DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya yönlendirme trafiği e-ticaret şirketleri için neden önemli?

Sosyal medya yönlendirme trafiği e-ticaret şirketleri için neden önemli?

Sosyal medya pazarlamasından yararlan e-ticaret firmaları, sitelerine gelen trafikleri incelediklerinden sosyal yönlendirme trafiklerinin, organik trafiklere kıyasla ne durumda olduğunu ölçümleyebilirler. Son yıllarda sosyal medyadaki aktifliğin artmasıyla sosyal yönlendirme trafikleri de ciddi oranda artmaya başladı. Bu nedenle de bu trafiklerin e-ticaret firmaları için de büyük bir önemi bulunuyor.

Site trafiklerini ve yeni kitlelere ulaşarak geri dönüşümlerini artırmak isteyen e-ticaret firmalarının sosyal medya yönlendirme trafiklerine önem vermeleri gerekiyor.

Bu yazıda da sosyal medya yönlendirme trafiğinin neden önemli olduğu üzerinde duracağız.

Hedef kitlenizi genişletirsiniz

Hedef kitlenizi genişletmek ve yeni tüketicilere ulaşmak için sosyal medya yönlendirme trafikleriniz önemli. Sosyal medya üzerinde yaptığınız paylaşımlar veya reklam kampanyalarınız yeni hedef kitlelere ulaşmanızı sağlar ve sitenize yeni kitlelerin gelmesini sağlarsınız. Bu da hem dönüşümlerinizi artırmanızı sağlar hem de yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden devamlı trafik alırsınız

Sitenizin aktifliği ve yeniden gelen ziyaretçi oranınızı, bu yönlendirmeler ile sağlarsınız. Sitenize devamlı gelen ziyaretçilerin olması, belli bir kemik kitleye ulaşmış olduğunuz anlamanı gelir. Yeni gelen ziyaretçilerin oranı önemli olsa da, tekrar tekrar gelen ziyaretçilerin oranının yüksek olması, marka bilinirliğinizin ve sadakatinin artmış olduğunu gözler önüne serer. Bu nedenle de sosyal medyadaki aktifliğiniz, sitenizin trafiğine de doğrudan yansır.

Arama motorlarından bağımsız olarak trafik çekersiniz

Sitenizin yaptığınız SEO hataları nedeniyle arama motorlarından yasaklandığını varsayalım. Bu durumda organik olarak trafik alamayacaksınız. E-ticaret firması olarak sitenize trafiğin gelmemesi, dükkanınızı kapatıp gitmeniz anlamına gelir.

Ancak arama motorlarından bağımsız olarak sosyal mecralar üzerinden yönlendirme trafiği alabilirsiniz. Her ne kadar organik aramalara kıyasla yönlendirme trafiğiniz daha az olabilir; fakat yine de bu kanallar, arama motorlarında herhangi bir sorun yaşasanız bile size trafik göndermeye devam eder.

Ayrıca arama motorlarından siteniz yasaklanmış olsa dahi, Google artık sosyal ağlarda paylaşılan içerikleri de arama sonuçlarında gösteriyor. Buradaki içeriklerinizin de bir SEO değeri var ve siteniz yasaklanmış olsa bile, sizin sosyal medya hesaplarınız bu arama sonuçlarında görülebilir. Aynı zamanda ilgili bir arama yapıldığında sizin paylaştığınız içerikler de bu kullanıcılara sunulabilir. Doğrudan Google üzerinden trafik almasanız bile, bu tür yönlendirme trafikleri ile sitenize trafik çekebilirsiniz.

Yönlendirme trafiği organik trafikle yarışıyor

Yazının başlarında da bahsettiğimiz gibi sosyal yönlendirme trafikleri artık birçok e-ticaret sitesinin ya da dijital yayıncının ana trafik kaynaklarını oluşturuyor.

İyi bir SEO çalışması yapmadıysanız ya da sektördeki rekabet yoğunsa, arama motorlarında üst sıralarda çıkamayabilirsiniz. Ancak sosyal ağlardaki etkileşiminiz yüksekse organik olarak alamadığınız trafiği sosyal mecralardan alabilirsiniz.

Tabii ki şirket olarak, son 3 ve 6 aylık dönemdeki trafiklerinizi karşılaştırmanız gerekiyor. Böylelikle hangi alanda iyi hangi alanda da çalışmalar yapmaya ihtiyacınız olduğunu görerek çalışmalarınızı bu kanallar üzerine yoğunlaştırabilirsiniz.

Sadece yönlendirme trafiği yeterli mi?

Tabii ki sadece yönlendirme trafiği ya da organik trafik yeterli değil. Başarılı bir şirket olmak için iki kanalı da doğru bir şekilde yönetmeniz gerekiyor.

İyi ve doğru bir SEO çalışmasıyla organik trafiklerinizi artırarak, sayfa değerinizi yükseltebilirsiniz. Böylelikle sektörünüzle ilgili aramalarda doğrudan üst sıralarda çıkarak potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Sosyal mecralardaki aktifliğinizi artırdığınızda da yeni hedef kitlelere ulaşabilir ve trafik için sadece tek bir kaynağa bağlı kalmamış olursunuz. Farklı kanallardan trafik çekebilmek, ilerde bir sorun yaşandığında, alternatif çözümler üretebilmenizi sağlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuE-ticaret bilgi bankasıa
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!