DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

SSL sertifikası nedir? SSL sertifikası neden önemlidir?

SSL sertifikası nedir? SSL sertifikası neden önemlidir?

E-ticaret şirketleri, veri transferlerinin güvenliğini sağlamak için SSL’den yararlanmaktadırlar ve internet üzerinden güvenli alışverişi sağlamak için e-ticaret firmalarının SSL sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.

Bu sertifikaya sahip olmayan ve SSL kullanmayan e-ticaret şirketleri üzerinden alışveriş yapmak, kullanıcı bilgilerinin açığa çıkma ihtimali nedeniyle güvenli değildir. Bu sebeple de e-ticaret şirketleri için SSL kullanmak zorunludur.

SSL sertifikası nedir?

SSL’in İngilizce açılımı Secure Sockets Layer’dır. Türkçe’de ise Güvenli Giriş Katmanı anlamına gelmektedir. Netscape tarafından yaratılan SSL, internet sitesi sunucusu ile ziyaretçinin internet tarayıcısı arasındaki bilgilerin şifrelenmiş bir şekilde aktarılmasını ve böylelikle 3. kişiler tarafından bu bilgilere erişilmemesini sağlayan bir şifreleme yöntemidir.

SSL şifrelemeyi kullanabilmek için SSL sertifikasına ihtiyaç duyulur. Bu sertifikayı aldığınızda SSL şifreleme sistemi sunucunuza yüklenir. Sitenizde SSL kullanmaya başladığınızda internet tarayıcısının arama çubuğu yeşil olarak görüntülenir ya da bir kilit işareti bu adres çubuğunda görüntülenir.

SSL kullanmaya başladıktan sonra, site üzerinde verilen kişisel bilgiler ve kredi kartı bilgileri sadece sizin şirketiniz tarafından görüntülenebilir ve böylelikle bu bilgiler 3. şahısların eline geçmemiş olur. Bu da e-ticaret sitenizin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

SSL sertifikası neden önemli?

Bilgilerin şifrelenmesini sağlar

Kullanıcıların internetten alışveriş yaparken en çok önemsedikleri konuların başında güvenlik geliyor. Kredi kartı bilgilerinin çalınması ve başka kişilerin eline geçme riski, tüketicilerin online alışverişlerden korkmasına neden oluyor. Bu nedenle de SSL sertifikanızın olması gerekmekte.

Kredi kartı bilgilerinin, güvenli bir şekilde ziyaretçi ve e-ticaret sitesi arasında transfer edilmesi ve başka kişilerin eline geçmemesi gerekmekte. SSL sertifikası, kullanıcıların site üzerinde girdikleri bilgilerin şifrelenerek sadece şirketinizin görmesini sağlar.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İnternetten ödeme işlemlerinde zorunlu

Yukarıda da bahsettiğimiz internetten ödemede güvenliği sağlamak için SSL sertifikanızın olması zorunludur. SSL şifreleme olmadan internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak ve kabul etmek oldukça risklidir.

Kredi kartı bilgilerinin hiçbir şifreleme olmadan sucunu ile internet tarayıcısı arasında transfer edilmesi, güvenlik açıklarına neden olur ve bu bilgilerin başka şahıslar tarafından izlenmesine neden olabilir. Bu tip sorunların önüne geçmek için e-ticarette SSL sertifikası kullanımı zorunludur.

İnternette kimlik dolandırıcılığının önüne geçer

İnternet üzerinden yapılan kimlik dolandırıcılıkları da e-ticaret şirketleri ve tüketiciler için oldukça önemli bir sorun. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için e-ticaret şirketlerinin özel şifreleme yöntemleri kullanmaları gerekmektedir.

SSL sertifikası da internet üzerindeki dolandırıcılıkların önüne geçilmesini sağlar. Bu sertifikayı kullanmadığınız takdirde ziyaretçileriniz kimlik dolandırıcılığına maruz kalabilir ve bu durumda da tüketici kadar markanız da büyük bir zarar görür. İnternet üzerinde güvenliği sağlamak e-ticaret firmalarının sorumluluğundadır ve bu nedenle tüketicilere olabilecek en güvenli alışveriş deneyimini sunmaları gerekiyor.

Tüketiciye güven verir

Online alışveriş yapan tüketiciler yeni bir site üzerinden satın alma işlemi yapacaklarsa ilk önce dikkat ettikleri noktalardan biri de şirketin SSL sertifikasına sahip olup olmadığıdır.

Sitenizin footer kısmına SSL sertifikanızı koymanız ve diğer güvenlik bilgilerini yerleştirmeniz tüketicilerin markanıza olan güvenini artırır.

E-ticaret sitesini yeni kuranlar ve SSL sertifikası edinmek isteyenler İdeaSoft Pro ve üstü paketlere göz atabilirler. Bu paketlerde SSL paketi standart olarak gelmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıödeme sistemleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!