DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Türkiye’de internet pazarı ve e-ticarete yansımaları

Türkiye’de internet pazarı ve e-ticarete yansımaları

​Türkiye’nin internet alanında yaşadığı değişimler kelimenin tam anlamıyla baş döndürücü. Genç nüfusun büyük etkisi internet sektörüne doğrudan yansıyor ve hem kullanıcı sayıları, hem de iş hacimleri benzeri görülmemiş bir hızda büyümeye devam ediyor.

Yabancı yatırımcıların da büyük ilgi gösterdikleri Türk internet pazarının yıldızı ise şüphesiz ki e-ticaret. Yabancı firmaların bu büyük pazarda var olmak adına Türkiye’de kendi girişimlerini kurmaları veya satın almalarla pazara girmeleri ile ilgili haberleri her gün duyuyoruz.

Peki yabancı yatırımcıların bu büyük ilgisinin nedenleri ne? Bu sorunun cevabı ise Türkiye’deki internet, sosyal medya ve mobil kullanım oranlarında saklı…

Genel bakış

Türkiye’de yaklaşık 36 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bunun yaklaşık 30 milyonun bir Facebook hesabı bulunuyor. Mobil internet kullanan kesim toplam nüfusun yaklaşık yüzde 36’sını oluşturuyor. Mobil cihaz kullanan bir kullanıcının internette günde geçirdiği ortalama süre 1 saat 53 dakika. Diz üstü bilgisayarlar kullananlar için bu süre 4 saat 51 dakikaya kadar çıkıyor.

Sosyal medya katılımı

Ülkemiz nüfusunun yüzde 44’ü aktif sosyal medya kullanıcısı. Günde sosyal medyada geçirilen ortalama süre 2 saat 32 dakika. Yüzde 51’lik bir kesim mobil cihazlardan sosyal medya uygulamalarını kullanıyor. Yüzde 26 ise mobil cihazlardan konum bazlı servisleri kullanıyor.

İnternet kullanıcılarının yüzde 97’si en az bir sosyal ağ sitesinde kullanıcı hesabı sahibi. Türkiye’de en fazla rağbet gören sosyal ağ sitesi yüzde 93 ile Facebook. Onu yüzde 72 ile Twitter izliyor. Google + yüzde 70 ile üçüncü sıradayken onları LinkedIn (yüzde 33) ve Instagram izliyor (yüzde 26).

Akıllı telefon kullanımı

Toplam nüfusun yüzde 30’u akıllı telefon kullanıyor. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 95’i telefonlarından yerel bilgi alıyorlar. Bu cihazları kullananların yüzde 92’si ise ürün araştırmalarını telefonları üzerinden yapıyorlar. Yüzde 43’lük bir kullanıcı kitlesi ise ürün alımı gerçekleştiriyor.

E-ticaretle ilgilenen herkesin bu rakamları dikkate alması gerekiyor. Çünkü bu bilgiler aynı zamanda Türkiye’nin e-ticaretteki potansiyel müşteri profilini de gösteren önemli bir veri konumunda. Özellikle mobil kullanım üzerindeki veriler pazarlama stratejilerinizi ne şekilde geliştirebileceğinize dair önemli ipuçları barındırıyor.

Bu bilgilerin ışığında sizin de bu hızla büyüyen pazarda güçlü bir şekilde yer alabilmeniz için e-ticaret işinizi geç kalmadan hareketlendirmenizde büyük fayda var. IdeaSoft’un mobil uyumlu, aktif sanal POS desteğine sahip, sosyal medya entegrasyonuna sahip akıllı e-ticaret paketleri bu konudaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Bu yüzden siz de bir an önce demo hesabınız için başvurun ve e-ticarette IdeaSoft’un sunduğu ayrıcalıklardan bugünden faydalanma başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!