Tüketicileri SEO ve içerik çalışmalarıyla satın almaya nasıl yönlendirebilirsiniz?

Tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek için blog içeriklerinden yararlanabilirsiniz. Blog içeriklerinizi oluştururken SEO çalışmaları da yapmak, organik olarak ulaşacağınız kitlenin büyümesini sağlayacağı için site trafiğinizi artırarak kullanıcılardan elde edeceğiniz geri dönüşümlerin de artmasını sağlar.

İçerik çalışmalarıyla kullanıcıları satışa yönlendirebilmek için onların satın alma karar süreçlerine etki etmeniz ve bu süreçteki herbir adıma farklı bir şekilde dokunmanız gerekir. Bu nedenle de bu süreçleri iyi anlayarak, bu süreçlerde tüketicileri etkileyecek içerikler oluşturmanız gerekir.

Farkındalık yaratmak

Tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek için öncelikle onlarda belli bir farkındalık yaratmanız gerekir. Ürünleriniz ve markanızla ilgili bir farkındalık ve bilinirlik yaratmak için farklı içerik türlerine yatırım yapmanız gerekebilir.

Tüketicilerin bir ürünü satın alma sürecindeki ilk adımları bir problemleri olduğunu farketmeleri oluyor. Sonrasında da bu problemi çözebilecek sorunların üzerine gidiyorlar. Sizin de bu noktada kullanıcıların hangi sorunlarını çözdüğünüzü biliyor olmanız ve bu sorunları nasıl çözdüğünüzü anlatan içerikler üretiyor olmanız gerekiyor. Bu noktada farklı içerik türlerine yönelebilirsiniz.

  • Rehber yazıları
  • Ürün tanıtım yazıları
  • Makaleler
  • Videolar
  • Bilgi sunan liste içerikleri

gibi farklı içerik türlerinden yararlanarak, kullanıcıların hangi problemlerini çözdüğünüzü anlatabilirsiniz. Bu içeriklerde nasıl, ne zaman, neden gibi sorulara yanıt verebileceğiniz gibi, kullanıcılara yön gösterecek rehber içerikleri ya da ipuçları da sunabilirsiniz.

Değerlendirme

Bir sonraki aşama ise tüketicilerin, sorunlarına buldukları farklı çözümleri değerlendirmeye aldıkları süreçtir. Bu süreçte hem ürünleri ve özelliklerini hem de ürünün fiyatlarını değerlendirmeye başlarlar. Bu ürünlerin kendi sorunlarını en iyi şekilde nasıl çözeceğini araştırırlar. E-ticaret firması olarak sizinde bu noktada ürün ve hizmetlerinizi en iyi şekilde tanıtmanız gerekecektir.

Bu noktada detaylı ürün tanıtım yazıları ya da videoları hazırlayabilir, kutu açılım videoları sunabilir, gerçek kullanıcıların ürün deneyimlerini paylaşabilir, firma olarak kaç kişiye ulaştığınızı ve onların hayatlarını gerçekten nasıl değiştirdiğinizi anlatacak içerikler hazırlayabilirsiniz.

Bu noktada hazırladığınız içeriklerin kullanıcıları ikna etmesi ve onlara bir değer katması gerekmektedir. Sadece fiyat odaklı olmayarak, kendi ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin rakip firmalardan ne gibi farklılıkları olduğunu da göstermeniz gerekir.

Karar verme süreci

Son adım da kullanıcıların bir ürünü satın almaya karar verdiği süreçtir. Bu aşamada kullanıcı problemin çözecek sonuçlar bulmuştur ve artık satın almaya karar vermiştir. Karar aşamasına gelmiş olan kullanıcı belli konuları araştırmış olduğu için artık kendi için en uygun ve etkili sonucu satın alma yoluna gidecektir.

İçerik ve SEO çalışmalarınızda bu noktada kullanıcıların, sizin ürün ve hizmetlerinizin kendileri için en iyi çözümü sunduğunu göstermeniz gerekmektedir. Bu aşamada üreteceğiniz ya da kullanıcılara sunacağınız içerikler oldukça önemlidir. Örnek olarak şu tür içerikleri kullanıcılara gösterebilirsiniz.

  • Kullanıcı yorumları
  • Gerçek kullanıcıların ürünlerinizle beraber ürettikleri içerikler. (Sosyal mecralarda kullanıcıların sizin ürünlerinizi paylaştıkları içerikleri kullanmak buna bir örnek olabilir.)
  • Fiyat bilgileri
  • Ürünü öne çıkartan ve kullanıcıların sorunlarını çözen özelliklerini öne çıkartan içerikler

Bu tür yaklaşımlarda bulunmak kullanıcıların satın alma kararlarına doğrudan etkileyecektir. Özellikle kullanıcı yorumları gibi sosyal kanıt özelliği taşıyan öğeleri bu aşamada kullanıcılara göstermek, onların hem markaya hem de ürüne olan güvenini biraz daha artıracaktır.

Sonuç olarak

Tüm bu aşamalarda kullanıcılara ürünlerle ilgili farklı bilgler sunmanız, onlara sunduğunuz çözümleri göstermeniz ve neden markanızın rakiplerden daha iyi olduğunu göstermeniz önemli olsa da organik olarak kullanıcılara ulaşmak için SEO çalışmalarına da önem vermeniz gerekiyor. İçerik pazarlama ve SEO çalışmalarının bir arada yürütülmesi bu açıdan oldukça önemlidir.

Ürün sayfalarınızda ya da blog içeriklerinizde hazırladığınız içeriklerin arama motorlarına uyumlu olmasına dikkat etmeniz, altyapınızı doğru bir şekilde kurgulamanız ve gerekli SEO kurallarına uymanız, içeriklerinizden alacağınız geri dönüşümlerin daha fazla olmasını da sağlayacaktır.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)