DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal trafiğinizi artırmanızı sağlayacak 6 yöntem

Sosyal trafiğinizi artırmanızı sağlayacak 6 yöntem

Sosyal mecralardan gelen trafiğiniz web siteniz için oldukça önemlidir. Hem site trafiğinizi artırmanıza yardımcı olur hem de daha geniş hedef kitlelere ulaşarak geri dönüşüm oranlarınızın artmasını sağlar. Tabii ki sosyal trafiğinizi artırmak için de sosyal medya pazarlama çalışmalarınızda bu konuya yönelik çalışmalar yapmanız gerekir.

İlgili rehber: Organik trafik mi sosyal trafik mi daha önemli?

Sosyal trafiğinizi artırmak için yararlanabileceğiniz birçok farklı taktik bulunuyor. Kendi stratejilerinizde bu taktiklerden yararlanarak edineceğiniz trafik oranlarını yükseltebilirsiniz.

Paylaşım metinlerinizi özenle hazırlayın

Facebook ve Twitter üzerinde kullanıcılar öncelikli olarak gönderilerin yazılarını görürken; Instagram’da öncelik fotoğraflardadır. Ancak tüm bu platformlarda paylaşımlarınızda verdiğiniz mesaj önemlidir. Gönderilerinizin etkileşim oranlarını artırmak ve takipçilerinizin dikkatini çekmek için ilgi çekici bir mesaj yaratmanız gerekiyor. Paylaşacağınız içeriğin en önemli ya da çarpıcı bölümünü başlığınızda kullanmanız gönderinin dikkat çekmesini sağlar.

Her bir platformu ayrı ayrı ele alın

Her sosyal mecranın kendine ait bir dili ve kullanım alanı bulunur. Tabii ki bu nedenle de hedef kitleler de farklı beklentiler içine girerler. Sosyal hesaplarınızda paylaşım yaparken bu kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Aynı gönderiyi tüm hesaplarda bire bir aynı paylaşmaktan kaçınmanız gerekir. Vereceğiniz mesajı değiştirmek ve mecraya göre bunu özelleştirmek, buradaki hedef kitlenize daha iyi bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Sosyal medya profillerininize web site adresinizi koyun

Sosyal hesaplarınızın profil sayfasında mutlaka web sitenizin linkini paylaşmalısınız. Hesabınızı merak edip gelen kişiler bu sayede internet sitenizi ziyaret edebilirler. Özellikle Instagram üzerinden dışarıya yönlendirme link paylaşımı yapılmadığı için, profiliniz üzerinde link paylaşımı yapmak kullanıcıları sitenize yönlendirmek ve sosyal trafiğinizi artırmak için iyi bir yöntem olacaktır.

Hashtag’ler ile erişiminizi artırın

Gönderileriniz ne kadar fazla kişiye ulaşırsa geri dönüşüm oranlarınız da bir o kadar artacaktır. Bu sebeple de hashtag kullanımına önem vermelisiniz. Ancak hashtag kullanımında özellikle dikkat etmeniz gerekenlerden biri de doğru hedeflemeleri yapmanızdır. Türkçe dilde içerik paylaşımı yaparken daha fazla paylaşımı olduğu için sadece yabancı dilde (İngilizce) hashtag kullanmak doğrudan hedef kitlenizde olmayan kişilere ulaşmanıza neden olabilir. Bu sebeple de Türkçe hashtag kullanımları da yapmanız önemlidir.

Bunun yanı sıra hashtag seçerken, çok fazla gönderi yapılan hashtag’lerde öne çıkmanız da bir hayli zordur. Çünkü bu etiketlerin altında çok fazla gönderi bulunur ve üst sıralara çıkamazsınız. Etkileşim oranı yüksek olan gönderiler bu etiketlerde daha üst sıralara çıkar. Bu sebeple de burada da bir rekabet ortamı vardır. Daha az içeriğin yer aldığı ancak içeriğinizle ilgili olabilecek hashtag kullanımları daha fazla kişi tarafından içeriklerinizin görünmesini sağlar.

Çarpıcı görseller kullanın

Çarpıcı görseller kullanmak da etkileşim oranlarınız ile sosyal trafiğinizi artırmak için iyi bir yöntemdir. Görselliğin oldukça önemli olması tüketicilerin ilgisinin de bu tür görsellere kaymasına neden oluyor. Paylaşımlarınızda yüksek çözünürlüklü ve konsept içerikli fotoğraflar kullanabilirsiniz.

Görsel kullanımı tüketicilerin dikkatinin çekmesinin yanı sıra sosyal mecralarda bu içeriklerin daha fazla kişiye organik olarak erişmesini de sağlamakta. Facebook’ta görsel bazlı içerikler yüzde 39 daha fazla etkileşim alırken; Twitter’da bu oranlar yüzde 200’lere kadar artabilmekte.

Etkileşim oranlarının artmasıyla beraber organik erişiminiz de artacağı için sosyal trafiğiniz de doğru orantıda artacaktır.

Mesajlarınızı kısa tutun

Sosyal mecralarda kullanıcılar görsellere daha fazla önem verdikleri için uzun mesajları ve içerikleri okumak istememektedirler. Onların ilgisini çekmek için mesajlarınızı kısa bir şekilde vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bunun yanı sıra sosyal mecralarda kısa metinlerin yer aldığı paylaşımları organik olarak daha fazla öne çıkartıyor. Facebook’ta 40 karakterin altındaki paylaşımlarda yüzde 80 oranın bir etkileşim görülürken, Twitter’da 100 karakterin altındaki paylaşımlarda yüzde 17 daha fazla etkileşim görülüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!