DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal istatistiklerin ölçümüyle doğru içerikler nasıl belirlenir?

Sosyal istatistiklerin ölçümüyle doğru içerikler nasıl belirlenir?

Dijital pazarlamada ölçümleme yapmak, pazarlama çalışmalarının daha verimli bir hale getirilmesi için oldukça önemlidir. Sosyal medyadaki paylaşımlarınızın analizini yapmak ise, burada yaptığınız paylaşımların hangilerinin sizin için daha yararlı olduğunu görmenizi sağlar.

Doğru içeriklerin belirlenmesi, sosyal mecralardaki etkileşim oranlarınızı artırmanızı sağlar. Markanız için en uygun içerikleri belirleyebilmek için de bugüne kadar yaptığınız içeriklerin analizini yaparak mümkün olacaktır.

Her bir platformu ayrı ayrı ele alın

Her sosyal mecranın dinamiği farklı olduğu için, her bir mecra için farklı bir analiz yapılması gerekiyor. Farklı platformlarda farklı hedef kitlelere hitap edebileceğiniz için, bu mecraları ayrı ayrı ele alamanız ve bu mecralara özel içerikler oluşturmanız gerekiyor.

Platformlarda paylaştığınız içeriklerin listesini çıkartın

Sosyal medya içerik takvimi tutuyorsanız, bu listeleri de içeriklerinizin listesi olarak kullanabilirsiniz. Eğer bir içerik takviminiz yoksa, bu içeriklerin listesini hazırlayarak hem analizler için bir ön hazırlık yapabilir hem de içerik takviminizi oluşturmuş olabilirsiniz.

Sosyal mecraların analiz özelliklerinden yararlanın

Twitter ve Facebook, içerikler ve sayfa analizi için kendi istatistik özelliklerini sunuyor. Bu istatistik özellikleri, ölçümleme yapmanızı oldukça kolaylaştırır.

Facebook sayfanızdaki istatistikler bölümüne girdiğinizde, her bir paylaşımınızın ne kadar beğeni ve etkileşim aldığını görebilirsiniz. Sponsorlu içeriklerinizin yanı sıra reklam vermediğiniz içeriklerin de ne kadar beğeni ve paylaşım aldığını ve kaç kişiye eriştiğini bu sayfa üzerinden görebilirsiniz.

Twitter’ın istatistiklerini kullanarak da twitlerinizin ne kadar retweeet aldığını, favorilere eklendiğini ve toplamda kaç kişiye eriştiğini görebilirsiniz.

Instagram için şuan için herhangi bir istatistik özelliği bulunmuyor bunun için içeriklerinizin takibini kendiniz yapmanız gerekiyor. Bunun için bir önceki maddede bahsettiğimiz içerik takvimi ve listelemesinden yararlanabilirsiniz.

Bunu yapmak için, içerik takviminizi hazırlarken, listenin bir kısmına da beğeni ve paylaşımlar için bir alan bırakabilir ve günlük ya da haftalık olarak, kendiniz takip ederek bu içeriklerin aldığı etkileşim değerlerini bu bölümlere girebilirsiniz. Bir Excel tablosu üzerinden bu çalışmaları yapmak, uzun vadede bu çalışmalarınızı kaydetmenizi ve analiz etmenizi sağlar.

Doğru içerik türünü bulmak için neleri ölçümlemelisiniz

Sosyal mecralardaki etkileşim değerlerinizi incelemeye başladığınızda, en çok paylaşım ve beğeni alan gönderilerinizi ele almanız gerekiyor. Takipçilerinizin en çok beğendiği ve ilgi gösterdiği içerik türlerini, etkileşim değerlerine bakarak bulabilirsiniz.

Ölçümlemelerinizde;

  • Beğeni sayısı
  • Paylaşım sayısı
  • Yorum sayısı
  • Retweet sayısı
  • Favori sayısı
  • Organik erişim oranı gibi değerleri ele almanız gerekiyor.

Bu değerleri incelediğinizde, takipçilerinizin ilgi gösterdiği içerik türlerini bulabilirsiniz. Bu değerler, hangi tür konulara ağırlık vermeniz gerektiğini ve hangi içerik türlerine yatırım yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Doğru içeriği bulmanın yanı sıra, bu ölçümlemeler aynı zamanda sosyal mecralarda hangi zaman dilimleri ve hangi günlerde paylaşım yapmanız gerektiği konusunda da size fikir verecektir. Firmanız için en doğru olan zaman dilimlerini keşfetmeniz, daha fazla kişiye ulaşarak, paylaşımlarınızda daha fazla etkileşim almanızı sağlar. Bu nedenle de sosyal medya içerik analizleriyle hem sizin için doğru olan içerik türlerini ve konuları bulabilir hem de sizin için optimum sonucu sağlayan zaman dilimlerini öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!