DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya için çarpıcı içerikleri nasıl oluşturabilirsiniz? – 2. Bölüm

Sosyal medya için çarpıcı içerikleri nasıl oluşturabilirsiniz? – 2. Bölüm

Sosyal medya pazarlamada başarılı olabilmek için iyi bir sosyal medya yönetimi yapmanın yanı sıra çarpıcı içeriklerle takipçilerin ilgisini çekerek, yeni kitlelere ulaşmak gerekir. Günümüzde en yaygın pazarlama yöntemlerinden biri olması nedeniyle de sosyal medya pazarlama markaların birincil pazarlama planları arasında yer alıyor.

Çarpıcı içerikler oluşturmak, takipçilerle olan etkileşimi artıracağı için geri dönüşümlere de olumlu bir şekilde yansır. Bir önceki rehberimizde Youtube ve Facebook üzerinde etkileyici içerikler oluşturmak için neler yapabileceğiniz üzerinde durmuştuk. Bugünkü yazımızda ise Instagram ve Twitter üzerinde ne gibi çalışmalar yapabileceğinizi ele alıyoruz.

Sosyal medya için çarpıcı içerikleri nasıl oluşturabilirsiniz? – 1. Bölüm

Instagram üzerinde çarpıcı içerikler oluşturmak

Reklam araçlarının gelişmesi ve yenilikleriyle kullanıcı deneyimini geliştirmesi nedeniyle Instagram, son yılların popüler sosyal mecralarından biri haline geldi. Özellikle kullanıcıların da yoğun bir şekilde ilgi göstermeye başlaması, Instagram’ı markalar için öncelikli bir platform haline getirdi.

Fotoğraf, video, hikaye ve canlı yayın özellikleri sayesinde görsel anlamda kullanıcılara farklı içerikler sunulabiliyor olması, marka bilinirliğini artırma, kullanıcılarala etkileşime geçme ve yeni ürün tanıtımlarının yapılmasını bir hayli kolaylaştırıyor. Tabii ki bu trendi yakalayarak, kullanıcıların ilgisini çekmek ve onlara çarpıcı içerikler sunmak Instagram üzerindeki başarınızı da önemli şekilde artıracaktır.

Instagram üzerinde içerikler oluştururken şu konulara dikkat edebilirsiniz:

  • Duygular üzerinde durun. Duyguları öne çıkartabilecek içerikler ve içerik kampanyaları oluşturmak kullanıcıların daha fazla ilgisini çeker. Sıradan ve sadece ürün odaklı çalışmalar yaptığınızda, kullanıcılara bir duygu yüklemeniz zor olur. Onlara bir duygu yükleyerek, ürün ve markanıza olan bakış açılarını değiştirebilirsiniz.
  • Instagram Influencer’larıyla (fenomen) çalışın. Özellikle etkileşim oranları yüksek olan ve kendi ürettiği içeriklerle takipçilerine belli mesajlar veren kişiler, beraber çalışırken size de bir değer katacak kişilerdir. Sizin gönderinizi paylaşacak bir hesap yerine, yaratıcılığı olan ve kendinden bir şeyler katabilecek kişilerle bu işleri yapmanız, daha iyi geri dönüşler almanıza yardımcı olur.
  • Kaliteli görseller kullanın. Instagram üzerinde birçok paylaşım yapılıyor ve bu paylaşımlar arasında öne çıkmak için kaliteli görsel kullanımına ihtiyacınız olacak. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanmak, fotoğrafların içeriğinde farklı konseptler kurgulayarak ürün tanıtımları yapmak ve kampanyalar oluşturmak içeriklerin daha fazla ilgi görmesini sağlar.
  • Sürekliliğinizi koruyun. Sosyal mecralar üzerinde süreklilik önemlidir. Bu nedenle de bir sosyal medya içerik takvimine ihtiyacınız olacaktır. Belli aralıklarla düzenli olarak paylaşımlar yapmak, takipçilerinize kendinizi hatırlatmanızı kolaylaştırır. Bir süre paylaşım yaptıktan sonra, paylaşımlarınıza ara vermeniz, alacağınız etkileşimleri de düşürmeye başlar.

Twitter üzerinde çarpıcı içerikler oluşturmak

Twitter son dönemlerde popülerliği düşmeye başlayan platformlar arasında yer alıyor. Hem kullanıcı hem de marka tarafında bu durumu gözlemliyoruz. Özellikle reklam tarafında diğer platformlara kıyasla yetersiz kalması markaların işini bir hayli zorlaştırıyor. Ancak yine de halen sadık bir kitleye sahip olması nedeniyle Twitter üzerindeki çalışmaları da es geçmemek gerekiyor.

Twitter üzerinde dikkat çekmek ve içeriklerinizi daha geniş kitlelere ulaştırmak için de yapabileceğiniz çalışmalar bulunuyor.

  • Akılda kalıcı başlıklar ve eyleme çağrı ifadeleriyle gönderilerinizi paylaşın. Twitter’ın amacı akılda kalıcı ve aksiyona yöneltici içerikler paylaşmaktır.
  • Diğer sosyal ağlardaki içeriklerinizi ve blog çalışmalarınızı Twitter üzerinden çarpıcı başlıklarla paylaşın.
  • Twitter üzerinde görsellerle beraber içeriklerinizi paylaşın. Tweet’lerde görsel kullanmak paylaşımın daha fazla dikkat çekmesini sağladığı için daha fazla geri dönüşüm alınmasına da yardımcı oluyor.
  • Eski tweet’lerinizi tekrar paylaşabilirsiniz. Twitter’ın akışı nedeniyle çoğu zaman kullanıcılar yapılan paylaşımları kaçırabilir. Günün farklı saatlerinde tweet’lerinizi tekrar paylaşarak daha önce ulaşmadığınız kişilere de ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak

Sosyal medya pazarlamada başarılı olmak için iyi bir strateji olmazsa olmaz. Bu konuya ayrı bir mesai ayırmak hatta sosyal medya yönetimi için bir ekip oluşturmak, bu alanda yapacağınız çalışmalardan daha yüksek geri dönüşümler alınmasını sağlar. Yukarıda ve bir önceki yazımızda belirttiğimiz ipuçlarından yararlanarak, sosyal mecralardaki içeriklerinizi kalitesini artırarak, kullanıcılarla etkileşimlerinizi artırarak, sosyal medyadaki görünümünüzü daha da iyi bir hale getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!