DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya ile satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?

Sosyal medya ile satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?

​Sosyal medyanın markanızı tanıtmak, sitenize trafik sağlamak, müşteriler ile bağ kurmak ve pazar araştırması yapmak gibi pek çok farklı konuda ne kadar önemli bir araç olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu konuda ayrıca sanal alışveriş sitelerinin sosyal medyadan nasıl faydalandıklarını anlattığımız yazıya göz atabilirsiniz.

 

Fakat sosyal medya pazarlaması doğru bir şekilde ele alındığında e-ticaret siteniz için bundan çok daha fazlasını yapabilir. Bir e-ticaret sitesinin birinci amacının satış yapmak olduğunu düşündüğünde, hemen her türlü pazarlama faaliyetinin de bu amaca hizmet ediyor olması gerekiyor.

 

Sosyal medyayı tanıtımın ötesinde müşterileri satın almaya yönlendirecek şekilde, daha doğrudan satış odaklı kullanmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız IdeaSoft’un bu konuyla ilgili notlarını faydalı bulacağınızı düşünüyoruz…

 

Satışa odaklanın

IdeaSoft olarak sizlere sık sık sosyal medyada ürün tanıtımı veya reklam olarak algılanabilecek paylaşımları en az seviyede tutmanızı, çünkü bunun kullanıcıları rahatsız edeceğini söylüyoruz. Fakat bu satışı aklınızdan çıkartmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Paylaşımlarınız doğrudan satışa yönelik olmasa da, sonucunda satışa dönebilecek yönlendirmelerde bulunuyor olmanız önemli.

 

Diyelim ki sanal mağazanızda pusula satıyorsunuz ve sosyal medya yardımı ile pusula satışlarınızı artırmak istiyorsunuz. Bunun için pusulanızın ne kadar fonksiyonel olduğunu anlatan bir paylaşımda bulunmak yerine, “kampa giderken yanınızda olması gereken 5 malzeme” türünde bir paylaşım hem ilgi çekecek, hem de arzu ettiğiniz satışı sağlama ihtimali artıracaktır.

 

Sosyal medyada paylaşımlarınız satış odaklı gibi görünmese de her biri satışa dönebilecek özellikler içermesi gerektiğini unutmayın.

 

Özel açılış sayfaları hazırlayın

Sosyal medyadan internet sitenize bir ziyaretçi çekmek önemli bir başarıdır ve artık ziyaretçinin kontrolü sizde olmayan bir sosyal ağ sitesinde değil, size ait bir sitede olması avantajına sahipsiniz demektir. Bunu iyi kullanabiliyor olmanız gerekli.

 

Araştırmalar çoğu ziyaretçinin sitenizden alışveriş yapıp yapmamaya ilk 8 saniye içerisinde karar verdiğini gösteriyor. Bu 8 saniyede satışı kapatabilmek için sosyal medyadan onları yönlendireceğiniz açılış sayfasının herhangi bir ürün sayfası değil, özel hazırlanmış bir sayfa olması çok işinize yarayacaktır. Bu sayfaların sosyal medyada paylaştığınız yönlendirme mesajı ile doğrudan ilgili olması, müşterinin sitenizle güven kurması açısından önemlidir. Bundan sonra ise sıra müşteriyi bu sayfadan satışa yönlendirecek olan mesajınızı oluşturmaya geliyor.

 

Satışa yönlendirme mesajı

Sosyal medyadan özel bir açılış sayfasına yönlendirdiğiniz müşteri eğer bu sayfada ona sunduğunuz içerikten memnun kaldıysa, alışverişi gerçekleştirmek için tek ihtiyacı olan doğru sayfaya yönlendirilmektir. Bunu yapmak için de sayfanın açıkça görülebilir bir yerinde müşterinin satın almayı tamamlayabileceği “Hemen satın al” veya benzeri bir mesaj olması faydalı olacaktır.

 

Sosyal medyadan sitenize yönlendirdiğiniz ziyaretçilerin birer müşteriye dönüşmesi için, her açıdan güvenebileceğiniz bir e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekiyor. IdeaSoft akıllı ticaret paketleri yılların tecrübesi ve binlerce kullanıcısı ile sizin tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek her türlü özelliğe sahiptir. Bugünden ücretsiz demo hesabınızı oluşturup kazanmaya başlamak için şu adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!