DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Twitter’da daha fazla paylaşım elde etmenin 5 basit yolu

Twitter’da daha fazla paylaşım elde etmenin 5 basit yolu

​Sosyal medya pazarlamasının en etkili kanallarından biri olan Twitter üzerinde etkinizi artırmanın yolu, paylaşımlarınızın diğer kullanıcılar tarafından da yeniden paylaşılmasını sağlayabilmekten geçiyor. Ancak bu sayede mesajınız sizi takip edenlerin ötesinde, çok daha geniş bir kitleye ulaşabilir.

 

200 milyonun üzerindeki Twitter kullanıcısının tamamına birden ulaşmak tabi ki mümkün değil ama sizlerle paylaşacağımız bir kaç temel ipucunu uygulayarak, normal şartlarda erişebileceğiniz potansiyel müşterilerin çok daha fazlasına sesinizi duyurmanız mümkün olabilir.

 

Üstelik bunu yapmak tahmin ettiğinizden daha da basit olabilir. İşte IdeaSoft farkıyla Twitter’dan daha fazla paylaşım elde etmenin pratik yolları…

 

1- Hashtag’leri kullanın

Sizlerle daha önce e-ticaret pazalarmasında Facebook hashtag’lerini nasıl kullanabileceğinize dair bir yazı paylaşmıştık. Aslında hashtag yapısı Facebook’tan çok daha önce Twitter’da yer alıyordu ve Twitter kullanıcıları hashtag’lere Facebook’ta olduğundan çok daha aşinalar. Araştırmalar, göndereceğiniz tweet’lerde bir veya iki hashtag yer alması durumda tweet’lerinizin yeniden paylaşım yani re-tweet oranının 2 kat artabileceğini gösteriyor. Kullanabileceğiniz hashtag’ler e-ticaret sitenizin konseptine göre farklılık gösterebilir ama örneğin #hediye veya #kampanya gibi hashtag’lerin pek çok e-ticaret sitesinde etkili olduğunu görebiliyoruz.

 

2- Tweet içerisinde bağlantılara yer verin

Günde gönderilen 500 milyon civarında tweet’in yarısından fazlası bağlantı içeriyor. Bu bir anlamda Twitter’da bir kullanım alışkanlığına dönüşmüş durumda. Bu alışkanlığa uyum sağlamanın yanı sıra tweet’lerinizde balantıya yer vermenin iki önemli faydası daha var. İlki bu bağlantılar sayesinde sitenize sağlayacağınız trafik. İkinci faydası ise içerisinde bir bağlantı yer alan tweet’lerin yeniden paylaşım ihtimalinin, bağlantı içermeyen tweet’lere göre 3 kata kadar artış sağlıyor olması.

 

3- Fotoğraf ekleyin

Tüm tweet’lerinizin birer bağlantı içermesi uygun olmayabilir. Fakat bu durumlarda da fotoğraflar imdadınıza yetişiyor. İçerisinde bir fotoğraf bulunan tweet’lerin yeniden paylaşım ihtimali yüzde 50 civarında artıyor. Fakat buradaki önemli nokta fotoğrafları doğrudan Twitter üzerinden paylaşıyor olmanız. Eğer başka bir sitedeki fotoğrafa bağlantı verirseniz kullanıcılar bu görseli Twitter üzerinden göremeyecekler ve resmi görebilecek için tarayıcılarında yeni bir sekme açmak zorunda kalacaklar. Bu yüzden fotoğrafı Twitter’dan ayrılmadan görüntülyebilirlerse, re-tweet etme ihtimalleri de çok artıyor.

 

4- Tweet’lerin uzunluğuna dikkat edin

Twitter size mesajınızı iletebilmeniz için sadece 140 karakter sunuyor ve bu ilk bakışta çok kısa gibi gelebilir. Fakat araştırmalar kullanıcıların aslında bundan daha da kısa tweet’leri daha çok paylaştıklarını gösteriyor. Eğer tweet’inizi 100 karakter sınırında tutabilirseniz re-tweet oranını da en üst seviyeye çıkartabilirsiniz.

 

5- Zamanlamanızı doğru yapın

Twitter paylaşımlarınızda tercih ettiğiniz zamanlama tüm sosyal medya pazarlamanızın başarısını doğrudan etkileyebilir. Twitter’ın gerçek zamanlı bilgi akışı sağlayan yapısı nedeniyle eğer hedef kitlenizin online olduğu zamanı yakalayamazsanız paylaşımınızın etkisi de düşecektir. Her e-ticaret sitesinin hedef kitlesinin alışkanlıkları da farklı olacaktır. Bu yüzden sizin için en doğru zamanlamayı acak deneyerek ve sonuçlarını gözlemleyerek bulabilirsiniz. Fakat araştırmalar pek çok e-ticaret sitesi için saat 17:00’nin en uygun zaman olduğunu gösteriyor. Denemeleriniz içerisinde önceliği akşam üzeri saatlerine verirseniz iyi bir başlangıç olabilir.

 

Doğru Twitter kullanımı e-ticaret sitenizin başarısında belirleyici rol oynayabilir. Tabi ki kullandığınız e-ticaret alt yapısının da bunda etkisi büyük.  Pek çok gelişmiş özelliğinin yanı sıra zengin sosyal medya paylaşım özelliklerine sahip IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile henüz tanışmadıysanız farkını görmek için hemen demo hesabınızı oluşturarak, kazanmaya bugünden başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!