DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Twitter’ı daha doğru kullanmanın sırları

Twitter’ı daha doğru kullanmanın sırları

​Pazarlama için kullanılan Twitter’ın en önemli amacı: Daha fazla etkileşim yaratmak ve bunu en hızlı yollardan gerçekleştirmeyi sağlamak. Saniyede 6 binden fazla gönderinin paylaşıldığı bu ortamda gündeme gelebilmek, dikkat çekebilmek zor görünüyor.

 

Bununla beraber e-ticaret sitenizin ürün, kampanya ve fırsatlarını duyurmak için Twitter son derece önemli bir mecra. Twitter’ı verimli şekilde kullanabilen pek çok şirket de var. Bu şirketler sadece takipçi sayısını artırarak bile başarılı pazarlama için kendilerine bir zemin yaratabiliyor. Siz de Twitter sayesinde e-ticaret işini büyüten bu firmalardan biri olabilirsiniz.

 

Günde yaklaşık 500 milyon gönderinin arasında sizin tweet’lerinizin göze çarpması çok kolay olmasa da endişe etmeyin. IdeaSoft olarak size daha fazla etkileşim sağlayabilecek bazı ipuçları sunuyoruz.. İşte kusursuz Tweet atmanın püf noktaları…

 

Tweet kapasitesini maksimum kullanın

Twitter’da ifade sınırınızın 140 karakter olduğunu unutmayın. Bunu sonuna kadar, en verimli şekilde kullanmalısınız. Araştırmalara göre atacağınız bir tweet 60 karakterden az olursa daha düşük etkileşim alıyor. Bu nedenle tweet’leriniz için hedefiniz en az 120 karakter olmalı.

 

Tweet’lerinizin bir kimliği olsun

Önceden hazırlanmış klişe metinler tercih etmeyin. Fikirlerinizi, cevaplarınızı, sorularınızı ve diğer yorumlarınızı mutlaka olasılıkları değerlendirerek hazırlayın. Böylelikle kendinizi diğerlerinden ayırabilir ve takipçilerinize farklılık sunabilirsiniz.

 

Soru sorun, sorulara cevap verin

Soru sormak her zaman iyi bir yöntem olmuştur. Böylelikle takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Fakat sorduğunuz soruları bir sonuca bırakmayı unutmayın. Örneğin eğer kullanıcılardan doğru cevabı beklediğiniz bir soru sorduysanız, belirli bir süre sonra doğru cevabı paylaşmayı unutmayın. Aynı şekilde firmanıza yönelik sorulmuş olan sorulara mutlaka tatmin edici bir cevap verin. Bu soru, cevap, onaylama ve açıklama yöntemi firmanızın tüketiciyle ne kadar yakından ilgilendiğinin bir kanıtı olacaktır.

 

Hashtag kullanımının sırları

Bir iletinizde iki adetten fazla hashtag kullanmamaya çalışın. Her aklınıza gelen konuyu hashtag şekline dönüştürmemelisiniz. Araştırmalar ikiden fazla hashtag kullanımında etkileşimlerin yüzde 30 oranında azaldığını gösteriyor.

 

Doğru içerik ve etkili resimler

İletilerinizin içine makale linkleri ve hashtag’ler eklemenin yanı sıra, bunları etkili resimlerle de desteklerseniz etkileşimleriniz hızla artar. Sosyal medyada görsellik her şeyden önce geliyor. Bu nedenle ne paylaşırsanız paylaşın, beraberinde ilgili bir resim ya da video eklemeniz paylaşımınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilir. Araştırmalar görsellik içeren gönderilerin daha çok retweet edildiğini söylüyor.  Ancak dikkat edin, paylaştığınız resimler konu bütünlüğünü bozacak farklı çağrışımlar yapmamalı.

 

Düzenli olarak tweet atın

Bir gönderiden sonra hemen ortadan kaybolmayın. Bu gönderiyi takip edin, gerekirse gün içinde içeriğini güncelleyerek yeniden paylaşın. Düzensiz paylaşımlarda bulunursanız takipçileriniz sizi hemen terk edebilir.

 

Facebook takipçilerinizi de Twitter’a davet edin

Sosyal medya mecralarını çapraz olarak kullanabilmek son derece başarılı bir dijital pazarlama stratejisidir. Her iki tarafta bulunan üye ve takipçilerinizi bulunduğunuz her sosyal medya ortamına çekebiliyorsanız, doğru bir plan uyguluyorsunuz demektir. Bu potansiyel, size tüm mecralarda ummadığınız kadar çok etkileşim sağlayabilir.

 

Kişiselleştirilmiş tweet’ler paylaşın

Bu mecrada başarılı olmak ve yüksek etkileşim alabilmek için tweet’lerinizi kişiselleştirebilmek en önemli stratejiniz olmalıdır. Unutmayın, etkili paylaşımınızla, daha güçlü bağlar ve müşteri sadakati yaratabilirsiniz.

E-ticaret Bilgi Bankası’nda e-ticaret sitelerinizin sosyal medyada başarılı olabilmesi için her konuda pek çok bilgi içeriyor. Eğer hala bir e-ticaret siteniz yoksa hemen IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini inceleyerek demo hesabınız için başvurun. IdeaSoft’un benzersiz altyapısı sayesinde siz de kısa sürede lider e-ticaret siteleri arasında yer alabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!