DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya monitoring ile e-ticaretin James Bond’u nasıl olabilirsiniz?

Sosyal medya monitoring ile e-ticaretin James Bond’u nasıl olabilirsiniz?

E-ticarette rakip analizi yapmak, sosyal medyayı yakından takip etmek ve hem sektörle ilgili hem de tüketicilerin istekleriyle ilgili bilgilere sahip olmak, iş stratejilerinizi belirlemede büyük önem taşıyor. Bunu yapabilmek için de gözünüzün ve kulağınızın açık olması, internet üzerinde sektörünüzle ilgili yapılan her konuşmadan haberinizin olması gerekiyor.

Kısacası bir James Bond gibi bir ajan olmanız gerekiyor. Tabii ki gerçek bir ajan olmaktan bahsetmiyoruz; ancak internet üzerindeki gerekli tüm bilgilere ulaşmak için bir ajan edasıyla çalışmanız gerekiyor.

Sosyal medya monitoring’i bir ajanın çalışma prensibine benzetebiliriz. Gözünüz ve kulağınızın devamlı olarak internet kullanıcılarının ve rakiplerinizin yaptıkları yorumlarda ve paylaştıkları içeriklerde olması gerekiyor. İnternet üzerinden satış yapan firmaların en etkin kullandığı mecralar da sosyal ağlar olduğu için, sosyal medya monitoring’in önemi daha da öne çıkıyor.

Sosyal medya monitoring nedir?

Daha öncede bu konunun üzerinde durmuştuk; ancak kısaca bunun ne olduğunu tekrar ele alalım. Sosyal medya monitoring, internet kullanıcılarının, sosyal ağlar üzerinde markalar hakkında yaptıkları olumlu ve olumsuz yorumları takip edilmesi; rakip firmaların sosyal mecralar üzerinde ne gibi çalışmalar yaptığının takip edilerek sektör hakkında daha detaylı bilgi alınmasıdır.

Sosyal medya monitoring neden iş stratejinizin bir parçası olmalı?

Rakiplerinizin yaptıkları işleri yakından takip edebilmek ve tüketicilerin markalardan neler beklediğini öğrenebilmek için bir ajan gibi, internet üzerinde nelerin konuşulduğunu da takip etmeniz gerekiyor. Sektör ve tüketiciler hakkında ne kadar bilginiz olursa, stratejilerinizi bir o kadar geliştirebilirsiniz.

Yeni müşteriler çekebilirsiniz

Hedef kitlenizi genişletmek için monitoring’ten yararlanabilirsiniz. Bir ürün ya da hizmet arayan tüketicileri sosyal medya üzerinden belirlemek için, bazı anahtar kelimeler belirleyebilir ve bu anahtar kelimelere yönelik yapılan paylaşımları devamlı olarak takip edebilirsiniz. Bu anahtar kelimeler üzerinde paylaşım yapan tüketicilere ulaşarak, onlara hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.

Müşteri destek hizmetleri

Tüketicileri bir ürün ya da hizmetten memnun olmadıklarında, artık markaların çağrı merkezlerine ulaşmak yerine sorunlarını sosyal medyada çözmeye çalışıyor. Eğer sorunları çözülmezse, birbire bir iletişimin dışına çıkarak, markayı hedef haline getirip, yaşadıkları sorunu açık bir şekilde sosyal mecralarda paylaşıyorlar.

Tüketicilerin ne gibi sorunlar yaşayabileceğine dair bir ön çalışma yapabilir ya da kendi firmanıza gelen şikayetlerden yola çıkarak belli başlı anahtar kelimeler oluşturabilirsiniz. Bu anahtar kelimelerin sosyal mecralar üzerinde takibini yaparak, markayı etiketlemeyen; ancak sorunlarını dile getiren kullanıcıların içeriklerine ulaşabilirsiniz.

Sadece kendi firmanızı da göz önünde bulundurmanız gerekmiyor. Rakip firmaları da takip ederek, onların müşterilerinin yaşadıkları sorunları da takip edebilirsiniz. Müşteri şikayetlerini takip etmeye başladığınızda, kendi şirketiniz üzerinde bu tür sorunların yaşanmaması için ne gibi önlemler alabileceğiniz konusunda size fikir verecektir.

Tüketicilerin sorunlarını çözmek için müşteri destek hizmetiniz de monitoring ile sağlayabilirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizde, sorun yaşayan tüketicileri bulabilir ve onlara çözümler üretip onları memnun edebilirsiniz.

Pazarı anlamanızı sağlar

Sektörünüze yönelik doğru anahtar kelime seçimleri yaparak, pazarda neler olup bittiğini de analiz edebilirsiniz. Sadece rakip firmaları takip etmekle kalmayıp, sektörel içerikler paylaşan yayıncıların paylaşımlarını da takip ederek, pazar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pazar hakkında mümkün olduğunca bilgiye sahip olduğunuzda, reklam ve pazarlama çalışmalarınızda bu bilgileri kullanabilir, hedef kitlelerinizi seçerken, bu hedef kitlelerin nelere ilgi duyduğunu ve bu hedef kitlenin demografik yapısına yönelik bilgilere sahip olabilirsiniz.

Rakip analizi yapabilirsiniz

Sosyal monitoring’in en büyük faydası rakip analizi yapmanızı sağlaması. Bu yöntem, rakip firmaların sosyal medyadaki aktifliklerini, yaptıkları içerik çalışmalarını, pazarlama ve reklam kampanyalarını takip etmenize olanak sağlar. Onların yaptıkları çalışmaları analiz ederek, kendi stratejilerinizi belirleyebilir, onların eksik yaptıklarını düşündüğünüz yanları geliştirebilir ve onların yaptıkları iyi şeylerden örnekler alarak kendi stratejilerinizi daha kapsamlı bir hale getirebilirsiniz.

Trendlerinin önüne geçmenizi sağlar

Monitoring’in bir diğer önemli kullanım alanı ise trendlerin önüne geçmenizi sağlıyor olması. Dönemsel olarak değişen tüketici trendlerini sosyal medya üzerinde takip edebilirsiniz; fakat gelecekte neler olup biteceğine dair de çalışmalar yapabilirsiniz.

Geleceğe yönelik anahtar kelime analizleri yaparak monitoring yaptığınızda, sektörünüzdeki trendlerle ilgili olarak nelerin değişeceğine dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Sektöre yön veren firmalar devamlı olarak, bir iki nesil sonrası için çalışmalar yaparlar ve yavaş yavaş da bunları pazarla paylaşırlar. Bu değişiklik ve yenilikleri, daha gerçekleşmeye başlamadan önce takip etmek, sizin de uzun vadeli planlarınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Sektördeki yenilikleri, kendi rakipleriniz arasında ilk uygulayan ve hayata geçiren firma olduğunuzda onlardan bir adım daha ileride olacaksınız. Bir süre sonra bu ivmeyi takip ettiğinizde, sektörün yenilikçi firması olarak anıldığınız için, marka değerinizi de artırmış olacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!