DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Teklif verilecek anahtar kelimeleri belirlerken kullanılabilecek ipuçları

Teklif verilecek anahtar kelimeleri belirlerken kullanılabilecek ipuçları

Bugün dijital pazarlamanın vazgeçilmezleri arasında bulunan, “Tıklama Başına Ödeme (PPC)” türünde reklam kampanyaları hazırlarken, hedef sayfa tasarımı, reklam tasarımı ve reklam yapısı gibi üzerinde durulması gereken pek çok konu var şüphesiz. Ancak kampanyanızı başarıya taşıyan en önemli unsur olarak karşımıza, hedeflenecek anahtar kelime tercihleri çıkıyor.

Anahtar kelime tercihleri, kullanıcıların reklamınıza ulaşabilmelerini sağladıkları için bir PPC kampanyanın başarılı ya da başarısız olmasını da doğrudan etkiliyor. En akıllıca hazırlanmış reklamlar bile doğru kişilerin önüne gelemiyorsa başarısız olabiliyorlar. Bu yüzden teklif verilecek kelimeleri belirlerken seçimleri dikkatlice yapmakta büyük fayda var. Bu seçimleri yaparken adım adım uygulayabileceğiniz ipuçları ise yazının devamında…

Ekibinizle beyin fırtınası yapın

Herhangi bir kampanya için anahtar kelime belirlerken uzun toplantıların ve beyin fırtınalarının oldukça faydasını görebilirsiniz. Bu toplantılar esnasında mümkün olduğunca çok potansiyel kelime ve cümle belirlemenizde fayda var. Oluşturduğunuz bu anahtar kelime havuzunun reklamınızla ve hedef sayfanızla ilgili olmasına dikkat edebilirsiniz. Burada önemli olan kullanıcıların nasıl düşünebileceğini tahmin etmek olabilir. Kullanıcıların kullanabileceği eş anlamlı ya da sesteş kelimeleri de bu listeye eklemeyi ihmal etmeyin.

Yerel arama sorgularındaki anahtar kelimeleri kullanın

Yerel arama anahtar kelimeleri, belirli bir bölge için yapılmış arama sorgularını içerir ve e-ticarette hedeflediğiniz bölge için oldukça yararlı olabilirler. Bu tarz anahtar kelimeler belirli bir bölgede satış ihtimalinizi artırabilir. Anahtar kelime listenizi zenginleştirirken yerel arama sorgularını göz ardı etmemenizde fayda var. Ayrıca bu listeye, sokak adresi, mahalle ve şehir ile ilgili terimleri de eklemeniz yararlı olabilir.

Anahtar kelimelerin reklamınızla ilgili olmasına özen gösterin

Listenizde yeterli sayının üzerinde anahtar kelime olduğunu düşünüyorsanız, bu noktadan sonra o kelimeler arasından, reklamınızla ilişkisi en kuvvetli olanları bir kenara ayırabilirsiniz. Bunu yaparken, kullanıcıların hangi amaçlarla arama yaptıkları göz önünde bulundurmak faydalı olabilir. Seçtiğiniz bir kelimeyi arayan kullanıcılara o kelimeyle ilgili hangi ürünleri sunduğunuzu ve potansiyel müşterilerin o ürünleri sizin sitenizden satın almaya ne kadar yakın olduklarını belirlemeniz yararlı olabilir. Ayrıca bu aşamada, kampanyanızda kesinlikle kullanmak istemediğiniz olumsuz anahtar kelimeleri de belirlemenizde fayda var.

Anahtar kelime belirlemekte yardımcı araçlar kullanın

Bütün bunları belirlerken, anahtar kelime seçimi için özel olarak hazırlanmış araçları kullanabilirsiniz. Bu iş için geliştirilmiş “Google Anahtar Kelime Planlayıcısı”, “Google Trends” gibi araçların yanı sıra IdeaSoft’un kullanıcılarına sunduğu ayrıntılı SEO ayarları da oldukça yararlı olabilir.

İlk bakışta kampanyanız için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler çok belirgin gibi gözükse de yukarıdaki adımları kullanarak aslında daha ilgisizmiş gibi duran pek çok başka anahtar kelimeyi de hedeflemeniz mümkün olabilir. Bütün bu konularda tecrübeli bir yardımcıya ihtiyaç duyduğunuzda IdeaSoft yanınızda olmaya hazır. E-ticarette IdeaSoft tecrübesinden yararlanmak istiyorsanız, hemen şimdi ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve daha çok kazanın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!