DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sitenizin arama motoru performansını etkileyen faktörler

Sitenizin arama motoru performansını etkileyen faktörler

​Google ve diğer arama motorları kullanıcıların gerçekleştirdikleri aramalarda hangi sitelerin hangi sırada görüneceğini hesaplamak için son derece gelişmiş algoritmalar kullanıyorlar. Her ne kadar bu algoritmalar gizli olsa da her bir arama sonucunu etkileyen 200 civarında farklı kriter olduğunu biliyoruz.

 

Bunların bazılarının sıralamaya etkisi diğerlerinden daha fazla ve bazılarının da olumsuz etkisi bulunuyor. Arama motoru optimizasyonu konusuna önem veriyorsanız bu kriterleri yakından tanımak, bu konuda yapacağınız çalışmaların başarısını da doğrudan etkileyecektir.

 

IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’nda arama motoru optimizasyonu konusuna paylaştığımız bilgileri takip ediyorsanız, SEO çalışmalarınızın etkisini belirleyen bazı kriterleri öğrenmek ilginizi çekecektir…

 

Sosyal paylaşımın önemi artıyor

Başta Google+’ta verilmiş olan +1’lerin sayısı olmak üzere, sosyal medyada siteniz ile ilgili paylaşımlar ve bu paylaşımlarda kullanılan anahtar kelimeler artık daha önemli bir SEO kriteri haline gelmiş durumda. Özellikle de Google’ın son güncellemesi bu konuyu daha da üst sıralara taşıdı. Ayrıca Google+’taki işletme sayfanıza verilen bağlantıların da SEO’ya etkisi olduğu görülüyor.

 

Özgün içerik

Özgün içerik arama motorları için en önemli kriterlerden biri. Fakat burada gözden kaçırılmaması gereken detay tüm site genelindeki özgün içerik oranının ayrı bir kriter olduğu. Eğer e-ticaret sitenizin tüm bölümleri için özgün içerik üretirseniz, site genelinde arama motoru optimizasyonu çalışmalarınıza önemli bir artı puan kazandırmış olursunuz.

 

Kırık bağlantılar

Sitenizden diğer sitelere giden bağlantılar çoğu zaman SEO açısından pek dikkate alınmaz. Fakat eğer sitenizden 404 sayfa bulunamadı hatası veren sitelere ve sayfalara bağlantılar gidiyorsa arama motorları bunu sitenize gerekli özeni göstermediğinizin bir kanıtı olarak algılayacak ve bu da sitenize olumsuz olarak yansıyacaktır.

 

Alan adındaki anahtar kelime

Anahtar kelimenin alan adında yer alması arama sonuçları açısından önemli kriterlerden biri olma özelliğini sürdürüyor. Bu açıdan tam eşleşme en değerli durum. Yani örneğin su aritma sistemleri anahtar kelimesi için suaritmasistemleri.com alan adı oldukça değerli. Fakat anahtar kelimenin alt alan adında (subdomain) yer alması veya alan adında kısmen yer alması da faydalı olacaktır.

 

Sitenize gelen bağlantılar

Her zaman olduğu gibi sitenize dış sitelerden gelen bağlantılar önemini sürdürüyor. Farklı alan adlarından gelen bağlantılar, bağlantı veren sitenin kalite puanının da etkisiyle sonuçlara yansıyor. Ayrıca blog, forum, haber gibi farklı sitelerden gelen bağlantıların da farklı değerleri var. Buradaki en önemli detay başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının sahte veya satın alınmış bağlantılara karşı savaş açmış olduğu. Eğer arama motorları bunu yaptığınızı tespit ederse cezası da ağır olabilir.

 

Sayfadaki anahtar kelimeler

Anahtar kelimenin sayfa başlığında yer alması, sayfa içerisinde üst bölümlerde geçiyor olması, adres satırında bulunması o sayfanın ilgili anahtar kelimedeki etkisini artıracaktır. Bu yüzden her sayfada hedeflediğiniz anahtar kelimeyi baştan belirleyip içeriği buna göre oluşturmanın faydası olacaktır.

 

Web sitenizin arama motorlarındaki performansını etkileyen önemli detaylardan biri de kullanmakta olduğunuz e-ticaret alt yapısının size bu konuda hangi seçenekleri sunuyor olduğu. Arama motoru optimizasyonu konusuna özel bir önem veren IdeaSoft e-ticaret paketlerinde bu konuda ihtiyacınız olan her türlü aracı bulabilirsiniz. IdeaSoft’un SEO ve diğer tüm konularda size neler sunabileceğini görmek için hiçbir ücret ödemeden demo hesabınızı bugünden oluşturun ve farkı kendiniz görün.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!