DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Site içi arama motorunuzu geliştirmek için 5 öneri

Site içi arama motorunuzu geliştirmek için 5 öneri

E-ticaret siteniz üzerinde yer alan arama motorunu geliştirerek, sitenizi ziyaret eden tüketicilere daha iyi sonuçlar sunabilirsiniz. Aradığı ürünlere daha kolay ulaşan tüketiciler, şirketinizin geri dönüşümlerinin artmasını sağlayacağı için, site üzerindeki arama motorunuz oldukça önemlidir.

Geniş ürün yelpazesine ve farklı kategorilere dağılmış ürünleri bulunan e-ticaret sitelerinin arama özelliğine yatırım yapması ve buradaki sonuçları geliştirmeleri gerekmektedir. Ne kadar detaylı ve kapsamlı; aynı zamanda aranan kelimeyle ilgili arama sonuçları tüketicilere sunulursa, tüketiciler site üzerinde bir o kadar rahat alışveriş yapabilirler.

Arama kutunuz kolay erişebilir ve görünür olmalı

Site içi arama kutunuzun, kolay görünebilir ve erişilebilir olması gerekiyor. Bu nedenle de bu özelliğin site üzerindeki yeri çok önemli. Bazen e-ticaret siteleri, tasarımlarını yaptırırken arama kutularının yerine çok fazla önem vermeyebiliyor. Böyle durumlarda da arama kutuları, sayfaya girildiğinde dikkat çeken bir yerde olmadığı için tüketiciler tarafından kullanılamayabiliyor.

Arama kutusunun görünür bir alanda olmaması durumunda, site üzerinde bir ürün arayacak olan tüketiciler zorluk yaşarlar. Kimi zaman bu kutuyu göremeyen ziyaretçiler siteyi terk ederek sitenin sayfadan ayrılma oranının yükselmesine neden olur.

Site tasarımını hazırlarken, site içi arama kutunuzun, sitenin dikkat çeken bir yerinde konumlandırıldığına dikkat etmelisiniz.

Site içi arama özelliğiniz hızlı olmalı

Ziyaretçilerin, yaptıkları aramalar sonrasında hızlı bir şekilde sonuç alabilmeleri gerekiyor. Bunu sağlamak için de siteniz üzerindeki arama sonuçlarını hızlı bir şekilde yansıtarak, tüketicilerin aradıkları ürünlere daha hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamalısınız. Server’larınız ve altyapınızın bu arama sonuçlarını hızlı bir şekilde sunabilecek kapasitede olması oldukça önemlidir.

Otomatik tamamlama özelliği sunun

Arama kutunuzdan daha iyi sonuçlar alabilmek için, otomatik tamamlama özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Ziyaretçiler aramak istedikleri ürünleri bu kutuya yazarken, ilgili sonuçlar otomatik olarak tamamlanmalıdır.

Google aramalarında olduğu gibi, otomatik tamamlama özelliği kullanıcıların deneyimini olumlu yönde geliştirecektir. Aynı zamanda mobil cihazlarından arama yapan tüketicilerin işlerini daha da kolaylaştıracaktır; çünkü mobil cihazların klavyeleri üzerinde yazmak kimi zaman zor olabiliyor ve bu otomatik tamamlama özelliği sayesinde ziyaretçiler hem bu zorluktan kurtulacaklardır hem de daha kısa sürede aradıkları ürüne ulaşacaklardır.

Ziyaretçilerin arama kutusunda hangi kelimeleri aradıklarını analiz edin

Ziyaretçilerin, bu arama kutularının içinde hangi anahtar kelimeleri aradıklarını analiz etmeniz, en çok aranan ürünleri görmenizi sağlar. Aynı zamanda bir önceki maddede bahsettiğimiz yanlış yazılmış kelimeleri de analiz etmenizi sağlar. Böylelikle bu kelimleri ve alternatiflerini çıkartarak, doğru ürüne yönlendirme yapabilirsiniz.

Buradaki anahtar kelimeler ve arama sonuçları, sitenizde hangi ürünlere daha fazla talep olduğunu gösterir. Bu sonuçları ele alarak Google Adwords kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz ve tüketicilerin doğrudan aradıkları anahtar kelimelere de sahip olduğunuz için, bu kampanyalarda doğru hedef gruplara doğru anahtar kelimelerle kampanyalar sunabilirsiniz.

Kategori içi aramalar da sunun

Tüketiciler yaptıkları aramalardan sonra belli bir kategoriye ya da ürün sayfasına ulaşacaklardır. Ürün sayfalarına gitmiş dahi olsalar belli bir kategorinin içinde olurlar. Örnek olarak iPhone 6 sayfasına yönlendirilen bir tüketici doğrudan, “Teknoloji>Telefon>Akıllı telefon>Apple>iPhone” şeklinde bir sayfa yönlendirmesine ulaşacaktır.

Tüketici bir sonraki aramasında doğrudan bu akıllı telefon kategorisi içinde arama yapabilmeli. Bu nedenle arama kutusunda, kullanıcının içinde olduğu kategoriyi göstermeli ve bu kategori içinde bir arama yapıp yapmak istemediğini belirten bir işaret sunmalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıteknoloji
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!