DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya içerik planı hazırlamak e-ticaret siteleri için neden önemli?

Sosyal medya içerik planı hazırlamak e-ticaret siteleri için neden önemli?

Sosyal medya yönetimi, günümüzde pazarlamacıların çok yoğun bir şekilde üzerine eğildikleri konulardan biri. Düşük bütçelerle hedef kitle dahilindeki milyonlarca kişiye ulaşabilme ve geri dönüşleri detaylı bir şekilde takip edebilme imkanı, aslında her geçen gün büyüyen sosyal medya dünyasının aktif bir parçası olmak için yeterli nedenler.

Elbette e-ticaret siteleri de sosyal medyanın bu nimetlerinden faydalanıyor. Bu çalışmalarda amaç, doğru içeriği oluşturup doğru zamanda, doğru kişilerle paylaşmak ve sosyal medyadan alınabilecek en yüksek verimi almak. Bu süreci hızlandırmanın ise oldukça etkili bir yolu var: Düzenli olarak sosyal medya içerik planı hazırlamak. Haftalık ve/veya aylık sosyal medya planlaması, geleceğe yönelik strateji oluşturmayı kolaylaştırıyor. İşte sosyal medya planlamasının püf noktaları…

Özel günler için özel kampanyalar

Bir e-ticaret sitesinde hangi tür ürün ya da hizmetler satılıyor olursa olsun, o web sitesine uygun en az bir özel gün mutlaka seçilmeli ve buna uygun pazarlama çalışmaları yapılmalı. Endüstriyel ürün satan B2B siteler bile bağlı oldukları sektörün dünya pazarında gelişme gösterdiği tarihleri takip ederek geleceğe yönelik stratejilerini oluşturabilir.

Bireysel tüketime uygun ürün ve hizmet satan e-ticaret siteleri ise sosyal medya içerik planı içine doğum günlerini, bayramları, kutlama yapılan özel günleri ve haftalarını dahil edebilir. Bu planlama, sosyal medya içerik yönetimi çalışmalarına hız kazandıracağı gibi hangi ürünlerin öne çıkarılacağının belirlenmesinde de kolaylık sağlayabilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Son dakika kararları verimli olmayabilir

Sosyal medya yönetimi dahilinde alınan günlük kararların geri dönüşleri beklentileri istendiği ölçüde karşılamayabilir. Çünkü son anda günü kurtarmak için yapılan çalışmalar, raporların sonuçlarına göre şekillenmiş ve dikkatle detaylandırılmış içeriklere göre daha az verim sağlayabiliyor. Sosyal medya içerik yönetimi belirli bir plana göre oluşturulduğunda ise geçmişteki raporlara göre hareket edilebiliyor, direkt olarak satış artırmaya yönelik bir strateji kolayca oluşturulabiliyor. Ayrıca bu şekilde tüketicilerin geri dönüşlerini de daha rahat takip edebilmek mümkün.

Real-time paylaşımlar unutulmamalı

Elbette önceden hazırlanmış bir sosyal medya içerik planı, “real-time” (gerçek zamanlı) adıyla bilinen, günlük gelişmeler doğrultusunda yapılan paylaşımlara engel olmamalı. Bir anda fenomen olan bir ürün ya da hizmete dair yapılan atıflar, felaketlerden sonra yayımlanan mesajlar ya da oluşturulan yardım kampanyaları gerçek zamanlı bu paylaşımlara örnek olarak verilebilir.

Sosyal medya planlaması esnasında her an ses getiren bir olayın ortaya çıkabileceği ve bu olayın, sitenin kurumsal kimliğine ya da dijital pazarlama stratejisine paralel bir şekilde değerlendirilebileceği de göz önünde bulundurulmalı.

E-ticaret firmalarının müşteri sadakati yaratabilmelerinde sosyal medya çalışmaları büyük önem taşıyor. Sosyal medya planlaması yapmak ise marka imajını sağlamlaştırmada oldukça etkili oluyor. Buna paralel olarak müşterilerin sosyal medya çalışmalarınız yoluyla hakkınızda yürüttüğü fikirleri doğrulamak adına kaliteli bir e-ticaret mağazasına sahip olmanızda fayda var. Eğer siz de müşterilerinizin beklentilerini karşılayacak bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, e-ticarete sağlam bir giriş yapın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticarete-ticaret sitesikampanya çalışmalarıkullanıcımarka imajımarka sadakationline alışverişÖzel günlerreal time marketingsosyal medya çalışmalarıSosyal medya planlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!