DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

TV izleyicilerini e-ticaret sitenize nasıl çekebilirsiniz?

TV izleyicilerini e-ticaret sitenize nasıl çekebilirsiniz?

Televizyon halen günümüzdeki en önemli iletişim araçlarından biri ve birçok tüketici gününün önemli bir bölümünü televizyon karşısında geçiriyor. Akıllı televizyonların yaygınlaşmaya başlaması da artık TV’leri internetle bir araya getiriyor. Sosyal mecralarla, televizyon programlarının bu kadar iç içe olmaya başlaması da aslında markalara yeni pazarlama kanalları açıyor.

Bu fırsatları gören ve iyi değerlendiren şirketler, yeni hedef kitlelere farklı bir şekilde ulaşma şansı yakalayarak, TV izleyicilerini kendilerine çekebilirler.

Akıllı televizyona sahip olmayan ancak internet kullanan tüketiciler de aslında markaların radarına girebilecek durumdalar. Sosyal medyanın son dönemlerin en önemli pazarlama kanallarından biri haline gelmesi, program yapıcılarının da dikkatini çekmeye başladı.

Program yapımcıları, izleyicilerin sosyal platformlar üzerinde bu programlar hakkında konuşmaları için farklı sosyal medya taktikler ve kampanyaları düzenliyorlar. Hashtag kullanımı, anket çalışmaları ya da program bilinirliğini artıracak kampanyalar bu çalışmaların arasında yer alıyor.

Özellikle mesai saatleri sonrasında TV izlenme oranları daha çok artmaya başlıyor. Prime Time’daki şovlar izleyicilerin asıl ilgisini çektiği için anlar ve bu programlar hakkında sosyal mecralarda bu saat aralıklarında daha fazla içerik paylaşılıyor. Tüketiciler artık aynı anda hem TV izleyip hem de sosyal mecralarda aktif oldukları için markaların da bu zaman dilimi aralığından yararlanmaları gerekiyor. Peki, markalar bu tüketicilerin dikkatini nasıl çekebilirler?

Hedef kitlenizin takip ettiği programları analiz edin

Hedef kitlenizi iyi tanımanız burada oldukça önemli. Onların izlediği programlara yönelik çalışmalar yapmak daha nokta atışı pazarlama çalışmaları yapmanızı sağlar. Tabii ki burada yüzde yüz bir sonuç çıkartmanız mümkün değil; fakat cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim seviyesi gibi faktörleri ele alarak hedef kitlenizin ilgi duyabileceği programların bir listesini hazırlayabilirsiniz.

Markanızla ilgisi olan TV programlarını belirleyin

Hedef kitlenizin ilgi duyduğu programları belirledikten sonra, kendi markanızla ilgili olabilecek programları belirlemeniz gerekiyor. E-ticaret siteniz üzerinde satışını yaptığınız ürünlerle ilgili olabilecek programlar ve dizileri bularak, hangi ürünler veya hizmetler üzerinden bu iş için bir strateji belirlemeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Dizilerdeki oyuncuların kullandığı aksesuarların benzerleri, kıyafetler, dekor olarak kullanılan eşyalar tüketicilerin ilgisini çekebilir. Arka planda bulunan bir tablo, kitap ya da müzik albümü dahi bu alanda dikkat çekebilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Hashtag takibi yapın

Bu işlemlerden sonra sosyal medya ekibinizin hashtag takibi yapması gerekiyor. Sizinle ilgili programlar, sosyal mecralarda hangi hashtag’leri kullanıyor? Kaç kişi bu hashtag’lerle etkileşime giriyor ve bunları kullanıyor? Programla ilgili kaç tweet atılıyor? Facebook ve Instagram üzerinde bu programlarla ilgili ne tür içerikler paylaşılıyor?

Başka bir deyişle, ilgili TV programlarının sosyal medya analizlerini çıkartmanız gerekiyor. Böylelikle hazırlayacağınız reklam kampanyaları için neler yapmanız gerektiğini kavrayabilirsiniz. Yeterli etkileşim görmediğiniz TV şovları da listenizde olabilir ve böylelikle, yapacağınız çalışmaları hangi programlara göre odaklamanız gerektiği konusunda bu sosyal medya analizleri işinize yarayacaktır.

Reklam kampanyalarını bu zaman dilimlerine göre ayarlayın

TV şovlarını ve sosyal medya analizlerini yaptıktan sonra ortaya çıkan sonuçlara göre reklam kampanyalarınızı hazırlayabilirsiniz. Bu kampanyaların gösterimi için zaman dilimi belirlerken, programların yayında olduğu süreyi ele alabilirsiniz. Tabii ki bu zaman dilimini biraz daha genişleterek, programların bitişinden sonra sosyal mecralara giriş yapan tüketicilere ulaşabilirsiniz.

Kampanyalarınızın geçerlilik sürelerini limitli tutarak, talebi daha da artırabilirsiniz. Bu programlara yönelik reklam kampanyaları yaptığınızda, kampanyaların belli bir zaman dilimi için geçerli olacağını belirttiğinizde, tüketiciler bu ürünlere daha fazla ilgi göstereceklerdir. Çünkü sevdikleri TV programıyla ilgili bir ürüne belli bir zaman diliminde sahip olabilme ya da indirimden yararlanma ihtimali tüketicileri satın alma kararlarını etkileyebilir.

Burada unutulmaması gerekenlerden biri de, tüketicilerin ilk önceliği alışveriş olmayabilir. Satın alma eyleminden önce programın bitmesini bekleyebilirler. Bu nedenle de bu kampanyaların zaman dilimlerini ve geçerlilik sürelerini belirlerken bu faktörü de göz önünüzde bulundurmalısınız.

Gerçek zamanlı pazarlamadan yararlanın

Gerçek zamanlı pazarlama da TV izleyicilerine ulaşma konusunda yardımcı olabilir. Her zaman geçerli olan bir pazarlama alternatifi olmasa da programlarla ilgili tüm sosyal medyanın konuştuğu bir konu olduğunda, bu konu ve markanızla ilgili bir sosyal medya paylaşımında bulunarak hem marka bilinirliğinizi güçlendirebilir hem de tüketicileri e-ticaret sitenize çekebilirsiniz. Bu pazarlama yöntemi hakkında daha detaylı bilgi almak için “Gerçek zamanlı pazarlama nasıl yapılır?” isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!