Trafiğinizi artıracak viral içeriklerin 5 temel özelliği

E-ticaret işletmelerinin hedefledikleri satış oranlarına ulaşabilmesi ve markalarının sesini daha fazla sayıda potansiyel müşteriye duyurabilmesi için etkili olabilecek birçok farklı yöntemden söz etmek mümkün. Örneğin yaratıcı ve faydalı içerikler oluşturularak bu hedeflerin bir kısmına rahatlıkla ulaşılabilir.

Dijital dünyanın sunduğu ve her geçen gün yenileri eklenen bu pazarlama yöntemlerinin arasında, viral içerik pazarlama, kısa zamanda büyük bir kitleye ulaşmayı hedefleyen firmalar için en etkili çözüm olarak değerlendirilebilir.

Tıpkı bir virüs gibi hızla yayılmasıyla bu adı alan viral içerikleri yaratmak çok kolay görünmeyebilir fakat bu içerikler belli bazı temel özelliklere sahip. Bunların bilinmesi ve doğru bir şekilde uygulanmasıyla etkili viral içerikler hazırlanabilir.

Peki bu viral içeriklerin özellikleri neler ve viral içerik nasıl oluşturulur? Ideasoft olarak etkili viral içeriklerin ortak özelliklerini sizler için açıklıyoruz…

Duygusal

Viral olarak kısa zamanda çok sayıda kişiye ulaşan içeriklerin en büyük ortak noktası insanlarda çok yoğun ve güçlü duygular uyandırması. Sevgi, mutluluk, huzur gibi duyguları yoğun olarak hissettiren içerikler kısa zamanda paylaşılarak viral hale gelebiliyor. Bu olumlu duyguların yanısıra; öfke, acıma, hüzün, korku gibi olumsuz duygular uyandıran içerikler de etkili viral içeriklere dönüşebiliyor. Fakat bir pazarlama aracı olarak kullandığınızda bu olumsuz duyguların, markanız için olumlu dönüşler sağlayabilmesi çok zor ve dikkat gerektiren bir nokta.

Örneğin, ekolojik ürünler satıyorsunuz, bu durumda ekolojik sistemin bozulduğu, hayvanların yaşam alanlarının daraldığı görüntüler içeren, insanlarda derin duygusal farkındalıklar yaratabilecek hüzünlü bir videonun etkisinden yararlanabilirsiniz. Bu içeriğin sonunda ürünlerinizin veya markanızın bu konudaki hassasiyetini vurgulayabilirsiniz.

Markanızın ya da sunduğunuz ürünlerin özelliklerini bu açıdan değerlendirerek insanlarda güçlü duygular oluşturabilecek viral içerikler oluşturabilirsiniz.

Eğlenceli

Kahkaha kendi başına bulaşıcı bir eylem ve kahkahayı tetikleyen espirili, eğlenceli içerikler de kısa zamanda viral içerik haline gelebiliyor. İster bir video olsun, ister güncel bir konuyla ilgili hizmetinizle, ürünlerinizle uyumlu tek bir cümle olsun eğer güldürüp eğlendirmeyi başarıyorsa paylaşma isteği de uyandırabilir. Kahkaha attırmasına bile gerek olmadan markanızla ilgili güncel olaylardan esinlenmiş ve zekice kurgulanmış bir espiri de içeriğinizin viral olarak yayılmasını sağlayabilir.

Olağan dışı

Ürünlerinize veya hizmetinize uygun olarak hazırladığınız içeriğiniz; eğlenceli ve yoğun duygular uyandırıyor olabilir yine de bunlar, günümüz internet kullanıcısı için yeterli olamayabilir. Onlar paylaşmak için farklı ve olağan dışı şeyler de bekliyorlar. Kendi dijital alanlarında paylaştıkları içerikleri özel, özgün ve sıra dışı bulmaları paylaşım isteğini de tetikleyebiliyor.

Kısa ve öz

Evet, günümüz insanı yoğun temposundan dolayı hızlıca tüketebilecekleri içerikleri seviyor ve bunları paylaşmayı tercih ediyor. Bu açıdan, içeriklerinizi oluştururken mümün olduğunca hızlı bir şekilde okunabilecek veya izlenebilecek kısalıkta olmasına özen gösterebilirsiniz.

Hedef kitlenize ulaşabilmek için çok sayıda içerik oluşturabilirsiniz fakat kısa zamanda çok daha büyük bir kitleye ulaşmak amacındaysanız açıkladığımız bu inceliklerle viral içerikler oluşturmak oldukça işinize yarayabilir.

Ideasoft olarak e-ticaret hayatınızda başarınız için güçlü altyapı çözümlerimizle her zaman yanınızdayız. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak e-ticaretinizi çok daha başarılı bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)