DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yılın geri kalanında radarınızda olması gereken sosyal medya trendleri

Yılın geri kalanında radarınızda olması gereken sosyal medya trendleri

Sosyal medya her geçen gün daha aktif bir şekilde kullanılıyor ve firmalar ile kullanıcılar arasında bir bağ oluşturuyor. Teknolojik yenilikler ve trendler de sosyal medyanın nasıl kullanıldığını bir hayli değiştiriyor. Her yıl farklı bir özellik kullanıcıların asıl ilgi odağı olurken, yeni yeni gelişmekte olan özellikler de trend olma yolunda ilerliyor.

Sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanan e-ticaret firmalarının da bu trendlere ve teknolojik yeniliklere ayak uydurması gerekiyor. 2017’nin ilk yarısının büyük bir bölümünü tamamlamış bulunuyoruz. Bu süreç içerisinde bazı uygulamalar kullanıcılar arasında bir hayli popülerleşmeye başladı ve yılın geri kalanında hatta önümüzdeki yıl da bu trendlerin gelişmeye devam ederek, aktif bir şekilde kullanılması bekleniyor. Bir e-ticaret firması olarak radarınızda olması gereken ve pazarlama stratejlerinize eklemeniz gereken trendleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Canlı yayın videoları

Facebook, Instagram ve Periscope üzerinden kolay bir şekilde canlı yayınların yapılmaya başlanması kullanıcıların aktif bir şekilde video yayını yapabilmelerine olanak sağladı. Bu mecraların yanı sıra Youtube üzerinden de canlı yayınların yapılıyor olması ve canlı yayın yapma işleminin maliyetlerinin düşmesi ve kolaylaşması da markaları bu özelliği kullanmaya yönlendirmeye başladı.

Kullanıcılarla doğrudan etkileşime geçebilmek, soru cevap etkinlikleri, etkinlik ve aktiviteler sırasında anında paylaşım yapma gibi imkanlar nedeniyle canlı yayınlar bir hayli popülerleşmeye başladı.

Kendi sosyal medya stratejinizde bu canlı yayınlardan yararlanarak, takipçilerinizle doğrudan iletişime geçme fırsatı yakalayabilirsiniz. Canlı yayınlar konusunda neler yapabileceğinizi ise “Facebook canlı yayın videolarından nasıl yararlanabilirsiniz?” isimli rehberimizde okuyabilirsiniz.

Mesajlaşma uygulamları

Sosyal medya tüketicilerle iletişim kurmanın yanı sıra teknik destek konusunda da oldukça önemli bir rol oynuyor. Firmalara sosyal mecralar üzerinden ulaşan kullanıcılar, sorunlarını dile getiriyor ya da belli bir konuda destek istiyorlar.

Bu noktada da mesajlaşma uygulamaları devreye girmeye başlıyor. Özellikle Facebook mesaj uygulaması, markaların tüketicilerle doğrudan iletişim kurabilmesine imkan sağlıyor. Bunun yanı sıra Instagram ve Twitter üzerindeki direkt mesajlar ve Whatsapp üzerinden destek hatları bulunuyor.

Bu uygulamalar tüketicilerle doğrudan iletişim kurma imkanın yanı sıra maliyetleri de bir hayli düşürdüğü için firmalara da yarar sağlıyor.

Sosyal mecralar üzerinden ürün satışı

İnternet kullanıcıları birçok markanın sosyal hesaplarını takip ediyorlar ve bu da doğrudan satış kanalı oluşturmak için firmalara yeni bir kapı açıyor. Facebook mağaza uygulamalarının yanı sıra Instagram üzerinde de ürün satışlarına yönelik reklamlar vermek, bu mecralar üzerinden takipçilerinizi doğrudan satışa yönlendirmek için kullanılabilecek yöntemler arasında yer alıyor.

E-ticaret sitenizdeki ürünleri Facebook üzerine ekleyebildiğiniz için, kullanıcıları sitenize yönlendirmeden Facebook sayfanız üzerinden ürünleri incelemeye ve satın almaya yönlendiriyor. İdeasoft altyapı hizmetlerinden yararlanan müşterilerimiz Facebook Mağaza eklentimiz ile e-ticaret sitelerini doğrudan Facebook’e entegre edebiliyorlar. Detaylı bilgi için “Facebook Store Kurulumu” isimli rehberimize bakabilirsiniz.

https://www.ideasoft.com.tr/konu/seo-ve-sosyal-medya/facebook-store-kurulumu/

Instagram üzerinde ise farklı reklam modellerinden yararlanarak kendi ürünlerinizin satış sayfasına yönlendirme yapacak reklamlar oluşturabilirsiniz. Bu sayede sosyal hesabınız üzerinden takipçilerinizi satışa yönlendirebilirsiniz. Detaylı bilgi için aşağıdaki rehberlerimize bakabilirsiniz.

E-ticaret firmaları yakında Instagram üzerinden ürün satışı yapabilecekler

Instagramda satış yapmak isteyenlere öneriler

Snapchat’ten Instagram Hikayelere doğru bir yöneliş

Instagram üzerindeki Hikayeler özelliği Snpachat’i geride bırakmaya başladı ve markalar da bu sebeple Instagram’a yönelmeye başladılar. Snapchat çoğunlukla Z kuşağına hitap ederken, Instagram’ın daha geniş bir kullanıcı kitlesi bulunmakta. Bu da daha geniş hedefleme yapılmasına olanak sağlıyor.

Anlık hikaye paylaşımlarının da son dönemlerde popülerleşmeye başlaması da markaların bu kanalara yönelmesine neden oldu. Instagram’ın markalar arasında Snapchat’ten daha popüler bir hale gelmesinin nedenleri arasında Instagram’ın gelişmiş reklam modelleri bulunuyor. Bu reklam araçları sayesinde daha kapsamlı reklamlar oluşturulabiliyor ve daha detaylı bir hedefleme yapılarak, doğru kişilere bu reklamlar ulaştırılabiliyor.

Instagram’ın yakın zamanda Hikayeler üzerinde de reklam özelliğini devreye sokması, reklam verenleri bu özelliği kullanmaya yöneltti. Tabii ki tüm bu gelişmeler de Instagram’ı Snapchat’ten daha iyi bir pazarlama kanalı olma yolunda geliştirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: 3
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!