DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Pazarlama çalışmalarınızda stok fotoğrafları nasıl kullanmalısınız? – 3. Bölüm

Pazarlama çalışmalarınızda stok fotoğrafları nasıl kullanmalısınız? – 3. Bölüm

Önceki rehberlerimizde stok fotoğrafları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden ve fotoğraf kullanımının pazarlama ve reklam çalışmalarındaki önemini ele almıştık. Ancak stok fotoğrafları olduğu gibi kullanmanız gerekmiyor. Stok fotoğraf kullanırken bu görselleri kişiselleştirmek ve markaya özgü bir hale getirmek de mümkün. Böylelikle daha önce başka firmalar tarafından kullanılmış olsa dahi bu fotoğrafları markanıza özgü ve daha orijinal bir hale getirerek, daha özgün paylaşımlar yapabilirsiniz.

Pazarlama çalışmalarınızda stok fotoğrafları nasıl kullanmalısınız? – 1. Bölüm

Pazarlama çalışmalarınızda stok fotoğrafları nasıl kullanmalısınız? – 2. Bölüm

Stok fotoğraf kullanım rehber serimizin son bölümünde de bu fotoğrafları nasıl kişiselleştirebileceğiniz üzerinde duracağız.

Fotoğraf üzerine metin ekleyin

Görselleri kullanırken, olduğu gibi paylaşmak yerine vermek istediğiniz mesajı özetleyecek bir şekilde fotoğrafın üzerine ekleyebilirsiniz. Fotoğrafın üzerine metin eklemek hem fotoğraf ile bir mesaj vermenizi hem de fotoğrafı markanıza özgü bir hale getirmenize yardımcı olur.

Renk geçişli (Overlay) filtreler kullanın

Özellikle sosyal ağlarda filtre kullanımı bir hayli yaygın. Bu özelliği kendi paylaşımlarınızda da kullanabilirsiniz. Markanızın renkleriyle uyumlu olacak renk geçişli filtrelerle fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte hem renk geçiş filtresini hem de fotoğraf üzerine metin eklenmesiyle ilgili bir örnek görebilirsiniz.

1499959559_13

Fotoğrafın belli bir bölümünü kırpın

Stok fotoğrafın belli bir bölümünü de kullanabilirsiniz. Böylelikle hem sıradanlıktan çıkabilir hem de sadece vermek istediğiniz mesaja odaklanabilirsiniz. Dikkat dağıtacak bölümleri çıkartmak, gözü doğrudan ilgili alana yönlendirir.

fotograf kirpma

Renk ve ışık ayarlarıyla oynayın

Fotoğrafın renkleriyle oynamak, fotoğrafa bir kontrast eklemek de fotoğrafın nasıl göründüğünü ciddi ölçüde değiştirir. Hem farklı bir yaklaşım kazanmak hem de fotoğrafı sıradanlıktan çıkartmak için fotoğrafın renk ve ışık ayarları üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

1499959616_15

Arkaplanı flu yapın

Fotoğrafın belli bir bölümünü flu yapabileceğiniz gibi, fotoğrafın üstüne metin eklerken tüm arkaplanı da flu yapabilirsiniz. Böylelikle fotoğraf görsel olarak bir derinlik katarken, vermek istediğiniz mesajın da ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.

Fotoğraf düzenlemede kullanabileceğiniz araçlar

Fotoğraf düzenleme konusunda daha önce bir tecrübeniz yoksa ya da belli bir yazılıma hakim değilseniz, aşağıda önereceğimiz çözümleri deneyebilirsiniz. Bir programa hakim olmanız durumunda daha sonraki çalışmalarınızda bu programı kullanarak, çalışmalarınızı hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Canva

İnternet tarayıcısı üzerinden fotoğraf düzenlemeleri yapmanıza yardımcı olan Canva, daha önce tasarım konusunda tecrübesi olmayan kişiler için oldukça ideal. Canva üzerinde ücretsiz olarak fotoğraflarınızı düzenleyebilir, filtreler ve metinler ekleyebilirsiniz. “Ücretsiz banner tasarımı nasıl yapılır?” isimli rehberimizden Canva’nın kullanımına dair detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

GIMP

Ücretsiz ve açık kaynak bir yazılım olan GIMP üzerinde fotoğraf düzenlemeleri yapabilirsiniz. Grafik tasarımı üzerine bir program olması nedeniyle yazılımı öğrenmek için üzerinde zaman harcamanız gerekebilir.

Photoshop

Fotoğraf düzenleme konusunda hem amatör hem de profesyoneller tarafından kullanılan Adobe Photoshop, detaylı ve kapsamlı görsel çalışmalar yapmanızı sağlar. Daha önceden fotoğraf düzenleme konusunda tecrübe sahibi değilseniz, bu programın kullanımı için farklı eğitim videolarına internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!