DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Tüketicinin zihnine giden yol, site içi arama motorundan geçer

Tüketicinin zihnine giden yol, site içi arama motorundan geçer

E ticaret sitelerinin arama motorları, uçakların kara kutuları gibi çok kritik bilgiler içerir. Tüketicilerin ne aradıkları, neye ihtiyaç duydukları site içi aramalarla ortaya çıkar. E-ticaret siteleri, tüketici davranışlarını arama motorları sayesinde mercek altına alır ve çözümler.

Bir e-ticaret sitesinin yeni trendlere hakim olması, bu nedenle son derece önemli. Dolayısıyla, sürekli müşteri alışkanlıklarını takip etmesi, tesadüf değil. Offline mağazacılıkta bir müşteri mağazadan içeri girip, “Dekoratif mum var mı?” diye sorabilir. Online mağazalarda ise böyle bir fiziksel yapı yerini arama motorlarına bırakır.

Peki, e-ticaret siteleri için site içi arama motoru başka neleri sağlar? Dilerseniz, gelin birlikte bir e-ticaret sitesi için site içi arama motorunun önemine göz atalım…

Anahtar kelimeler e-ticaret sitesi için arz ve talep oluşturur

Site içi arama motoru, tüketicilerin söz konusu e-ticaret sitesi üzerinden en çok ilgi gösterdiği ürün ve kategorileri belirlemeye yardımcı olur. Anahtar kelime aramaları doğrultusunda, müşterilerin verdiği bilgiler toplanır ve analiz edilir. Elde edilen sonuçlar, satın alma ve pazarlama faaliyetlerini şekillendirir. Böylece, bazı kategoriler genişletilebilir; bazı ürünler için stoklar artırılabilir ya da azaltılabilir.

Site için arama motorundan elde edilen bilgilerin en temel 3 etkisi

1- Tüketicinin istediği ürünü temin etmek ve hatta yoğun bir talep varsa ürünü fazla adette satın alarak stoklamak.

2- İnternet kullanıcılarının hangi dönemlerde neyi satın almaya daha çok eğilim gösterdiklerini anlayarak doğru zamanda doğru ürünleri stoklamak. Hatta filtreli aramalar sayesinde müşterilerin renk tercihleri gibi daha detaylı özellikleri de ürün seçiminde dikkate almak.

3- En çok sorgulanan anahtar kelimelerden yola çıkarak reklam ve pazarlama stratejilerini oluşturmak. Örneğin, eğer ki kaşkol çok aranılan bir ürünse, duyurularda, reklamlarda, viral kampanyalarda kaşkol temasına yer vermek.

Müşteri gündemini takip edebilirsiniz

Google her yıl global ve bölgesel olarak en çok aranan anahtar kelimeleri açıklar. Bu kelimelerle, ülkelerin gündeminde olan konuları net olarak görmek mümkün olur. Site içi arama motorları da e-ticaret sitelerinin müşterilerinin gündemini takip etmesini, neye ilgi duyduğunu anlamasını sağlar.

Buradan yola çıkarak, şöyle düşünün; bir e ticaret sitesinde aylarca belirli bir marka fotoğraf makinesinin aramalarda en üst sırada olduğunu ve daha sonra aramaların azaldığını ve hatta sıfıra ulaştığını farz edin. Ne yaparsınız? Alternatif yönelimler şu şekilde olabilir;

1- Aramalar azalma eğilimine girer girmez, stokları eritmek için promosyon ya da reklama yönelmek.

2- Pazarda yükselen diğer markaları incelemek ve hatta bunlar aranılan markalar ise stoklamak.

Arama motorlarından etkin faydalanmak için ne yapılmalı?

1- Nielsen’in yaptığı araştırmaya göre internet kullanıcıları web sayfalarını F şeklinde algılamaya eğilimli. Dikkatler önce F’nin üst kısmında ardından F’nin ortasına ve aşağısına kayıyor. Bu sebeple en dikkat çekici noktalar üst ve sol kısım. Örneğin arama motorlarının çok etkin kullanıldığı otel ve rezervasyon siteleri bu alışkanlıktan yola çıkarak, arama motorlarını genellikle sol ya da sol üstte bulunduruyor.

Yine yapılan araştırmalar, site içi arama motorunu kullanan ziyaretçilerin satın almaya daha yatkın bir profil olduğunu gösteriyor. Bu sebeple arama çubuğunu görünür bir yere koymanız bu kitleyi kazanmanıza yardımcı olur.

2- Ziyaretçiler arama yaparken bir an önce yanıt almak isteyebilirler. Web sitenizin teknik altyapısının bu hızı sunacak kapasiteyi karşılayabileceğinden emin olmanızda fayda var.

3- Otomatik tanımlama özelliği ile ziyaretçilerin arama hızını artırabilir ve aramalarını kolaylaştırabilirsiniz.

E-ticarette müşteri kazanmak ve sürekli müşterilerle yola devam etmek için siz de bu ipuçlarından faydalanabilirsiniz. E-ticarete yönelik trendlerden ve son gelişmelerden haberdar olmak, e-ticarette hedeflediğiniz rakamlara ulaşmak için siz de IdeaSoft ailesine katılın. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri ile sektördeki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak teknolojilere sahip olabilirsiniz. Dilerseniz, e-ticaret dünyasını deneyimlemeye bugünden başlayın ve ücretsiz deme hesabınızı hemen oluşturun. Kazanmak için daha fazla beklemeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!