DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Pazarlama çalışmalarınızda stok fotoğrafları nasıl kullanmalısınız? – 1. Bölüm

Pazarlama çalışmalarınızda stok fotoğrafları nasıl kullanmalısınız? – 1. Bölüm

Pazarlama ve reklam çalışmalarında doğru görselleri kullanmak ve vermek istediğiniz mesajı uygun fotoğraflarla paylaşmak oldukça önemlidir. Hem reklam performansının artması açısından hem de hedef kitleye ulaşma konusunda fotoğrafların önemi oldukça önemlidir.

Kendi fotoğraflarınızı çekemiyor olabilirsiniz ya da ilgili konuyla ilgili bir konsept oluşturamıyor olabilirsiniz. Bu durumda da stok fotoğraflar devreye girmektedir. Firmalar hem internet sitelerinde hem de reklam çalışmalarında stok fotoğrafları tercih etmekteler. Ancak stok fotoğrafları da seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Doğru mesajı doğru hedef kitleye iletecek fotoğrafların seçimi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra telif konusunda da dikkatli olmak gerekmektedir.

Bu rehber serimizde stok fotoğraf kullanımında dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken detayları sizlerle paylaşıyor olacağız.

Fotoğrafların gücü

Görsel öğeler, metinlere kıyasla daha fazla dikkat çektikleri için pazarlama ve reklam çalışmalarında özellikle tercih edilirler. Bu nedenle de kullanılacak olan fotoğrafların özenle seçilmiş olması gerekir.

Facebook ve Twitter’da yapılan paylaşımlarda fotoğraf kullanımı etkileşimleri ve erişimleri önemli şekilde etkiliyor. Bunun yanı sıra Instagram gibi sadece görsel üzerine odaklanmış platformlarda ise etkileyici ve dikkat çekici görsel kullanımı etkileşimlere olumlu bir şekilde yansıyor.

Fotoğrafların artık mesajın kendisi olması ve kafa karıştıran bir unsur olarak değerlendirilmemesi de kullanılan fotoğrafın değerini artırıyor. Bunu şu şekilde ele alabiliriz. Bir reklam gördüğümüz zaman bir süre sonra içeriği hatırlamasak dahi reklamdaki görseli hatırlayabiliriz. Bu nedenle de hedef kitleyi etkileyebilecek fotoğraflar kullanmak mesajınızı doğru iletmenize de yardımcı olur.

Orijinalliğin önemi

Stok fotoğraf söz konusu olduğunda orijinallikten uzaklaşma durumu akıllara geliyor olabilir; ancak klişeleşmiş çalışmaların haricinde de orijinalliğini koruyan birçok stok fotoğraf da bulunuyor. Bunun için de doğru yerlere bakmak ve stok fotoğraf sitelerinde araştırmalar yapmak gerekir.

Orijinal olmak daha çok dikkat çekmektedir ve orijinallik doğallıkla birleştiğinde daha anlamlı mesajlar vermektedir. Özellikle Snapchat ve sonrasında da Instagram hikayeleriyle beraber kullanıcılar düzenlememiş, günlük hayattan kareleri olduğu gibi paylaşmaya başladı ve bu da doğal olarak doğallığı da ön plana çıkartan bir unsur olmaya başladı.

Orijinal ve doğallığı birleştiren fotoğraflarla bir set kurgusu taşıyan fotoğraflar burada ayrıştırılabiliyor. Aşağıdaki örneklere baktığımızda, ilk fotoğrafın belli bir düzen halinde çekilmiş olduğunu görebiliriz. Bu ortamı yaratmak için bir düzenleme oluşturulmuş olduğunu fark edebilirsiniz. İkinci fotoğraf ise daha doğal bir ortamı gösteriyor. İki fotoğraf da aynı duyguyu yansıtıyor ama biri kurgulanmışken, diğeri daha doğal bir ortam hissi uyandırıyor.

1499959242_3

1499959277_4

Orijinal ve doğal fotoğrafları nasıl ayırt edebilirsiniz?

Gerçek insanlara bakın: Biraz daha açmak isterken, fotoğrafta yer alan kişilerin bir model mi yoksa doğal bir ortamda bulunan gerçek kişiler olup olmadıklarına dikkat edebilirsiniz. Bu kişilerin dış görünüşleri, kıyafetleri, duruşları, saçları ve benzeri detaylar mükemmel mi görünüyor yoksa daha doğal bir halde mi görünüyor? Kare içindeki her detayın mükemmel olması doğallığı bozmaya başlayacaktır.

1499959324_6

Doğal pozlara bakın: Belli bir kurgu ile çekilen fotoğraflarda insanların verdiği pozlar doğal olmayabilir. Belli ve standart pozları sergilemeleri fotoğrafın doğallığını bozmaktadır. Stok fotoğraflarda çoğu zaman bu kurgu yapıldığı için hem modellerin pozları birbirine benzemeye başlar hem de doğallıktan uzaklaşılmış olunur.

1499959347_7

Fotoğraflarınızı seçerken daha doğal pozlar veren kişilerin olduğu kareleri tercih etmeye çalışın. Böylelikle sıradanlıktan uzaklaşırken daha doğal bir şekilde mesajınızı vermeyi başarabilirsiniz.

Serinin ilk yazısının burada sonuna geliyoruz. Bir sonraki yazıda stok fotoğraf seçimini nasıl yapabileceğinizi ve seçtiğiniz fotoğrafları nasıl kişiselleştirebileceğiniz üzerinde duracağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!