DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Türkiye’de E-ticaret pazarı ne durumda?

Türkiye’de E-ticaret pazarı ne durumda?

​E-ticaretin Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğunu biliyoruz. Türkiye’de e-ticaret konusunda en heyecan verici noktalardan birisi ise hızlı büyümesine rağmen büyük potansiyeli nedeniyle bu büyümesini önümüzdeki yıllarda da sürdürmeye devam edecek olması.

 

Peki şu anda Türkiye e-ticaret pazarının son durumu ne? Yakın zamanda düzenlenen “E-ticarette Lojistik” konferansında sektörün önde gelen firmaları önemli bilgiler paylaşarak Türkiye’de e-ticaret sektörünün şu anda içinde bulunduğu durum ile ilgili görüşlerini paylaştılar.

 

E-ticaretin en önemli kısımlarından biri olan lojistik konusunda sektörün çok ihtiyaç duyduğu profesyonelleri yetiştirmeyi hedefleyen Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen konferansta Hepsiburada, Ogli ve Aras Kargo gibi önemli firmaların yöneticilerinin paylaştıkları bilgilerden öne çıkanlar ise şöyle…

 

  • E-ticaret tüm dünyada büyüyor, geçtiğimiz yıl büyük ülkelerde perakende sektörü yerinde sayarken e-ticaret yüzde 12 büyüdü.
  • Türkiye’de toplam perakende hacmi 310 milyar dolar, fakat e-ticaret henüz bu hacmin çok küçük bir kısmını ancak binde 7’sini teşkil ediyor. Buna rağmen Türkiye’deki 2,5 milyar dolarlık e-ticaret hacmi bugün bile oldukça dikkat çekici.
  • Türkiye’de her 5 internet kullanıcısından biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. Avrupa’da bu oran iki katından biraz fazla iken ABD’de bu oran dört katına yakın. Türkiye’de sadece internet kullanıcısı genç kullanıcılara bakıldığında ise bu kesimin yüzde 97’sinin internet üzerinden alışveriş yaptığını görüyoruz.
  • İnternet üzerinden alışveriş yapmakta olan tüketicileri en çok cezbeden konu ücretsiz kargo. Ardından ise ücretsiz iade imkanı ve garantili teslim süresi geliyor.

 

Paylaşılan tüm bu veriler Türkiye’de e-ticaretin önünün son derece açık olduğunu gösteriyor. Özellikle genç kullanıcıların internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığına sahip olma oranı, uzun yıllar boyunca e-ticaretin yükselmeye devam edeceğini net bir şekilde gösteriyor.

 

E-ticaret sizin için de benzersiz bir iş fırsatı olabilir. Eğer henüz denemediyseniz IdeaSoft ücretsiz demo hesabı ile siz de e-ticaret dünyasının kapısından adımınızı atabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüLojistik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!