DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Tüketicileri SEO ve içerik çalışmalarıyla satın almaya nasıl yönlendirebilirsiniz?

Tüketicileri SEO ve içerik çalışmalarıyla satın almaya nasıl yönlendirebilirsiniz?

Tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek için blog içeriklerinden yararlanabilirsiniz. Blog içeriklerinizi oluştururken SEO çalışmaları da yapmak, organik olarak ulaşacağınız kitlenin büyümesini sağlayacağı için site trafiğinizi artırarak kullanıcılardan elde edeceğiniz geri dönüşümlerin de artmasını sağlar.

İçerik çalışmalarıyla kullanıcıları satışa yönlendirebilmek için onların satın alma karar süreçlerine etki etmeniz ve bu süreçteki herbir adıma farklı bir şekilde dokunmanız gerekir. Bu nedenle de bu süreçleri iyi anlayarak, bu süreçlerde tüketicileri etkileyecek içerikler oluşturmanız gerekir.

Farkındalık yaratmak

Tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek için öncelikle onlarda belli bir farkındalık yaratmanız gerekir. Ürünleriniz ve markanızla ilgili bir farkındalık ve bilinirlik yaratmak için farklı içerik türlerine yatırım yapmanız gerekebilir.

Tüketicilerin bir ürünü satın alma sürecindeki ilk adımları bir problemleri olduğunu farketmeleri oluyor. Sonrasında da bu problemi çözebilecek sorunların üzerine gidiyorlar. Sizin de bu noktada kullanıcıların hangi sorunlarını çözdüğünüzü biliyor olmanız ve bu sorunları nasıl çözdüğünüzü anlatan içerikler üretiyor olmanız gerekiyor. Bu noktada farklı içerik türlerine yönelebilirsiniz.

  • Rehber yazıları
  • Ürün tanıtım yazıları
  • Makaleler
  • Videolar
  • Bilgi sunan liste içerikleri

gibi farklı içerik türlerinden yararlanarak, kullanıcıların hangi problemlerini çözdüğünüzü anlatabilirsiniz. Bu içeriklerde nasıl, ne zaman, neden gibi sorulara yanıt verebileceğiniz gibi, kullanıcılara yön gösterecek rehber içerikleri ya da ipuçları da sunabilirsiniz.

Değerlendirme

Bir sonraki aşama ise tüketicilerin, sorunlarına buldukları farklı çözümleri değerlendirmeye aldıkları süreçtir. Bu süreçte hem ürünleri ve özelliklerini hem de ürünün fiyatlarını değerlendirmeye başlarlar. Bu ürünlerin kendi sorunlarını en iyi şekilde nasıl çözeceğini araştırırlar. E-ticaret firması olarak sizinde bu noktada ürün ve hizmetlerinizi en iyi şekilde tanıtmanız gerekecektir.

Bu noktada detaylı ürün tanıtım yazıları ya da videoları hazırlayabilir, kutu açılım videoları sunabilir, gerçek kullanıcıların ürün deneyimlerini paylaşabilir, firma olarak kaç kişiye ulaştığınızı ve onların hayatlarını gerçekten nasıl değiştirdiğinizi anlatacak içerikler hazırlayabilirsiniz.

Bu noktada hazırladığınız içeriklerin kullanıcıları ikna etmesi ve onlara bir değer katması gerekmektedir. Sadece fiyat odaklı olmayarak, kendi ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin rakip firmalardan ne gibi farklılıkları olduğunu da göstermeniz gerekir.

Karar verme süreci

Son adım da kullanıcıların bir ürünü satın almaya karar verdiği süreçtir. Bu aşamada kullanıcı problemin çözecek sonuçlar bulmuştur ve artık satın almaya karar vermiştir. Karar aşamasına gelmiş olan kullanıcı belli konuları araştırmış olduğu için artık kendi için en uygun ve etkili sonucu satın alma yoluna gidecektir.

İçerik ve SEO çalışmalarınızda bu noktada kullanıcıların, sizin ürün ve hizmetlerinizin kendileri için en iyi çözümü sunduğunu göstermeniz gerekmektedir. Bu aşamada üreteceğiniz ya da kullanıcılara sunacağınız içerikler oldukça önemlidir. Örnek olarak şu tür içerikleri kullanıcılara gösterebilirsiniz.

  • Kullanıcı yorumları
  • Gerçek kullanıcıların ürünlerinizle beraber ürettikleri içerikler. (Sosyal mecralarda kullanıcıların sizin ürünlerinizi paylaştıkları içerikleri kullanmak buna bir örnek olabilir.)
  • Fiyat bilgileri
  • Ürünü öne çıkartan ve kullanıcıların sorunlarını çözen özelliklerini öne çıkartan içerikler

Bu tür yaklaşımlarda bulunmak kullanıcıların satın alma kararlarına doğrudan etkileyecektir. Özellikle kullanıcı yorumları gibi sosyal kanıt özelliği taşıyan öğeleri bu aşamada kullanıcılara göstermek, onların hem markaya hem de ürüne olan güvenini biraz daha artıracaktır.

Sonuç olarak

Tüm bu aşamalarda kullanıcılara ürünlerle ilgili farklı bilgler sunmanız, onlara sunduğunuz çözümleri göstermeniz ve neden markanızın rakiplerden daha iyi olduğunu göstermeniz önemli olsa da organik olarak kullanıcılara ulaşmak için SEO çalışmalarına da önem vermeniz gerekiyor. İçerik pazarlama ve SEO çalışmalarının bir arada yürütülmesi bu açıdan oldukça önemlidir.

Ürün sayfalarınızda ya da blog içeriklerinizde hazırladığınız içeriklerin arama motorlarına uyumlu olmasına dikkat etmeniz, altyapınızı doğru bir şekilde kurgulamanız ve gerekli SEO kurallarına uymanız, içeriklerinizden alacağınız geri dönüşümlerin daha fazla olmasını da sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!