicilerin sorunlarını çözmeniz, tüketicilerin markanızla daha çok etkileşime girmesini sağlar.

Twitter istatistiklerinden ölçümleme yapın

Twitter bir süredir kendi platformu üzerinden istatistik bilgileri vermeye başladı. Buradaki verileri inceleyerek hangi saatlerde attığınız tweetlerin ne kadar ilgi gördüğünü, hangi tür içeriklerin (yazılı & görselli tweet) daha çok etkileşim aldığını takip ederek, içerik stratejilerinizi bu verilere göre yeniden düzenleyebilir ve geliştirebilirsiniz.

Önümüzdeki günlerde Twitter istatistiklerinin nasıl kullanılacağına dair bilgileri sizinle paylaşacağız.

Etkileşime giren takipçi, sayıca çok takipçiden daha iyidir

Twitter’ın ülkemizdeki popülerliğinin artmasının ardından, kullanıcılar arasındaki popülerlik ve takipçi sayısı oldukça öne çıkmaya başlamıştı. Bu nedenle de şirketler takipçi sayılarını çok göstermek için takipçi sayılarını artırmak için, takipçi satın almaya başladılar; fakat birçok marka çok sayıda takipçiye sahip olsa da konu etkileşime geldiğinde, çoğunlukla beklenen sonuçlar alınamadı.

Bu nedenle organik olarak büyüyen hesapların, etkileşim oranları genellikle daha fazla olmuştur. Takipçi satın almak yerine organik olarak büyümek ve az takipçi sayısı olsa da yüksek etkileşim oranları almak marka bilinirliği ve sadakati için daha önemlidir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Sosyal medyada takipçi mi, etkileşim mi daha önemli?” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!