DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya üzerinde monitoring yapmak şirketiniz için neden önemli?

Sosyal medya üzerinde monitoring yapmak şirketiniz için neden önemli?

Şirketler için sosyal medyanın, pazarlama dışında da önemli bir yeri bulunuyor. Sosyal platformlar, tüketicilerin markalar hakkında yorumlar yaptıkları ve memnun ya da tatminsiz oldukları konuları dile getirdikleri alanlardır.

Sosyal medya pazarlamanın yanı sıra bu özelliğinden dolayı da şirketlerin üzerinde durması gereken bir alan olarak da öne çıkıyordur. Tüketicilerin, markanız hakkında neler düşündüğünü öğrenmek için sosyal medya monitoring’i yapabilirsiniz.

Sosyal medya monitoring’i nedir?

Sosyal medyada monitoring yapmak, anahtar kelimeler üzerinden yapılan bir araştırmadır. Markanız, ürünleriniz veya işinizle ilgili olabilecek anahtar kelimeler üzerinden, sosyal medyada neler paylaşıldığını araştırarak monitoring yapabilirsiniz.

Monitoring neden önemlidir?

Tüketicilerin markanız hakkında neler söylediğini öğrenirsiniz

Hedef kitlenizin ve müşterilerinizin markanız hakkında ne düşündüğünü öğrenme açısından monitoring oldukça önemlidir. Tüketicilerin markanızdan memnun olup olmadıklarını bu sayede görebilirsiniz.

İşinizle ilgili geliştirmeniz gereken yanlarını görürsünüz

Tüketicilerin, sosyal medya üzerinde yaptığı yorumlardan yola çıkarak işinizle ilgili eksik yönleri görebilirsiniz. Tüketicilerin hangi konularda şikayette bulunduğunu görerek, bu alanları geliştirecek önlemler alabilirsiniz.

Bu önlemlerin alınması hem tüketicilerin sosyal medyada yaptıkları olumsuz yorumları azaltır hem de müşteri memnuniyetinizin artmasına yardımcı olur.

Müşteri hizmetlerinizi geliştirmenizi sağlar

Sosyal medyada yaptığınız araştırmalar sonucunda, tüketicilerin müşteri memnuniyetini artırmanın yollarını da bulmuş olursunuz. Sadece sizin şirketinizle ilgili değil, genel olarak tüketicilerin nelerden memnun kalmadıklarını öğrenerek, kendi servisinizi daha iyi hale getirecek çalışmalar yapma konusunda sosyal medya monitoring size fikirler verecektir.

Rakip analizi yapabilirsiniz

Rakipleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için de sosyal medya monitoring’ten yararlanabilirsiniz. Rakip firmaların, müşteri memnuniyeti, sattıkları ürünlerle ilgili yorumlar, doğrudan marka ile ilgili yorumlar yine kullanıcılar tarafından dile getirilecektir.

Sosyal medya üzerinden bu takiplerin yapılması sayesinde rakiplerinizin neler yaptığını görebilirsiniz. Rakip analizi sayesinde onların eksiklerini görebilir ve siz bu eksikleri gidererek müşterilerinize daha iyi bir hizmet verebilirsiniz.

Müşteri memnuniyetinin artması ve bunun sosyal medya üzerinde konuşulmasının ardından, diğer kullanıcılar da markanızla ilgilenmeye başlayacaklardır. Rakip firmaların hatalarını görmek ve bunlardan ders çıkartmak, tüketicilere daha iyi hizmet sağlayarak, müşteri sadakatini artırmanızı sağlar.

Tüketicilerin mesajlarınızı görüp görmediğini öğrenirsiniz

Sosyal medya üzerinden tüketicilere ulaşmaya çalıştığınızda, onlar da sizinle etkileşime geçeceklerdir. Eğer bu etkileşim oranınız düşükse, tüketicilere verdiğiniz mesajın yerine ulaşmadığını düşünebilirsiniz. Sosyal medyadaki iletişiminizin etkili olup olmadığını görmek için de monitoring’den yararlanabilirsiniz.

Trendleri takip edebilirsiniz

Sektörünüzdeki trendleri takip etmek için de bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Sektörde ve gündemde ne tür yeniliklerin olduğunu görmek, kimi zaman gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları yapmak için size fırsat verecektir. Kimi zaman da tüketicilerin çok konuştuğu bir konu hakkında farklı pazarlama ve kampanya çalışmaları yapmanızı sağlar.

Geleceğe yönelik stratejiler oluşturmanızı sağlar

Rakiplerinizin neler yaptığını görmek ve trendleri takip etmek, geleceğe yönelik pazarlama stratejileri geliştirmenizi sağlar. Devamlı olarak bu yenilikleri takip etmek ve başkalarının yapamadıklarını görmek, uzun vadede daha gelişmiş stratejiler geliştirmenize olanak tanıyacaktır. Bu da tabii ki sizin sektörde öncü bir şirket olmanıza yardımcı olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!