DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Twitter e-ticaret gelirlerini nasıl etkiler?

Twitter e-ticaret gelirlerini nasıl etkiler?

Teknolojinin geldiği son noktada hemen her ihtiyaç için ilk olarak sosyal ağlara başvuruluyor. Artık sokaktaki çoğu kişi birer internet kullanıcısına dönüşüyor. Kullanıcılar, uzun bir süredir her konuda sosyal hesapları muhatap almayı tercih ediyor. Dolayısıyla markalar da hedef kitlelerinin yoğunlukla bulunduğu sosyal medyalarda onlarla etkileşim kurabilmek için yeni stratejiler geliştiriyor.

Müşterilerle iletişim kurabilmek ve bire bir görüş alışverişi yapmak için en sık tercih edilen ağlardan biri de Twitter. Her kesimden insanın bir arada bulunduğu bir platform olan Twitter, markaların müşteri hizmetleri servisi sunabileceği devasa bir ortam yaratıyor. İnternet yoluyla hedef kitlesine ulaşan e-ticaret sitelerini de Twitter’da birçok fırsat bekliyor. Dolayısıyla markaların ayaklarına gelen bu fırsatı tepmemeleri büyük önem taşıyor.

Twitter, amacına uygun bir biçimde kullanıldığında e-ticaret sitelerinin performanslarını arttırmalarında büyük bir rol oynayabiliyor. İşte aktif bir Twitter kullanıcısı olan markaların elde edebileceği başlıca kazanımlar…

Rekabet üstünlüğü sağlama

Twitter’da her gün binlerce marka, yüz binlerce yorum ve şikayet alıyor. Bu yorum ve şikayetleri cevaplandırarak birer fırsata çeviremeyen markaların sayısı ise azımsanmayacak kadar çok. Oysa müşteriler, markaların onlara değer vermesini ve iletişim kurmalarını bekliyorlar.

Olumsuz bir kullanıcı deneyiminden dolayı Twitter’da markaya yöneltilen eleştiriyi yok saymayarak telafi etmek için harekete geçen markalar ise kaybetmek üzere oldukları müşterilerini kazanma şansı bile yakalayabiliyorlar. Böylece sadece iletişim kurarak müşteri kaybetmenin önüne geçen markalar rakipleri ile aralarında fark olduğunu gösterme fırsatı yakalayabiliyor.

Müşteri sadakati yaratma

Müşteriler, markaların ulaşılabilir ve çözüm odaklı olduklarını anladıklarında bir sonraki alışverişlerinde de yüksek ihtimalle aynı markaları tercih ediyorlar. Çoğu zaman müşteri memnuniyetini garantileyen bir markanın daha fazla ücret farkına sahip olmasına aldırmadan sadakatlerini koruyorlar.

Bunun yanı sıra Twitter’da etkileşim hızının yüksek olması, markaların da kitlelerine yanıt verme süresinin olabildiğince kısa olmasını gerektiriyor. Yani kullanıcıya en seri cevap veren marka müşteri sadakati ile ödüllendirilerek kazanan oluyor.

Potansiyel müşteri edinme

Twitter çoğunlukla tekil kullanıcıların etkileşimde bulunduğu bir platform olduğundan kullanıcılar da genellikle diğer kullanıcılarla iletişim kuruyor. Deneyim paylaşımının bu ortamda oldukça yüksek seviyede olabileceği göz önüne alındığında markaların tavsiye edilecek türde yaklaşımlar sergilemesi her açıdan önem kazanıyor. Sonuç olarak, markayı hiçbir şekilde bilmeyen kullanıcılar dahi Twitter’da daha önce oluşmuş olan algıdan etkilenebiliyorlar.

Günümüzde Twitter ve diğer sosyal ağlar, e-ticaret sitelerinin gelirlerini dolaylı yoldan gibi görünse de doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Çünkü artık bir e-ticaret sitesinin kazancını artırabilmesinin yolu müşterisinin olduğu noktada var olarak her tür sorunu çözebilmesinden geçiyor. E-ticaret sitelerinin gelirlerini doğrudan etkileyen bir diğer faktör ise markanın ruhunu yansıtabilecek bir mağazaya sahip olmak. Türkiye’nin lider altyapı markası IdeaSoft, girişimcilere müşteri beklentilerine cevap verebilen kaliteli bir e-ticaret sitesi oluşturmaları yönünde büyük destek veriyor. Eğer siz de başarınızla doğru orantılı olarak gelirinizin artmasını istiyorsanız, hemen şimdi IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!