DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sitenizin hemen terk edilme oranını nasıl düşürebilirsiniz?

Sitenizin hemen terk edilme oranını nasıl düşürebilirsiniz?

​Elektronik ticaretle uğraşan herkesin Google Analytics veya benzeri bir araç ile sitesinin istatistiklerini takip ediyor olması büyük önem taşıyor. Çünkü ancak bu sayede ziyaretçilerinizin sitenize hangi kaynaklardan ulaştığını ve siteniz üzerinde hangi işlemleri gerçekleştirdiğini detaylı olarak takip edebilirsiniz.

 

Fakat bu tarz web ölçümleme araçlarında çok sayıda farklı detay bulunuyor olması özellikle yeni başlayanlar için işleri biraz karıştırabilir. Hangi detayların önemli olduğunu ayırt etmenin yanı sıra, olası sorunları tespit etmek ve bunlara karşı ne gibi önlemler alınabileceğine karar vermek de kolay bir iş değildir.

 

Bu e-ticaret makalesinde web ölçümleme aracında yer alan ve ancak tecrübeli kullanıcıların yakından tanıdığı bir kavramdan bahsedeceğiz: Hemen terk edilme oranı.

 

Hemen terk edilme oranı (Bounce rate) nedir?

Bu tanım sitenize gelen ziyaretçilerin hiçbir şey yapmadan sitenizi terk etmesini ifade eder. Biz ziyaretçi sitenize geldikten sonra, açılan sayfadan başka bir sayfaya geçmezse sitenizi hemen terk etmiş olur ve istatistiklere de bu şekilde yansır.

 

Hemen terk edilme oranı, sitenizi hemen terk eden ziyaretçilerin toplamının, sitenizi ziyaret eden toplam ziyaretçi sayısına bölünmesi ile ortaya çıkar. Örneğin toplam ziyaretçiniz 1000 ve hemen terk edenlerin sayısı 173 ise; 373 / 1000 = 0,373 yani yaklaşık yüzde 37’lik bir hemen terk edilme oranına sahipsiniz demektir.

 

E-ticarette hemen terk edilme oranları nasıl?

Her bir sitenin özelinde farklılık göstermesine rağmen iyi yönetilen bir e-ticaret sitesi için iyi kabul edilebilecek hemen terk edilme oranı yüzde 20 ile yüzde 40 arasında kabul edilebilir. Eğer sizin sitenizin oranı bu aralıktaysa ortalama içerisindesiniz ama halen geliştirilebilecek şeyler var demektir. Bundan daha yüksek ise geliştirmeye ihtiyacınız da yüksek demektir.

 

Hemen terk edilme oranını düşürmek için neler yapılabilir?

Açıklayıcı içerikler: Sitenize gelen ziyaretçinin giriş yaptığı sayfada yer alan metinler eğer yeterince ilgi çekici değilse sitenizi terk etmesi kaçınılmazdır. Bu konuda daha önce yayınladığımız e-ticaret metinleri ile ilgili yazıyı da göz önüne alarak, içeriğinizi geliştirmenizde fayda var.

 

İlgili bağlantılar: Bir ziyaretçi sitenize girdiğinde aradığını bulamazsa sitenizi terk etmesi son derece olağan bir durumdur. Bu nedenle sayfalarda ilgili ürün veya sayfalara bağlantılara yer vermek, ziyaretçinin aradığını daha kolay bulmasını sağlar ve sitenizi hemen terk etmesinin de önüne geçer.

 

Görülebilir bir arama kutusu: Eğer ziyaretçileriniz görmek istediklerini sayfada ilk bakışta bulamazlarsa sitenizi terk etmeden önce bir arama kutusu arayacaklardır. Eğer arama kutusu sayfayı aşağı doğru kaydırmadan görülebilecek bir yerde değilse hemen çıkma oranı da daha yüksek olabilir.

 

Hemen çıkma oranını düşürmek ziyaretçilerinizin e-ticaret sitenizde daha çok vakit geçirmelerini sağlayacak ve dolayısıyla satın alma gerçekleştirme şanslarını artıracaktır. Tabi ki bunu sağlamak için sağlam bir e-ticaret alt yapısı kullanıyor olmanın da etkisi büyük olacaktır. Eğer siz de binlerce mutlu çözüm ortağımız gibi güvenilir bir e-ticaret alt yapısı arıyorsanız IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri size göre demektir. Gelin ücretsiz demo hesabına başvurun ve sizlere neler sunmakta olduğumuzu kendiniz test edin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!