DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya paylaşımı için alternatif fikirler

Sosyal medya paylaşımı için alternatif fikirler

Küçük ve orta ölçekli firmalar genellikle sosyal mecralar üzerinde paylaşım yapmak için fikirler veya içerikler bulmakta zorlanabiliyorlar. Ürün sayısının az olması ya da içerik girişinin az yapılıyor olması, sosyal platformlarda da içerik paylaşımını kısıtlayabiliyor.

Ancak içerik sayısının az olması, sosyal mecralardaki etkileşiminizi artırmanıza bir engel değil. Bazı farklı yaklaşımlar deneyerek, sadece sosyal medya paylaşımlarınız için içerikler üretebilirsiniz.

Bu rehberde, bu fikirler üzerinde duracağız; ancak işin yaratıcılık kısmı yine sizin elinizde olacak. Burada verdiğimiz fikirler üzerinde geliştirmeler yaparak, sosyal medyadaki etkileşim oranınızı artırabilirsiniz.

Özlü sözler: Sektörünüzle ilgili olabilecek kişilerin özlü sözlerini bir görsel çalışma haline getirerek paylaşabilirsiniz.

Boşlukları doldurma: Takipçilerinize bazı sorular sorabilir ve bu sorularda boşluklar bırakarak, onların bu boşlukları tamamlamalarını isteyebilirsiniz. Bu çalışmaları metin olarak yapabileceğiniz gibi bir görsel üzerinde de yapabilirsiniz.

Anketler: Facebook ya da Twitter üzerinde “Hangi … sizin için daha iyi?” şeklinde anketler oluşturarak, kullanıcılarla etkileşime girebilirsiniz.

Sahne arkası fotoğrafları: İş yerinizle ilgili fotoğrafların paylaşımlarını yapabilir ve işin sahne arkasını takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

İstatistikler ve veriler: Sektör ya da firmanızla ilgili istatistik ve verileri paylaşabilirisiniz.

Eski blog yazılarınızı paylaşın: Eskiden yayınlamış olduğunuz blog içeriklerinizi belli bir süre sonra tekrar paylaşabilirsiniz.

Ürün fotoğrafları: Sitenizdeki ürünlerin fotoğraflarını paylaşabilir ya da yeni gelen ürünlerinizi tanıtmak için yine bu ürünlerin fotoğraflarını kullanabilirsiniz.

İlgi çekici fotoğraflar: Markanız ya da ürünlerinizle ilgili olmayan; ancak takipçilerinizin ilgisini çekebilecek ilgi çekici fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Böylelikle sadece reklam amaçlı içerikler paylaşmamış olursunuz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Ürünlerin üretim aşaması fotoğrafları: Sitenizdeki ürünlerin üretimini siz yapıyorsanız, bu ürünlerin üretim aşamasını da paylaşabilirsiniz.

Ürünler hakkında görüşlerini sorun: Takipçilerinizin ürünleriniz hakkında neler düşündüklerini öğrenmek için, ürünleriniz hakkında sorular sorabilirsiniz.

Rehber içerikleri paylaşın: Kullanıcı deneyimini artırmak için ürünlerinizle ilgili rehber içerikleri hazırlayın.

Takipçileriniz fotoğrafları: Takipçilerinizden ürünlerle ilgili fotoğraflar göndermelerini isteyebilir ve bu fotoğrafları yayınlayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumlarını paylaşın: Sitenize ürünlerle ilgili yorum bırakan kullanıcıların yorumlarını paylaşın.

Ürün önerilerinde bulunun: Farklı hedef kitlelere göre ürün önerilerinde bulunabilirsiniz.

En popüler blog yazılarınızı paylaşın: En çok okunan blog yazılarını tekrar paylaşabilirsiniz.

Fotoğraf yarışması düzenleyin: Takipçileriniz arasında fotoğraf yarışması yapabilir ve birinciye belli bir ödül verebilirsiniz.

İlginç videolar paylaşın: Youtube ya da diğer video mecraları üzerindeki ilginç videoları paylaşabilir ve bu içeriklerle etkileşiminizi artırabilirsiniz.

Çalışanlarınızı tanıtabilirsiniz: Şirketinizde çalışan kişileri tanıtabilir ve onlar hakkında bilgiler verebilirsiniz.

Ayın takipçisi: Sizinle en çok etkileşime geçen takipçinizi belirleyebilir ve sosyal medya üzerinden bunu duyurabilirsiniz. Bu kişiye belli bir ödül vererek, takipçilerinizi sizinle etkileşime geçmeye teşvik edebilirsiniz.

Şirketinizle ilgili duyurular: Şirketinizle ilgili önemli gelişmeleri ve haberleri paylaşabilirsiniz.

Sektöre etkinlik paylaşımları: Katıldığınız sektörel etkinliklerden fotoğraflar, istatistikler ya da ilginç bilgiler paylaşabilirsiniz.

Sektördeki uzmanlarla diyaloglar kurun: Sektördeki diğer uzmanlar ile diyaloglar kurarak, takipçilerinize bazı konularda bilgiler sunabilirsiniz.

Sık sorulan sorular: Sık sorulan soruların yanıtlarını sosyal hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Soru cevap: Takipçilerinizle soru cevap etkinlikleri yapabilirsiniz.

İlginç GIF’ler paylaşın: Son dönemlerde GIF formatlı içerikler de oldukça ilgi çekiyor. Bu GIF’ler arasından ilginç olanları seçerek takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, sosyal mecralar üzerinde yapılabilecek birçok farklı paylaşım yöntemi bulunuyor. Bu yöntemlerden yola çıkarak kendi içeriklerinizi oluşturabilir ve böylelikle elinizde paylaşabileceğiniz bir blog içeriği olmasa dahi sadece sosyal mecralar için içerik üreterek etkileşiminizi artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik Pazarlamasısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!