DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sitenizdeki ürün yorumlarını bu ipuçları ile kolayca artırın

Sitenizdeki ürün yorumlarını bu ipuçları ile kolayca artırın

​Sizlere daha önce müşterilerin sitenizdeki ürünlere yorum yapmasının nasıl faydaları olabileceğinden bahsetmiştik. Hem arama motoru optimizasyonu, hem de dönüşüm oranlarını artırabilecek olması açısından müşteri yorumları e-ticaret sitenizin başarısı için son derece kritik olabilir.

 

Peki ama müşterileriniz şu anda sitenizdeki ürünler ile ilgili yeterince yorum yapıyorlar mı? Eğer müşteri değerlendirmeleri ve görüşleri istediğiniz seviyede değilse, daha fazlasını sağlamak için onları teşvik edebilirsiniz.

 

İşte size e-ticaret sitenizdeki müşteri yorumlarını artırmak için çok işinize yarayacağına inandığımız ipuçları…

 

Sitenizde yorumlar için bir alanınız olsun

Ürünleriz ile ilgili yorum almak istiyorsanız işin temeli kullanıcıların kendi yorumlarını yazabilecekleri bir alana sahip olması. Bu alanın ürün sayfalarında kolayca görülebilir bir yerde bulunduğundan emin olun.

 

Müşterilerden yorum isteyin

Bu da size bir önceki maddeye benzer şekilde bariz bir yöntem gibi gelebilir ama tahmin edebileceğinizden daha fazla e-ticaret işletmecisi ne yazık ki bu basit kuralı göz ardı ediyor. Sayfanızın farklı bölümlerinde müşterilerinize yorum yapmalarını hatırlatacak ufak uyarılar sitenizdeki toplam yorum sayısını beklentilerinizin üzerinde artıracaktır.

 

Yorumları ödüllendirin

Ödül, pek çok durumda olduğu gibi kullanıcı yorumları konusunda da son derece etkili bir yöntemdir. Müşterilerinize satın almış oldukları ürünler ile ilgili yorum karşılığında puan veya hediye çeki vermek, hızlı bir şekilde çok sayıda ürün yorumu sağlamanın faydalı bir yolu olacaktır.

 

Yarışmalar düzenleyin

Katılımcılar açısından yarışmaların sağladığı motivasyon sadece ödül kazanmakla sınırlı değildir. Pek çok kişi bu ihtimalin yanı sıra, yarışma sürecini keyifli ve eğlenceli buldukları için de düzenlediğiniz farklı yarışmalara katılacaklardır. Yorumları teşvik edecek yarışmalar düzenlemek de hem kullanıcıların daha fazla yorum yapmasını, hem de sitede daha uzun ve keyifli zaman geçirmelerini sağlayabilir.

 

Satışın ardından müşterilere e-posta gönderin

Satın aldığı ürüne kavuşan bir müşteri her zaman için sitenize geri dönüp almış olduğu ürünle ilgili yorum yapmayı hatırlamayabilir. Satın almanın ardından müşterinize almış olduğu ürünle ilgili görüşlerini diğer kullanıcılara da faydalı olması amacıyla sitede paylaşabileceklerini anımsatırsanız sitenizdeki yorum sayısını 4 kata kadar artırabilirsiniz.

 

IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerinin sizlere sunduğu sayısız özelliğin tamamı e-ticaret işinizi geliştirmeniz ve daha karlı hale getirmenizi sağlayabilir. Eğer IdeaSoft’un farkını henüz görmediyseniz gelin ücretsiz demo hesabınıza bugün başvurun ve farkını kendiniz görün…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: ürün sayfalarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!