DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Tüketicilerle etkileşime geçecek içerik yazmak için 5 ipucu

Tüketicilerle etkileşime geçecek içerik yazmak için 5 ipucu

İçerik pazarlama çalışmaları yaparken, okuyucularla etkileşime geçebilmek oldukça önemlidir. Hazırladığınız içeriklerin hem organik arama sonuçlarında kullanıcılara ulaşması gerekiyor hem de sosyal mecralarda kullanıcılarla etkileşime girmesi gerekiyor.

Her gün onlarca içerikle karşı karşıya gelen okuyucuları etkileyebilmek her zaman kolay olan bir durum değildir ve bu nedenle de içeriklerinizin dikkat ve ilgi çekici olması gerekiyor.

Okuyucularla etkileşime geçecek içerikler hazırlamak için bazı taktiklerden yararlanabilirsiniz.

Herkes için yazmaya çalışmayın

İçeriklerinizi oluştururken de belli bir hedef kitle oluşturmanız gerekiyor. Blog ya da sosyal medya için oluşturduğunuz paylaşımların tüm internet kullanıcılarına hitap etmesini beklememelisiniz. Bu, yapılacak en büyük yanlışlardan biri olacaktır.

Her hedef kitlenin, içerik konusundaki beklentileri farklıdır ve herkes aynı tür içeriklerden hoşlanmaz. Bu nedenle de içeriklerinizi hazırlarken, belli hedef grupları belirlemeniz gerekiyor.

Kendi markanızla özdeşleşen ve ürün veya hizmetlerinize ilgi duyan kişilere yönelik içerikler hazırladığınızda, onlarla daha çok etkileşime girme şansınız olacaktır.

Karşı tarafı etkilemek için yazmaya çalışmayın

İçerik pazarlama çalışmalarınızı, bir arkadaşlarınızla sohbet ediyormuş gibi hazırlamanızda yarar var. Bir arkadaşınızla konuşurken, süslü cümleler ya da belli sektörel jargonlar kullanma ve onları etkileme ihtiyacı duymazsınız.

İçerik çalışmalarınızın karşınızdaki kişileri konu ile ilgili bilgilendirmesi ya da onları eğlendirmesi gerekir. Onları etkilemek için karmaşık cümleler kurduğunuzda ya da sektörünüze ait terminoloji kullandığınızda, karşı tarafta kafa karışıklığına neden olursunuz.

Okuyucularla etkileşim sağlayabilmek için, onların problemlerini anlamanız ve onların dilinden konuşarak onlara çözümler sunmalısınız.

İçeriklerinizi bir iki yönlü iletişime açık tutun

Okuyucuların sizinle iletişime geçebilmeleri için, içeriklerinizi iki yönlü iletişime açık tutmanız gerekiyor. Sürekli kendinizden bahsetmeniz, cümle kalıplarınızı diyaloga kapalı tutmanız, okuyucuların çok fazla ilgisini çekmeyecektir.

Ancak onları bir şekilde konuya dahil ederek, bu konu hakkında söyleyecekleri bir şeyleri olup olmadıklarını sormak, onları da konuya dahil edecektir.

Aynı şekilde call to action içeriklerinizde de benzer bir yapıyı kullanabilirsiniz. Örnek olarak e-posta listenize abone çekmek için “E-bültenimize abone olun” şeklinde bir kalıp yerine, ”Fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun” şeklindeki bir kalıbı kullanmak daha iyi olacaktır.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Cümlelerinizi kısa tutun

Uzun cümleler de içeriklerinizin can sıkıcı olmasına neden olabilir. Akademik içerikler oluşturmuyorsunuz ve bu nedenle de uzun uzun; birbirine farklı bağlaçlarla bağlanmış cümleler kurmanıza gerek yok. Okuyucularınızın dilinden konuşmanız ve cümlelerinizi kolay anlaşılır bir şekilde oluşturmanızda yarar var.

Anlatımı kolaylaştırmak ve okuyucuların dikkatlerini dağıtmadan bu metinleri okutabilmek için cümlelerinizi birkaç parçaya bölebilirsiniz. Tek bir paragraflık cümleler kurduğunuzda, okuyucular bunları anlamakta zorluk çekeceklerdir. Anlaşılması zor olan yazılarınız da okuyucular tarafından çok fazla paylaşılmayacaktır.

Hızlı tüketim toplumunda okuyucular, vakit kaybetmeden bu içerikleri incelemek ve anlayabilmek istiyor. Bu süreci onlar için ne kadar zorlu bir hale getirirseniz, yazdığınız içeriklerin etkileşimi de bir o kadar düşecektir.

Onlara sorular sorun

İçeriklerinizin etkileşimini artırmak için, okuyuculara sorular sormayı da deneyebilirsiniz. Bir konu hakkında, okuyucularınız neler düşündüğünü onlara sorabilir ve onlardan, görüşlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Sosyal mecralarda kullanıcılar konuşmak ve kendi fikirlerini paylaşmak istiyorlar. Çoğu zaman kendilerine bir soru yöneltilmese dahi kendi fikirlerini paylaşmaktan çekinmiyorlar. Böyle bir ortamda da onları sizinle diyaloğa sokacak en önemli unsurlardan biri de içeriklerinizde onlara bazı sorular yöneltmek olacaktır.

Konu ile ilgili kendi deneyimlerini, görüşlerini, başlarına bu konu ile ilgili gelen ilginç hikayeleri ya da kendilerinin bu yazıya eklemek istedikleri bilgileri olup olmadığını sorabilirsiniz. Bunların yanı sıra, yazdığınız içeriğin doğruluğunu da sorgulatabilirsiniz. Herkesin kendince bir fikri vardır ve bunun üstünde tartışmak ister. Eğer tüketicilerle bu şekilde bir frekans yakalar ve onların sizinle konuşmalarını sağlarsanız, içeriklerinizdeki etkileşim oranını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!