DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Stoksuz E-ticaret – Online satış nasıl yapılır?

Stoksuz E-ticaret – Online satış nasıl yapılır?

Bilindiği gibi stok tutmaya gerek olmadan, ürünlerin tedarikçi firmadan doğrudan müşteriye ulaştırılması stoksuz e-ticaret yani dropshipping olarak adlandırılıyor. Dropshipping e-ticaretin firmalara sağladığı en önemli avantajlardan biri. Peki stoksuz online satış nasıl yapılır?

Ürün satışında stok tutmadan tedarikçiyle müşteri arasında aracılık yapabilmenizi sağlayan dropshipping, aslında toptan ürün sağlayan şirketin veri tabanı üzerinden yapmanızı sağlıyor. Bu anlamda stoksuz e-ticaret nasıl yapılır? Sorusuna cevap arayan e-ticaret sitelerinin tek yapması gereken, satış sürecinden sonra toptan ürün satan siteye ya da firmaya ürünlerin ücretlerini yatırmak oluyor. Müşterinin iletişim ve adres bilgisini tedarikçiye ileten e-ticaret sitesi böylece lojistik işleminden de kurtuluyor.

IdeaSoft olarak stoksuz online satış yapmak isteyen e-ticaret siteleri için dropshipping’in avantajlarını ve dezavantajlarını inceledik.

Stoksuz online satışın avantajları

Stoksuz online satış nasıl yapılır? Sorusuna cevap arayan girişimciler için dropshipping’in en önemli avantajı yüksek bir sermaye gerektirmeden dropshipping firmalarıyla çalışabilmeleri. Sadece aylık üyelik ücreti ve listeleme ücreti gibi düşük rakamlar ödeyerek birçok dropshipping firmasıyla çalışabilirsiniz.

Stoksuz online satışın bir diğer önemli avantajı da ürün satılmadan veya müşteri size parayı ödemeden herhangi bir ödeme yapmayacak olmanız. Ödemeyi ürün müşteri tarafından satın alındıktan sonra yapmanız gerekiyor. Böylece yüksek sermaye gerektirmeden e-ticaret yapabilirsiniz.Ideasoft e-ticaret altyapısı, stoksuz e-ticaret yapmak isteyenler için uygundur ve birçok entegrasyon çözümü bulunmaktadır. Dilerseniz 15 gün boyunca ücretsiz olarak e-ticaret paketlerimizi deneyebilirsiniz.

Stok tutmadığınız için depolama, kargoyla ilgilenmediğiniz için paketleme ve etiketleme gibi masraflarınızın olmaması da bu e-ticaret modelini tercih edilir hale getiriyor. Bu anlamda depo, sipariş ve kargolama alanında çalışana ihtiyaç duymayacak olmanız da size maliyet avantajı sağlıyor.

Stoksuz e-ticaretin sağladığı diğer bir fırsat da tek bir tedarikçiye bağlı kalmak zorunda olmadan istediğiniz sayıda tedarikçiyle anlaşabilmeniz. Böylece ürün çeşitliliği, fiyat gibi konularda farklı alternatifleri değerlendirmeniz mümkün olabilir.

Dropshipping’in dezavantajları

Stoksuz online satış yönteminde yaşanabilecek en önem sıkıntı, tedarikçinin satın alınan ürünü müşteriye teslim etmemesi ya da bozuk, hasarlı ürün teslim etmesi olabilir. Bu durum ürünün tedarikçiden kaynaklı nedenlerle hasarlı olduğunu bilmeyen müşteride markanıza ilişkin olumsuz bir algı oluşmasına neden olabilir. Uzun vadede bu gibi sıkıntılar marka imajınızı zedeleyebilir.

Dropshipping’te ürün teslimatındaki sorumluluğunuz çok sınırlı olsa da yaşanan herhangi bir sorunda başvurulacak merci siz olursunuz. Bu durum, müşteri hizmetleri anlamında başarılı bir süreç yönetmeniz gerektiğini ortaya koyuyor.

Stoksuz e-ticarette envanter tutamadığınız için tedarikçinin elinde bulunmayan ürünlerden eş zamanlı olarak haberdar olamayabilirsiniz. Bu da stokta olmayan ürünün müşteri tarafından satın alınması gibi bir sorun doğurabilir.

Nereden nasıl başlamalıyım?

Tüm bu avantajları ve dezavantajları değerlendirerek, stoksuz online satış nasıl yapılır? Sorusuna cevap bulabilir, size uygun olduğunu düşünüyorsanız bu yöntem ile e-ticaret yapabilirsiniz. Stoksuz online satış yöntemiyle kendi e-ticaret işinizi kurmak için, teknik bilgi gerekmeksizin ihtiyacınız olan tüm akıllı çözümleri IdeaSoft’ta bulabilirsiniz. Ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran mobil uyumlu web sitesi ve benzeri sayısız özelliğe sahip IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile tanışmak için siz de hemen demo hesabınızı oluşturun

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!