DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya analizi ile site trafiğinizi 3 kat artırmanın yolları

Sosyal medya analizi ile site trafiğinizi 3 kat artırmanın yolları

Sosyal medyadan sitelere gelen trafiklerin oranı her geçen yıl artmaya devam ediyor. Organik trafikler e-ticaret siteleri için önemli olsa da artık sosyal medya trafikleri de bir o kadar önem taşıyor.

Shareaholic’in yaptığı araştırmada Aralık 2014’te Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin, Google+ ve Youtube üzerinden yönlendirilen trafikler, toplam trafiğin yüzde 31,24’ünü oluşturuyor ki bu rakam bir yıl önce yüzde 22,71 oranındaydı.

Verileri ele aldığımızda sosyal medyanın trafik yönledirmeleri açısından ne kadar önemli bir hal almaya aldığını görebiliyoruz. Marka olarak sadece reklam ve pazarlama çalışmaları için değil, site trafiğinizi artırmak için de sosyal mecralara ihtiyacınız var.

Sosyal medyadan gelen trafiğinizi artırmak için biraz geri adım atıp, üzerinde düşünmek ve analiz yapmak gerekiyor. Bu analizi nasıl yapacağınızı da detaylı bir şekilde sizinle paylaşıyor olacağız. Detaylı bir analiz yapmak ve sonuçlara göre bir analiz çıkartmak yönlendirme trafiğinizi 3 kata kadar artırabilir.

Sosyal mecralarda neredesiniz?

Her hangi bir strateji yapmadan önce bulunduğunuz konumu analiz etmelisiniz. Sosyal medyadaki yerinizi analiz etmek için şu sorulara cevap verebilirsiniz:

 • Hangi sosyal ağlarda aktifsiniz?
 • Sosyal mecralardaki URL yapınız ve kullanıcı adınız nasıl?
 • Bu hesaplara kimlerin erişimi bulunuyor?
 • Her ağda kaç takipçiniz bulunuyor?
 • En son ne zaman paylaşım yaptınız? Paylaşım sıklığınız ne?
 • Ne tür içerikler paylaşıyorsunuz?
 • Takipçileriniz sizinle ne kadar etkileşime giriyor?
 • Bu mecralarda reklam veriyor musunuz?

Kendinizi bilmeden, yaptıklarınızı gözden geçirmeden nereye gideceğinizi bilemezsiniz. Bu nedenle ilk olarak işe kendinizi incelemekle başlayın.

Rakipleriniz neler yapıyor?

Rakip analiz yapmak her alanda sizi geliştirir. Sektördeki diğer firmaların çalışmalarını inceleyerek eksik olduğunuz alanları görebilir ve kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.

Rakip analizi yaparken de üstteki maddeleri sizin en büyük 5 rakibiniz için uygulayın ve onların sosyal medya stratejilerini çıkartın.

Bu soruların hepsine yanıt bulamasanız da birçok sorunun yanıtı bularak, sosyal mecralardaki aktiflik durumlarını görebilirsiniz.

Performans metriklerinizi oluşturun

Kendiniz ve rakiplerinizin mevcut durum analizini yaptıktan sonra, gelecek stratejilerinizi belirlemek için çalışmalara başlayabilirsiniz. Ancak stratejilerinizi belirlemeden önce hangi performans metrikleri üzerine yoğunlaşacağınızı seçmeniz gerekiyor. Gelecek stratejilerinizde üzerinde duracağınız metrikler şu şekilde olabilir:

 • İnternet sitesi yönlendirme trafiği
 • Yeni takipçiler
 • Satışa yönlendirme
 • Takipçi etkileşimi
 • Blog etkileşimi
 • Marka bilinirliğini artırma

Sosyal medya istatistik takipleri konusunda çok fazla tecrübeniz yoksa, bu metrikler gözünüzü korkutmasın. İlk olarak bu metriklerden bir iki tanesini seçerek çalışmalarınızı bunların üzerine yapabilirsiniz. Daha sonraki kampanya ve stratejilerinizde diğer metrikleri de dahil ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hedefler belirleyin

Performans metriklerini belirledikten sonra sıra hedef belirlemeye geliyor. Hedef belirlerken birkaç farklı yola başvurabilirsiniz:

Önceki performanslarınıza kıyasla bir hedef belirleyin

Sosyal medya çalışmalarınızda nasıl bir yol izlediğinizi zaten çıkartmıştınız. Bu durumda buradaki değerleri ele alabilir ve bunları daha yukarıya çıkartacak çalışmalar yapmayı hedefleyebilirsiniz. Beğeni, yorum, paylaşım gibi kriterleri artırmayı; sitenize gelen trafiği artırmayı seçerek yeni hedefler koyabilirsiniz.

Rakiplerinizin performanslarına kıyasla hedefler belirleyin

Rakiplerinizin yaptığı çalışmaları da inceledikten sonra onların da nasıl bir yol izlediğini belli bir oranda çıkartmış olursunuz. Kendi stratejilerinizde onların performanslarının üzerine çıkacak hedefler belirleyin ve uygulayın.

Geri dönüşüm oranlarına göre hedef belirleyin

Bu seçeneği sosyal mecralarda reklam çalışmaları yapıyorsanız ya da yapacaksanız dikkate alabilirsiniz. Reklam çalışmalarından nasıl bir geri dönüş almayı bekliyorsanız buna göre hedefler belirleyebilirsiniz.

Bu analizleri belli aralıklada tekrarlayın

Yaptığınız bir stratejinin oturması için belli bir süreç geçmesi gerekiyor. Bunun için de bu süreç içerisinde stratejilerinizi eksiksiz bir şekilde uygulayın ve 3 ya da 6 aylık periyotlarda bu analizleri tekrar ederek, daha önceki çalışmalarınıza kıyasla nasıl bir gelişme kat ettiğinizi değerlendirebilirsiniz. Bir süre sonra, geçmişteki konumunuzla, şu an geldiğiniz konumu değerlendirerek neleri doğru, neleri yanlış yaptığınızı görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!