DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Pazarlama çalışmalarınızda stok fotoğrafları nasıl kullanmalısınız? – 2. Bölüm

Pazarlama çalışmalarınızda stok fotoğrafları nasıl kullanmalısınız? – 2. Bölüm

Stok fotoğraflar hem online hem de offline pazarlama ve reklam çalışmalarında sıkça kullanılıyor. Ancak doğru stok fotoğrafı bulmak ve doğru mesajı bu fotoğraf ile iletebilmek için bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde stok fotoğraf seçimi konusuna bir giriş yapmış ve dikkat etmeniz gereken bazı detaylar üzerinde durmuştuk. Dilerseniz aşağıdaki bağlantıdan yazı serisinin ilk bölümünü okuyabilirsiniz. Bugünkü rehberimizde de stok fotoğraf ararken dikkat etmeniz gereken detayları ele alıyor olacağız.

Pazarlama çalışmalarınızda stok fotoğrafları nasıl kullanmalısınız? – 1. Bölüm

İçeriğinizle uyumlu olan fotoğrafları arayın

Çalışmalarınızda vermek istediğiniz mesajı sadece metin ile değil kullandığınız fotoğraf ile de verirsiniz. Genellikle tüketicilerin aklında metinden çok kullanılan görsel kalır ve bu nedenle de mesajınızla uyumlu bir fotoğraf seçmeniz, sizin için daha faydalı olacaktır.

Rastgele fotoğraf seçmek vermek istediğiniz mesajın doğru bir şekilde iletilememesine sebep olacağı için paylaşımlarınızın erişimini ve geri dönüşümünü düşürebilir. Bu sebeple de mesajınızla uyumlu olacak fotoğraflara yönelmelisiniz.

Hedef kitlenizi göz önünde bulundurun

Fotoğraflarınız belli bir mesajı iletecektir. Bunun için de hedef kitlenizin algısını yakalamak da bir hayli önemlidir. Hedef kitlenizi iyi tanımanız, onların dikkatini çekecek ve onların algısını yakalayacak fotoğraflar seçmenize de yardımcı olur.

Müşteri profilinizi inceleyerek, onların demografik bilgileri ve ilgi alanları doğrultusunda bir hedef kitle profili oluşturarak, bu kişilerin ilgi alanlarına girebilecek fotoğraflar seçebilirsiniz.

Nadir kullanılan görseller kullanın

Stok fotoğraflar yapısı gereği birçok farklı kişi ve firma tarafından kullanılabiliyor. Bu sebeple de bu fotoğrafları birçok farklı yerde görmek mümkün oluyor. Çok fazla kullanılan fotoğraflar hem klişeleşebiliyor hem de bir marka algısı yaratmakta zorlanabiliyor. Bu durumlarda kullanıcılar bu fotoğrafları birçok yerde gördükleri için markayı algılamakta zorlanabiliyorlar.

Sık kullanılan fotoğraflar yerine, daha az kullanılan fotoğrafları tercih etmeniz mesajınızın daha özgün olmasını ve marka algınızı daha iyi bir şekilde yansıtmanıza yardımcı olur.

Önemli ipucu: Stok fotoğrafların ne kadar kullanıldığını bilmek tam olarak mümkün olmasa da TinEye isimli bir site bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu siteye görseli yükleyerek ya da görselin linkini eklediğinizde, bu fotoğrafın kaç kez kullanıldığını size göstermektedir. Böylelike fotoğraflarınızı seçmeden önce kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Ücretsiz stok fotoğraf sitelerini ziyaret edin

Stok fotoğraflara hem ücretli hem de ücretsiz olarak erişebilirsiniz. ShutterStock ya da Fotolia gibi çok bilinen ücretli stok fotoğraf sitelerinin haricinde ücretsiz stok fotoğraf platformları da bulunuyor.

pexels.com ve unsplash.com ücretsiz olarak stok fotoğraflara ulaşabileceğiniz platformlar arasında yer alıyor. Ancak ücretsiz platformları kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, birçok kişinin bu platformları kullanıyor oluşu. Bu da bir önceki maddede bahsettiğimiz konuyu gündeme getiriyor. Çok fazla kişinin bu platformlara ulaşması, görsellerin çok sık kullanılmasına neden olabilir. Bu sebeple de bu konuya dikkat etmenizde fayda var.

Telif ve lisanslara dikkat edin

Stok fotoğrafların telif hakları olduğunu unutmamanız gerekiyor. Herbir fotoğrafın kullanım alanı ve kullanılacağı yerler farklı olabilir. Bu sebeple de stok fotoğrafları satın almadan ya da kullanmadan önce bu telif haklarını kontrol etmenizde fayda var. Özellikle model kullanılan ya da kare içinde yer alan diğer insanların bu fotoğrafların ticari amaçlı kullanımına izin verip vermediklerini araştırmanız gerekir. Aksi takdirde telif konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Rehberimizin 2. bölümünün burada sonuna geliyoruz. Bir sonraki yazımızda ise stok fotoğraflar üzerinde düzenlemeler yaparak, bu fotoğrafları daha orijinal ve markanıza özgü hale nasıl getirebileceğiniz üzerinde duracağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!