DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Trafiğinizi artıracak viral içeriklerin 5 temel özelliği

Trafiğinizi artıracak viral içeriklerin 5 temel özelliği

E-ticaret işletmelerinin hedefledikleri satış oranlarına ulaşabilmesi ve markalarının sesini daha fazla sayıda potansiyel müşteriye duyurabilmesi için etkili olabilecek birçok farklı yöntemden söz etmek mümkün. Örneğin yaratıcı ve faydalı içerikler oluşturularak bu hedeflerin bir kısmına rahatlıkla ulaşılabilir.

Dijital dünyanın sunduğu ve her geçen gün yenileri eklenen bu pazarlama yöntemlerinin arasında, viral içerik pazarlama, kısa zamanda büyük bir kitleye ulaşmayı hedefleyen firmalar için en etkili çözüm olarak değerlendirilebilir.

Tıpkı bir virüs gibi hızla yayılmasıyla bu adı alan viral içerikleri yaratmak çok kolay görünmeyebilir fakat bu içerikler belli bazı temel özelliklere sahip. Bunların bilinmesi ve doğru bir şekilde uygulanmasıyla etkili viral içerikler hazırlanabilir.

Peki bu viral içeriklerin özellikleri neler ve viral içerik nasıl oluşturulur? Ideasoft olarak etkili viral içeriklerin ortak özelliklerini sizler için açıklıyoruz…

Duygusal

Viral olarak kısa zamanda çok sayıda kişiye ulaşan içeriklerin en büyük ortak noktası insanlarda çok yoğun ve güçlü duygular uyandırması. Sevgi, mutluluk, huzur gibi duyguları yoğun olarak hissettiren içerikler kısa zamanda paylaşılarak viral hale gelebiliyor. Bu olumlu duyguların yanısıra; öfke, acıma, hüzün, korku gibi olumsuz duygular uyandıran içerikler de etkili viral içeriklere dönüşebiliyor. Fakat bir pazarlama aracı olarak kullandığınızda bu olumsuz duyguların, markanız için olumlu dönüşler sağlayabilmesi çok zor ve dikkat gerektiren bir nokta.

Örneğin, ekolojik ürünler satıyorsunuz, bu durumda ekolojik sistemin bozulduğu, hayvanların yaşam alanlarının daraldığı görüntüler içeren, insanlarda derin duygusal farkındalıklar yaratabilecek hüzünlü bir videonun etkisinden yararlanabilirsiniz. Bu içeriğin sonunda ürünlerinizin veya markanızın bu konudaki hassasiyetini vurgulayabilirsiniz.

Markanızın ya da sunduğunuz ürünlerin özelliklerini bu açıdan değerlendirerek insanlarda güçlü duygular oluşturabilecek viral içerikler oluşturabilirsiniz.

Eğlenceli

Kahkaha kendi başına bulaşıcı bir eylem ve kahkahayı tetikleyen espirili, eğlenceli içerikler de kısa zamanda viral içerik haline gelebiliyor. İster bir video olsun, ister güncel bir konuyla ilgili hizmetinizle, ürünlerinizle uyumlu tek bir cümle olsun eğer güldürüp eğlendirmeyi başarıyorsa paylaşma isteği de uyandırabilir. Kahkaha attırmasına bile gerek olmadan markanızla ilgili güncel olaylardan esinlenmiş ve zekice kurgulanmış bir espiri de içeriğinizin viral olarak yayılmasını sağlayabilir.

Olağan dışı

Ürünlerinize veya hizmetinize uygun olarak hazırladığınız içeriğiniz; eğlenceli ve yoğun duygular uyandırıyor olabilir yine de bunlar, günümüz internet kullanıcısı için yeterli olamayabilir. Onlar paylaşmak için farklı ve olağan dışı şeyler de bekliyorlar. Kendi dijital alanlarında paylaştıkları içerikleri özel, özgün ve sıra dışı bulmaları paylaşım isteğini de tetikleyebiliyor.

Kısa ve öz

Evet, günümüz insanı yoğun temposundan dolayı hızlıca tüketebilecekleri içerikleri seviyor ve bunları paylaşmayı tercih ediyor. Bu açıdan, içeriklerinizi oluştururken mümün olduğunca hızlı bir şekilde okunabilecek veya izlenebilecek kısalıkta olmasına özen gösterebilirsiniz.

Hedef kitlenize ulaşabilmek için çok sayıda içerik oluşturabilirsiniz fakat kısa zamanda çok daha büyük bir kitleye ulaşmak amacındaysanız açıkladığımız bu inceliklerle viral içerikler oluşturmak oldukça işinize yarayabilir.

Ideasoft olarak e-ticaret hayatınızda başarınız için güçlü altyapı çözümlerimizle her zaman yanınızdayız. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak e-ticaretinizi çok daha başarılı bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!