DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

​Markaların müşterilere ulaşabildiği, aynı şekilde müşterilerinde markalar ile iletişime geçebildiği Sosyal Medya etkeni, ticaretin şartlarını farklılaştırmaya devam ediyor. Dünyadaki internet ve mobil cihazların kullanımı, tüketiciye ulaşmanın en hızlı yolu olan sosyal medyayı daha güçlü bir hale getirdi. Booz&Company’’nin üst düzey yöneticiler ile yaptığı bir anket verilerine göre, şirketlerin büyük çoğunluğu sosyal medyaya yaptıkları yatırımlarını arttırmayı planlıyorlar.

Booz & Company’nin araştırmasına göre, sosyal medya üzerinde daha köklü iletişim kurmak isteyen şirketler 3 konuya dikkat etmeli. İçerik Geliştirme, Topluluk yönetimi ve Gerçek Zamanlı Ölçümleme. Sosyal medya aslında marka değerini arttırma ve müşteri sadakatini yükseltme adına büyük katkı sağlıyor. Elbette ki kozlar doğru kullanılırsa.

 

Her şirket Facebook sayfasını açıyor, Twitter hesaplarında güncelleme paylaşıyor, YouTube kanalı ile şirkete uygun videolar yayınlıyor ve daha çok yeni bir mecra olan Pinterest üzerinde sayfalarını yapılandırıyorlar. Bu tür hesaplar açmak zor değil ancak profosyonel olarak yönetilmeye başlandığında, daha havuzdaki bir damla ile uğraşıldığı çok geçmeden anlaşılıyor. Çünkü birbirinden farklı sosyal medyanın temelini oluşturan bu platformlarda takipçi kazanmak için kaliteli bir içerik geliştirilmesi gerekiyor. Tüm takipçileri bir araya toplayarak marka ile iletişime geçmesini sağlamak ise hiç de göründüğü kadar kolay değil. Bu noktada doğru bir Topluluk Yönetimi stratejisi izlenerek takipçi sayısının artışı hedeflenmelidir.

 

Ziyaretçileriler birer takipçiye dönüştü ve marka ile iletişime geçti, artık bu noktada ziyaretçileri dinleyerek paylaşımlarını ödüllendirme işlemi başlıyor. Bu konuda sınırsız bir hayalgücüne sahipsiniz. Facebook bildirimlerinize yapılan beğeni, yorum yaptırmak, twitter üzerinden retweet aktivasyonları gibi kullanabileceğiniz her materyali değerlendirerek hediye çekine, puan kazanımına yönlendirebilir ve tüm adımların sonunda ziyaretçiyi alışveriş ile buluşturabilirsiniz. Bunları yaparken verilen sözlerin tutulması, yapılan kampanyaların etkinliğinin ölçümlenmesi ve tüm takipçilerin neler talep edeceğinin önceden iyi analiz edilmesi gerekiyor.

 

Bu noktada şirketler topluluk yönetimi iyi yapabilecek kişilere ihtiyaç duyuyor. Bu pozisyonda çalışan bir kişinin çok yönlü, dinamik ve yaratıcı beceriler ile kendini donatmış olması gerekiyor. Markayı ise çok iyi özümsemesi ve iyi bir dinleyici olması daha rahat çalışma imkanına kavuşmasına yardımcı oluyor.

 

Yeni nesil içerik geliştirme stratejileri ise artık çok farklılaştı. Yazılan bir yazı artık içerik geliştirme kategorisine dahil olamıyor, içeriğin sosyal medya üzerinde paylaşılabilir olması, interaktif olarak ziyaretçi ile içeriği buluşturan bir harita üzerinden yol alınması gerekiyor.

 

Bu nedenle şirketler kendi bünyelerinde bir sosyal medya ekibi kuruyorlar. Bu ekibin içinde de kesinlikle bir tasarımcı ve editör bulunuyor. Aslında bu da kimi zaman paylaşılan infografik, interaktif oyun gibi içeriklerin kurgusunu da özetlemeye yeterli. İçerik her zaman en güçlü silahımız.

 

Sosyal medya üzerindeki takipçileriniz ile yayınlananan içerikler ve sizlere geri dönüşünü ölçümlemek, yeni stratejiler için ister istemez bir ihtiyaç oluyor. Bunu da gerçek zamanlı ölçümleme yapılarak analiz edilmesi gerekir. Gerçek zamanlı ölçümleme ise temelde 4 aşamadan geçiyor. İlk aşamada kaç tane takipçiniz olduğunun, ziyaretçinin veya abonelerin takibinin yapılması oluyor. İkinci aşamada ise bu var olan takipçi ve abonelerin yorumları, videoları izleme sayısı, beğenmeleri, paylaşımı analiz ediliyor. Üçüncü aşamada ise takipçilerin, abonelerin markaya olan bağlılıkları. Bu aşamada takipçiler marka ile ilgili olumlu ve destekleyici içerik paylaşımı sağlanıyor. Son aşamada ise yapılan bu tüm sosyal medya yönetiminin getirdiği karlılık ve geri dönüşüm inceleniyor. Ürünün satılması, satın alan kişinin yakın takipçilerinin de ürünü satın alması, yapılan tavsiyeler ve birbirinin tavsiyelerine güvenen takipçilerin alışveriş eğilimini arttırması.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Sosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!