DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Türkiye e-ticaret pazarı 24,7 milyar TL’ye ulaştı!

Türkiye e-ticaret pazarı 24,7 milyar TL’ye ulaştı!

Türk e-ticaret pazarı her yıl üzerine koyarak büyümeye devam ediyor. Geleneksel perakendecilik ile uğraşan firmaların da giderek daha fazla ilgi göstermeye başladığı e-ticaret pazarının hacmi geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir toplantıda detaylı bir şekilde konuşuldu.

TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği ile ETİD ve Deloitte iş birliği ve comScore veri ortaklığı ile birlikte hazırlanan Türkiye’de 2015 E-ticaret Pazarı Büyüklüğü Raporu, düzenlenen özel bir toplantı ile duyuruldu.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, TÜBİSAD E-ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) CEO’su Soner Canko ve Deloitte Türkiye Ortağı Tolga Yaveroğlu’nun konuşmacı olarak yer aldıkları etkinlikte paylaşılan en çarpıcı bilgi, Türkiye’nin 2015 e-ticaret pazar büyüklüğünün 24,7 milyar TL’ye ulaştığı.

İşte rapordan diğer öne çıkan bilgiler…

E-ticaret pazarı yüzde 31 büyüdü

2013 yılında hazırlanan raporda Türkiye’deki e-ticaret pazar büyüklüğünün 14 milyar TL olduğunu ortaya çıkmıştı. 2014’te yüzde 35 büyüyerek pazar 18,9 milyar TL’ye ulaşmıştı. 2015 yılında ise e-ticaret pazarı yüzde 31’lik artış ile 24,7 milyar TL’ye ulaştı.

Bu son derece hızlı büyümenin önümüzdeki dönemde devam etmesi sürpriz olmayacak. Çünkü son rakamlara göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende içerisindeki payı henüz sadece yüzde 2. Bu çok ciddi bir büyüme potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor.

En büyük pay tatil ve seyahatin

Dikey e-ticaret alanlarına bakıldığında Türk e-ticaret pazarında en büyük payı 8,9 milyar TL ile tatil ve seyahat alıyor. Tatil ve seyahatin yıllık büyüme oranı ise yüzde 36. İkinci sırada ise yüzde 34’lük büyüme gösteren online perakende geliyor. Online perakendenin hacmi 8,5 milyar TL.

Üçüncü sırada çok kanallı perakende geliyor. Bir önceki yıla göre yüzde 34 büyüyen çok kanallı perakendenin toplam hacmi 4,8 milyar TL. Elektronik ürünlerin yıllı büyüme oranı ise yüzde 35.

Dünyadan e-ticaret rakamları

Raporda Türkiye’nin dışında diğer ülkelere dair önemli veriler de yer alıyor. E-ticarette gelişmiş ülkeler arasında başı İngiltere çekiyor. 65 milyon kişilik nüfusunun yüzde 92’sinin internet erişimine sahip olduğu ülkede, online perakendenin toplam perakendeye oranı yüzde 12,6. İngiltere’de internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı 50 milyonun üzerinde.

ABD’de ise online perakendenin oranı toplam perakendeye göre yüzde 9,2 ile İngiltere’ye göre daha düşük olsa da 323 milyon kişilik nüfusuyla çok daha büyük bir e-ticaret pazarına sahip. ABD’de internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı 213 milyona ulaşmış durumda.

Kalabalık nüfusun da avantajıyla çok önemli bir e-ticaret pazarına sahip olan ülkelerden biri de Çin. Çin’in 1 milyar 376 milyonluk nüfusunun yaklaşık yarısı internet erişimine sahip, ama buna rağmen 605 milyon kişi online olarak ürün satın alıyor.

Tüm bunlar hem Türkiye’de, hem de yurt dışında e-ticaret pazarının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Eğer siz de işinizi büyütmek istiyorsanız bir an önce e-ticaret ile tanışın. Bunun için tek yapmanız gereken ücretsiz demo hesabınız için başvurmak. Gerisini güvenle, uzman kadrosuyla size hizmet edecek olan IdeaSoft’a bırakabilirsiniz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret pazarıeticaret hacmieticaret pazar büyüklüğüetidonline perakendetübisadtürkiye e-ticaret pazar büyüklüğütürkiye eticaret hacmitürkiye eticaret pazarıtürkiye online perakende
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!