Stoksuz E-ticaret – Online satış nasıl yapılır?

Bilindiği gibi stok tutmaya gerek olmadan, ürünlerin tedarikçi firmadan doğrudan müşteriye ulaştırılması stoksuz e-ticaret yani dropshipping olarak adlandırılıyor. Dropshipping e-ticaretin firmalara sağladığı en önemli avantajlardan biri. Peki stoksuz online satış nasıl yapılır?

Ürün satışında stok tutmadan tedarikçiyle müşteri arasında aracılık yapabilmenizi sağlayan dropshipping, aslında toptan ürün sağlayan şirketin veri tabanı üzerinden yapmanızı sağlıyor. Bu anlamda stoksuz e-ticaret nasıl yapılır? Sorusuna cevap arayan e-ticaret sitelerinin tek yapması gereken, satış sürecinden sonra toptan ürün satan siteye ya da firmaya ürünlerin ücretlerini yatırmak oluyor. Müşterinin iletişim ve adres bilgisini tedarikçiye ileten e-ticaret sitesi böylece lojistik işleminden de kurtuluyor.

IdeaSoft olarak stoksuz online satış yapmak isteyen e-ticaret siteleri için dropshipping’in avantajlarını ve dezavantajlarını inceledik.

Stoksuz online satışın avantajları

Stoksuz online satış nasıl yapılır? Sorusuna cevap arayan girişimciler için dropshipping’in en önemli avantajı yüksek bir sermaye gerektirmeden dropshipping firmalarıyla çalışabilmeleri. Sadece aylık üyelik ücreti ve listeleme ücreti gibi düşük rakamlar ödeyerek birçok dropshipping firmasıyla çalışabilirsiniz.

Stoksuz online satışın bir diğer önemli avantajı da ürün satılmadan veya müşteri size parayı ödemeden herhangi bir ödeme yapmayacak olmanız. Ödemeyi ürün müşteri tarafından satın alındıktan sonra yapmanız gerekiyor. Böylece yüksek sermaye gerektirmeden e-ticaret yapabilirsiniz.Ideasoft e-ticaret altyapısı, stoksuz e-ticaret yapmak isteyenler için uygundur ve birçok entegrasyon çözümü bulunmaktadır. Dilerseniz 15 gün boyunca ücretsiz olarak e-ticaret paketlerimizi deneyebilirsiniz.

Stok tutmadığınız için depolama, kargoyla ilgilenmediğiniz için paketleme ve etiketleme gibi masraflarınızın olmaması da bu e-ticaret modelini tercih edilir hale getiriyor. Bu anlamda depo, sipariş ve kargolama alanında çalışana ihtiyaç duymayacak olmanız da size maliyet avantajı sağlıyor.

Stoksuz e-ticaretin sağladığı diğer bir fırsat da tek bir tedarikçiye bağlı kalmak zorunda olmadan istediğiniz sayıda tedarikçiyle anlaşabilmeniz. Böylece ürün çeşitliliği, fiyat gibi konularda farklı alternatifleri değerlendirmeniz mümkün olabilir.

Dropshipping’in dezavantajları

Stoksuz online satış yönteminde yaşanabilecek en önem sıkıntı, tedarikçinin satın alınan ürünü müşteriye teslim etmemesi ya da bozuk, hasarlı ürün teslim etmesi olabilir. Bu durum ürünün tedarikçiden kaynaklı nedenlerle hasarlı olduğunu bilmeyen müşteride markanıza ilişkin olumsuz bir algı oluşmasına neden olabilir. Uzun vadede bu gibi sıkıntılar marka imajınızı zedeleyebilir.

Dropshipping’te ürün teslimatındaki sorumluluğunuz çok sınırlı olsa da yaşanan herhangi bir sorunda başvurulacak merci siz olursunuz. Bu durum, müşteri hizmetleri anlamında başarılı bir süreç yönetmeniz gerektiğini ortaya koyuyor.

Stoksuz e-ticarette envanter tutamadığınız için tedarikçinin elinde bulunmayan ürünlerden eş zamanlı olarak haberdar olamayabilirsiniz. Bu da stokta olmayan ürünün müşteri tarafından satın alınması gibi bir sorun doğurabilir.

Nereden nasıl başlamalıyım?

Tüm bu avantajları ve dezavantajları değerlendirerek, stoksuz online satış nasıl yapılır? Sorusuna cevap bulabilir, size uygun olduğunu düşünüyorsanız bu yöntem ile e-ticaret yapabilirsiniz. Stoksuz online satış yöntemiyle kendi e-ticaret işinizi kurmak için, teknik bilgi gerekmeksizin ihtiyacınız olan tüm akıllı çözümleri IdeaSoft’ta bulabilirsiniz. Ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran mobil uyumlu web sitesi ve benzeri sayısız özelliğe sahip IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile tanışmak için siz de hemen demo hesabınızı oluşturun

[snippet slug=”blog-content-action” /]
[snippet slug=”en-cok-okunan-yazilar” /]

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)