DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medyada yapmamanız gereken 4 şey

Sosyal medyada yapmamanız gereken 4 şey

Sosyal medya, dijital pazarlamanın en etkili ve önemli araçlarından biri. E-ticaret sitenizin trafiğini artırmanız; sitenizi tanıtmanız ve daha fazla sayıda potansiyel müşteriye ulaşmanız için, sosyal medya çok elverişli bir platform.

Diğer taraftan, sosyal medya doğru kullanılmadığında önemli sorunlara neden olabilir. Facebook’ta, Twitter’da ya da Instagram’da yaptığınız bir hata; e-ticaret şirketinizi ciddi bir itibar sorunuyla karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle, sosyal ağlarda yer almaya karar vermeden önce; sosyal medya, itibar ve kriz yönetimi konularında stratejilerinizi belirlemenizde yarar var.

IdeaSoft, e-ticaret sitenizin herhangi bir itibar sorunu yaşamaması için; sosyal medyada yapmaktan kaçınmanız gerekenleri sunuyor.

1- Hangi sosyal platformlarda olmanız gerektiğine karar verin

E-ticaret sitelerinin sosyal medyada yer alması şüphesiz ki çok önemli. Fakat sosyal medyada, özellikle yeni başlarken, çok sayıda platformda birden yer almak, şirketlere yarar yerine zarar getirebiliyor. Bunun yerine online pazarlama amacınıza uygun platformlarda, doğru şekilde yer almanız çok daha faydalı olacaktır.

Sosyal medyaya Facebook, Twitter, Pinterest, Google+ ve Instagram gibi platformların tümünde hesap açtığınızı varsayalım. Bu hesapların hepsini birden yönetmeniz mümkün olamayabilir. Ve yeterince aktif olamayacağınız için de, hedef kitlenizi en baştan kaybedebilirsiniz. Böyle bir sıkıntı yaşamamak için; sosyal medya stratejinizi belirledikten sonra, hedeflerinize katkı sağlamayacak ağlarda yer almamanız gerekiyor. Çünkü hedef kitlenizin daha fazla vakit geçirdiği ve vermek istediğiniz mesajlara uygun platformları seçmeniz çok daha verimli olacaktır.

2- Yalnızca kendi işlerinizden bahsetmeyin

Sosyal medyada temel amacın ‘sosyalleşmek’ olduğunu unutmamanızda yarar var. Sosyal medyada yalnızca kendi işlerinden, ürünlerinden ve satışlarından bahseden şirketler, kullanıcılar tarafından cazip ve takip edilmeye değer bulunmuyor.

Sosyal medyaya yeni girdiğinizde işiniz dışında ne paylaşacağınızı belirlemekte zorlanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bir başlangıç yapmak için örneğin bir sohbet grubu oluşturabilirsiniz. Bunun dışında, ilk zamanlarda yaşayabileceğiniz zorlukları bir soru sorarak ve gelen geri bildirimlere yanıt vererek aşmanız da mümkün. Tek başına bu ‘küçük’ hareketler bile, size takipçi sağlayacaktır.

3- Sonuçlarını düşünmeden mesaj göndermeyin

Sosyal medyada herhangi bir mesajınızı paylaşmadan önce, her zaman iki kez düşünmenizi öneririz. Gergin, öfkeli olduğunuz zamanlarda ya da ne söyleyeceğinizden emin olmadığınız durumlarda sosyal medyadan uzak durmanızda yarar var.

Sosyal medyada olası bir yorum ya da soru karşısında hızlı tepki vermek çok faydalı olacaktır. Yine de, bir yanlışı savunmak ya da açıklamak durumunda kalmamak için; yanıtınızdan kesinlikle emin olmadan mesaj yazmamayı tercih etmenizde yarar var. Çünkü gerçekleşen herhangi olumsuz bir olay marka imajınızı, onarılması güç bir biçimde zedeleyebilir.

4- Hatalarınızı ve olumsuz yorumları saklamayın

Sosyal medyada bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda, sorunu gizlemeye çalışarak ondan kaçamazsınız. Örneğin; bir yazım hatası yaptınız ve yanlışlıkla, ‘kişisel kullanım amaçlı olduğu çok belli olan’ bir tweet gönderdiniz. Veya şirketiniz ya da ürününüzle ilgili yapmış olduğunuz bir hata sosyal medyaya yansıdı. Bu gibi durumlarda eğer hatanızı fark eder etmez özür dilerseniz, insanlar bu hatanızı hoşgörebilir. Fakat özür dilemek yerine görmezden gelme ya da gizleme yoluna giderseniz, bu davranışınız itibarınızı zedeleyebilir.

Aynı şekilde, sayfanızdaki veya size yönelik olumsuz yorumları silmeye ya da saklamaya çalışmamanız da önemli. Çünkü internet dünyası, sizin sosyal medya hesaplarınızın dışında da geniş bir alan. Ve yorumunu sildiğiniz kişi, farklı forum ya da sitelerde yaptığı olumsuz yorumlara; sizin, onun yorumunu gizlemeye çalıştığınızı da ekleyebilir. Bu durumda hali hazırda karşınıza çıkan ve çözülebilecek küçük bir sorun, geri dönülmez bir itibar kaybına dönüşebilir. Hatanızı kabul edip gidermeye çalışarak ya da en azından bu çabanızı takipçilerinizle paylaşarak, olumsuz bir durumu her zaman kendi lehinize çevirebileceğinizi unutmamanızı öneririz.

Şirketlerin; sosyal medyada kullanıcılarla etkileşim kurarken, ürünleri ve kendileri hakkındaki yorumları izleme, olumsuz yorumlara veya şikayetlere vaktinde ve uygun yanıtlar verme biçimleri çok önemli. “Online itibar yönetimi” adı verilen bu teknikler; e-ticaret şirketinizin sosyal medyadaki hatalarını düzeltmenizi ve olası bir krizi engelleyerek, itibarınızı korumanızı sağlıyor. IdeaSoft yalnız sosyal medya konusunda değil; ihtiyacınız olan her konuda yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu olanaklarla tanışmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!