DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Tüketiciler neden e-ticareti tercih ederler?

Tüketiciler neden e-ticareti tercih ederler?

​E-ticaret hızla yaygınlaşıyor, bu işle uğraşan firmaların ciroları fiziksel mağazaları geçiyor. Fakat geçmişi, fiziksel mağazalarla karşılaştırılamayacak kadar kısa olan e-ticarete bu büyük ilginin nedeni ne? Diğer bir deyişle tüketicileri internet üzerinden alışveriş yapmaya iten nedenler neler?

 

Tüketicilerin ne düşündüklerini, neleri hesaba kattıklarını bilmek e-ticaret sitenizin başarısını artırmak için son derece önemli bir konu. Her geçen gün daha fazla insanın e-ticareti tercih etmesinin altında yatan sayısız neden arasında öne çıkan 5 tanesini IdeaSoft olarak sizler için bir araya getirdik.

 

1- Fiyat avantajı: Bir e-ticaret sitesinin işletme giderleri, fiziksel mağazalara göre çoğu zaman daha düşüktür. Ayrıca satış alanları mağazanın fiziksel konu ile sınırlı olmadığı için daha yüksek adette satış yapabilir ve daha uygun maliyetle toplan ürün tedarik etme avantajına sahip olabilirler. Bu nedenlerden dolayı e-ticaret siteleri ürünlerini mümkün olduğu durumlarda tüketicilere daha yüksek fiyat avantajı ile sunabilirler.

 

2- Ürün çeşitliliği: Fiziksel mağazaların en önemli kısıtlamalarından biri raf alanlarıdır. Ne kadar büyük bir mağazanız olursa olsun, sunabileceğiniz ürünler sergileyebileceğiniz raflar ile sınırlı olur.  Fakat e-ticaret siteleri sınırsız raf alanına sahip olduğu için, tüketicilerine son derece geniş seçenekler sunabilir.

 

3- Evden çıkmadan alışveriş: Her ne kadar alışveriş aynı zamanda sosyal bir eylem olsa da, tüketiciler için çoğu zaman bir mağazaya gitmeden alışveriş yapabilmek büyük bir kolaylık sağlar. Özellikle de hafta sonları ve özel günlerde ihtiyaçlarını temin etmek için kalabalık mağazalarda sıra beklemek yerine birkaç tıklama ile internet üzerinden sipariş vermek büyük bir avantajdır.

 

4- Kullanıcı yorumları: Diyelim ki bir televizyon almak istiyorsunuz ama hangisini tercih etmeniz gerektiği hakkında en ufak bir fikriniz yok. Fiziksel mağazalarda en iyi seçeneğiniz size yardımcı olan görevlinin önerileridir. İnternet üzerinden alışverişte ise sizin için doğru ürünü seçebilmek için diğer kullanıcıların yorumları işinizi kolaylaştırabilir.

 

5- Mahremiyet: Bir mağazada alışveriş yapmak diğer müşterilerin yanı sıra satıcılarla da yüzyüze iletişim kurmak anlamına gelir. Fakat bazı ürünleri satın alırken tüketiciler yalnız olmayı tercih edebilirler. İnternet üzerinden alışveriş mahremiyet anlamında hiçbir fiziksel mağazanın sunamayacağı avantajlar sunar.

 

Tüketiciler açısından online alışverişin sayısız avantajı var ve biz burada sadece birkaç tanesini sıralamaya çalıştık. Tüketicilerin online alışveriş motivasyonlarını hesaba katarak siz de e-ticaret sitenizin onların beklentilerine daha iyi uyacak şekilde geliştirebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarete girişmüşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!