DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya stratejinizi geliştirmek ve geri dönüşümlerinizi artırmanız için tavsiyeler

Sosyal medya stratejinizi geliştirmek ve geri dönüşümlerinizi artırmanız için tavsiyeler

Sosyal medya pazarlama stratejisini doğru bir şekilde kurgulamanız elde edeceğiniz geri dönüşümlerin de artmasını sağlayacaktır. Tabii ki farklı sektörlerdeki farklı firmalar için bu stratejiler değişecektir; ancak sosyal medya yönetimindeki temel prensibler aynı olacaktır. Bu rehberimizde de sosyal medya stratejilerinizi geliştirerek daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlayacak bir takım tavsiyeleri paylaşacağız.

Süreklilik çok önemli

Sosyal medyada süreklilik bir hayli önemlidir. Belli bir düzen içerisinde içerikler yayınlıyor olmanız, düzenli olarak takipçilerinizle iletişime geçmeniz ve onları etkileşime yönlendirmeniz gerekir. Sürekliliğin sağlanamaması marka bilinirliğine zarar verebileceği gibi tüketicilerin ilgisinin kaybolmasına da sebep olabilir.

Sürekliliği sağlayabilmek için sosyal medya için bir takvim oluşturmanız ve haftalık ya da aylık olarak planlar hazırlayarak bu paylaşımları yapmalısınız. Düzenli olarak her gün paylaşım yapmanız gerekmiyor; haftada 2-3 kez de paylaşım yapabilirsiniz; ancak bu paylaşımların belli bir düzende gidiyor olması gerekiyor.

Blog içeriklerinizi parçalara ayırarak sosyal hesaplarınızda paylaşın

E-ticaret siteniz üzerinde blog içerikleri hazırlıyorsanız, bu içerikleri küçük parçalara bölerek sosyal medya hesaplarınız üzerinde farklı içerikler üretebilirsiniz. Örneğin spor ayakkabıları satıyorsanız ve blog bölümünüzde koşu yaparken dikkat etmeniz gereken 5 konu şeklinde bir içerik hazırladıysanız, bu konu başlıkları üzerine görsel çalışmalar hazırlayarak konuyu özetleyerek bu görseller üzerinden anlatabilirsiniz. Dilerseniz Instagram Hikayeler üzerinde birden fazla paylaşım yapabileceğiniz 5 farklı gönderi de bu içeriği parça parça aktarabilirsiniz. Böylelikle blog içeriklerinize olan ilgiyi de artırabilirsiniz.

Ürün sayfalarınızda sosyal paylaşım kullanın

Kullanıcıların ürünlerinizi paylaşmalarını sağlamak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de ürün sayfalarında açıklama bölümlerinin altında sosyal paylaşım butonlarını kullanmak olacaktır. Kullanıcılar kendi çevreleriyle paylaşmak için bu butonları kullanabilir ve ürünlerinizin reklamını yapabilirler.

Belli Hashtag’lerde aktif olun

Markanız ve ürünlerinizle ilgili olabilecek Hashtag’leri belirleyerek bu Hashtag’ler üzerinde aktif olun. Paylaşımlarınızı yaparken bu etiketleri kullanabileceğiniz gibi, bu Hashtag’lerde yapılan paylaşımları beğenmeniz, paylaşımlara yorum yapmanız ve kullanıcılarla etkileşime girmeniz, belli bir topluluk oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Firmanızla alakalı olabilecek Hashtag’lerin bir listesini çıkartarak günlük olarak bu etiketler üzerinde gönderi aramaları yaparak, kullanıcılarla iletişim kurabilirsiniz.

Retargeting reklamlarını kullanın

Kullanıcıların satın alma döngülerinde bir yer alabilmek ve doğru anda onların karşısına çıkabilmek için sosyal mecraların retargeting reklamlarını da kullanabilirsiniz. Bu yeniden hedeflemeli reklamlarda sitenizi ziyaret eden ancak herhangi bir sebeple sitenizi terk eden kullanıcılara farklı sosyal mecralar üzerinde yeniden ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili reklamlar gösterebilirsiniz. Kullanıcıların satın alma döngülerinde, onların karşısına yeniden çıkmak önemli olduğu için bu retargeting reklamlarının önemi büyüktür.

Influencer marketing çalışmaları yapın

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiğimiz influencer marketing çalışmaları da sosyal medya pazarlamada geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlayacaktır. Bilinen kişi veya hesaplarla çalışmak, içerik ortaklığı yapmak ya da doğrudan bu hesaplar üzerinden reklam çalışmaları yapmak bu hesapların kendi hedef kitlelerine ulaşmanızı sağladığı gibi daha önceden hedeflememiş olduğunu kişilere de ulaşmanızı kolaylaştırır.

Çok büyük hesaplarla çalışmak yerine daha niş iş yapan ve sizin hedef kitlenize uygun kişilere hitap eden kişi veya hesaplarla çalışmanız ise daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. Sizinle ilgili olmayan çok büyük bir kitleye yönelik reklam çalışmaları yapmaktansa doğrudan sizinle ilgili olabilecek daha küçük bir bölüme yönelik reklam çalışmaları yapmanız geri dönüşümlerinizin daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!