Tüketiciler neden e-ticareti tercih ederler?

Tuketiciler neden e ticareti tercih ederler

​E-ticaret hızla yaygınlaşıyor, bu işle uğraşan firmaların ciroları fiziksel mağazaları geçiyor. Fakat geçmişi, fiziksel mağazalarla karşılaştırılamayacak kadar kısa olan e-ticarete bu büyük ilginin nedeni ne? Diğer bir deyişle tüketicileri internet üzerinden alışveriş yapmaya iten nedenler neler?

 

Tüketicilerin ne düşündüklerini, neleri hesaba kattıklarını bilmek e-ticaret sitenizin başarısını artırmak için son derece önemli bir konu. Her geçen gün daha fazla insanın e-ticareti tercih etmesinin altında yatan sayısız neden arasında öne çıkan 5 tanesini IdeaSoft olarak sizler için bir araya getirdik.

 

1- Fiyat avantajı: Bir e-ticaret sitesinin işletme giderleri, fiziksel mağazalara göre çoğu zaman daha düşüktür. Ayrıca satış alanları mağazanın fiziksel konu ile sınırlı olmadığı için daha yüksek adette satış yapabilir ve daha uygun maliyetle toplan ürün tedarik etme avantajına sahip olabilirler. Bu nedenlerden dolayı e-ticaret siteleri ürünlerini mümkün olduğu durumlarda tüketicilere daha yüksek fiyat avantajı ile sunabilirler.

 

2- Ürün çeşitliliği: Fiziksel mağazaların en önemli kısıtlamalarından biri raf alanlarıdır. Ne kadar büyük bir mağazanız olursa olsun, sunabileceğiniz ürünler sergileyebileceğiniz raflar ile sınırlı olur.  Fakat e-ticaret siteleri sınırsız raf alanına sahip olduğu için, tüketicilerine son derece geniş seçenekler sunabilir.

 

3- Evden çıkmadan alışveriş: Her ne kadar alışveriş aynı zamanda sosyal bir eylem olsa da, tüketiciler için çoğu zaman bir mağazaya gitmeden alışveriş yapabilmek büyük bir kolaylık sağlar. Özellikle de hafta sonları ve özel günlerde ihtiyaçlarını temin etmek için kalabalık mağazalarda sıra beklemek yerine birkaç tıklama ile internet üzerinden sipariş vermek büyük bir avantajdır.

 

4- Kullanıcı yorumları: Diyelim ki bir televizyon almak istiyorsunuz ama hangisini tercih etmeniz gerektiği hakkında en ufak bir fikriniz yok. Fiziksel mağazalarda en iyi seçeneğiniz size yardımcı olan görevlinin önerileridir. İnternet üzerinden alışverişte ise sizin için doğru ürünü seçebilmek için diğer kullanıcıların yorumları işinizi kolaylaştırabilir.

 

5- Mahremiyet: Bir mağazada alışveriş yapmak diğer müşterilerin yanı sıra satıcılarla da yüzyüze iletişim kurmak anlamına gelir. Fakat bazı ürünleri satın alırken tüketiciler yalnız olmayı tercih edebilirler. İnternet üzerinden alışveriş mahremiyet anlamında hiçbir fiziksel mağazanın sunamayacağı avantajlar sunar.

 

Tüketiciler açısından online alışverişin sayısız avantajı var ve biz burada sadece birkaç tanesini sıralamaya çalıştık. Tüketicilerin online alışveriş motivasyonlarını hesaba katarak siz de e-ticaret sitenizin onların beklentilerine daha iyi uyacak şekilde geliştirebilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)