DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya analiziyle e-ticaret sitenizi nasıl büyütebilirsiniz?

Sosyal medya analiziyle e-ticaret sitenizi nasıl büyütebilirsiniz?

Dijital mecralarda, özellikle de sosyal ağlarda her gün yüz binlerce konu tartışılıyor, farklı fikirler ortaya atılıyor, yepyeni yöntemler gün yüzüne çıkıyor. Bu ağlarda e-ticaret sektörüne ilişkin; tedarikçilerle ve ürünlerle ilgili pek çok değişik fikir, kaynak, makaleye rastlamak mümkün.

 

Hem farklı bilgilerden yararlanmak, hem de daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için sosyal medya platformlarında yer almak son derece önemli. Ancak sosyal medyada hesap oluşturmak, e-ticaret sitenize müşteri kazandırmak ya da marka bilinirliğinizi artırmak için yeterli değil. Bu mecralarda sektöre ve müşteri eğilimlerine ilişkin değişimleri yakından takip etmek gerekiyor.

 

Bütün bu bilgiye ve çeşitliliğe nasıl ulaşacağınız konusunda her hangi bir sıkıntı yaşamamanız için, IdeaSoft olarak sosyal medya analizine ilişkin, e-ticaret sitenizin başarısına katkı sağlayacak ipuçları hazırladık…

 

Sosyal medyada e-ticaret siteniz hakkında neler konuşuluyor?

Sosyal medya analizinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta e-ticaret siteniz hakkında hangi platformlarda neler konuşulduğu olabilir. Sosyal ağlarda ürünlerinizden bahsediliyor mu, şirketiniz ile ilgili paylaşımlar var mı gibi sorulara odaklanarak sosyal medya analizine başlayabilirsiniz. Bu analizler sizi, sosyal medyaya ilişkin gerçekleştireceğiniz pazarlama stratejileriniz konusunda da yönlendirebilir. Örneğin e-ticaret sitenizle ilgili yorumların hangi sosyal medya sitelerinde yoğunlaştığını belirlemeniz, bu ağlara uygun müşteri hizmetleri stratejisi geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

Sektör analizi

E-ticaret şirketinizin yer aldığı sektörde neler olup bittiğini takip etmek de son derece önemli. Pazara başka oyuncular dahil oluyor mu, oluyorsa nasıl bir strateji takip ediyorlar, ürünleri sizden farklı mı değil mi gibi soruların cevaplarını aramanız önem taşıyor. Sektöre ilişkin oluşturulmuş hashtag ya da iletiler, e-bültenler, haber ve blog’ları takip ederek sektöre ilişkin firmanıza katkı sağlayacak birçok stratejik bilgi edinebilirsiniz.

 

Sosyal medya yönetim araçları
Tüm bu bilgilere ulaşmak ve başarılı bir sosyal medya analizi gerçekleştirebilmek için çeşitli web araçlarından faydalanabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları…

 

Google Alerts, sosyal medyada var olan şirketlerin ne sıklıkta güncellendiğini ve hangi konulara ilişkin paylaşımlarda bulunduğunu sorgulayabileceğiniz bir araç. Google’ın oluşturduğu bu araç sayesinde istediğiniz her konuyla ilgili alarm kurabilir ve bu konuyla ilgili bir yayın paylaşıldığında haberdar olabilirsiniz.

 

Mention isimli araç da İngilizce, Fransızca ve Almanca hizmet veren, sosyal medyada kullanılan “mention” ları sorgulatabileceğiniz bir araç. Bilindiği gibi “mention” özellikle Twitter’da bir kullanıcıdan bahsederken onu etiketlemek için kullanılan bir yöntem. Mention takibi özellikle Twitter’dan bilgi edinmek için yararlı olabilir.

 

Yine Mention gibi işlev gören ancak sadece Twitter değil, tüm sosyal medyada tarama yapabilmenizi sağlayan Social Mention web sitesi, sosyal ağlarda gerçek zamanlı arama yapabilmenize olanak tanıyor.

 

Eğer 2006 yılından beri atılan tüm Tweet’ler arasından belli bir ürün ya da sektöre ilişkin arama gerçekleştirmek isterseniz Topsy size bu konuda ayrıntılı bilgi sunabilecek bir diğer araç.

Bu araçların sağlıklı kullanılabilmesi için sosyal medya analizini bir plan dahilinde gerçekleştirmeniz faydalı olabilir. Araştırma sonuçlarına göre geliştireceğiniz stratejilerle e-ticaret siteniz daha yenilikçi ve rakiplerinden bir adım önde olabilir. Eğer siz de değişen teknolojinin gerisinde kalmadan tüm pazarlama kanallarında yer almak istiyorsanız IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinden faydalanabilirsiniz. Ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturarak, IdeaSoft’un gelişmiş altyapı özellikleri yardımıyla satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!