DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medyada markanıza olan güveni nasıl artırabilirsiniz?

Sosyal medyada markanıza olan güveni nasıl artırabilirsiniz?

Sosyal mecralarda tüketicilerin güvenini kazanmanız bir hayli önemlidir. Hem markaya olan sadakati hem de markaya olan güveni artırmak için takipçilerinizin size olan güveninin tam olması gerekir. Markaya olan güvenin artması marka ile olan etkileşimlerin artmasını sağlayacağı gibi geri dönüşüm oranlarının da artmasını sağlar.

Markaların sosyal mecralarda kullanıcıların güvenini kazanmak için yapabilecekleri bir takım çalışmalar bulunuyor. Bu rehberimizdede bu noktaları ele alıyor olacağız.

Sürekliliği koruyun

Güven duygusunu yaratmak için sosyal mecralardaki profillerinizde sürekliliği sağlamanız gerekiyor. Belli bir içerik takvimi belirleyerek, düzenli aralıklarla paylaşım yapmalısınız. Bu sürekliliği ve düzeni sağlayamamanız takipçilerinizin kafasını karıştıracağı gibi sosyal tarafa çok fazla önem vermediğiniz izlenimini de yaratabilir.

İş gücünüze göre belli bir paylaşım takvimi belirlemeniz, içeriklerinizi planlayarak bu plana uygun bir şekilde paylaşımlarınızı yaparak varlığınızı göstermelisiniz.

Orijinal ve kendinize has içerikler paylaşın

Orijinal ve size özgü içerikler paylaşmak da güvenilirliğinizi artıracaktır. Bu platformlar için orijinal içerikler oluşturmanız, takipçilerinize verdiğiniz değeri ortaya koyar. Markanızı onlara transparan bir şekilde yansıtarak, yaptığınız işleri takipçilerinize açık bir şekilde yansıtmalısınız. Transparan ve orijinal olmak takipçilerinize verdiğiniz değeri yansıtır.

Takipçilerinizin ilgisini çekecek paylaşımlar yapın

Sosyal mecralardaki hesaplarınızın amacı takipçilerinizle etkileşime geçmek olmalı. Bu sebeple de bu mecralar sizin için değil aslında onlar içindir. Onların ilgisini çekecek paylaşımlar yapmamanız, takipçilerinizin isteklerini algılayamadığınız izlenimini yaratacağı için bir güvensizlik yaratabilir. Sayfanızdaki etkileşim oranlarının da yüksek olmaması, takipçilerinizle iyi bir şekilde etkileşime geçemediğiniz göstereceği için bir güvensizlik yaratabilir. Takipçilerinizin ilgisini çekecek ve onları etkileşime yönlendirecek paylaşımlar yapmanız güven algısını da artıracaktır.

Müşteri desteği sunun

Tüketiciler markalarla sosyal ağlar üzerinden iletişime geçmeyi tercih edebiliyorlar. Ürünler hakkında bilgi almak ya da yaşadıkları bir problem sonrası sorunlarını çözmek için markalarla sosyal hesapları üzerinden iletişim kuruyor. Güven algısını yaratmak için takipçilerinizin sorularını yanıtsız bırakmamanız gerekiyor. Onlara destek sunmanız, onları gerekli kişilere yönlendirmeniz, gereken zamanlarda onların iletişim bilgilerini alarak onlara ulaşmanız gerekiyor.

Direk mesajlar haricinde açık olarak yapılan yorumlarda da takipçilerinizle iyi bir iletişim kurarak, onların sorunlarını çözmeniz diğer takipçilerinizin de dikkatini çekeceği için iyi bir marka imajı çizmenizi sağlar.

Hızlı dönüş yapın

Tüketicilerinizle iletişime geçmenin yanı sıra onlara hızlı bir şekilde dönüş yapmanız da bir hayli önemlidir. Müşteri desteği konusunda geç dönüş yapmak, takipçilerinizi ciddiye almadığınız algısı yaratabileceği için tavsiye edilmemektedir. İlk bir saat içinde dönüş yapmak oldukça ideal bir yaklaşım olsa da iş gücüne göre bu süreci biraz daha uzun tutabilirsiniz. Önemli olan en kısa zamanda tüketiciye ulaşarak onun yorumunu yanıtlamaktır. İlk yanıtınızda müşterinin sorununu çözemeseniz dahi, onların mesajlarını gördüğünüzü ve konu ile ilgilendiğinizi bildirmek dahi müşterilerinizin markanıza olumlu bir şekilde bakmasını sağlar.

Ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgilendirici içerikler paylaşın

Ürün ve hizmetlerinizi daha iyi tanıtmak, tüketicilerin sorunlarını nasıl çözdüğünüzü anlatmak ve onlara sunduğunuz hizmetlerle ilgili bilgilendirici içerikler sunmanız da güven algısı yaratacaktır. Tüketicileri bilinçlendirmek ve onların alışveriş deneyimlerini geliştirmek sosyal mecralardaki takipçilerinizin de markanıza olan güvenini artırır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!