DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Site içi arama kutusu e-ticaret şirketleri için neden önemli?

Site içi arama kutusu e-ticaret şirketleri için neden önemli?

E-ticaret sitelerinde site içi arama kutusu kullanmak bir standart olarak ele alınabilir. Ancak standart haline gelmiş bu arama kutularının neden e-ticaret siteleri için önemli olduğu çok fazla bilinmiyor.

E-ticaret şirketleri site içi arma kutularını farklı amaçlarla kullanabilirler. İşlerini geliştirmek isteyen e-ticaret firmaları bu nedenle site içi arama kutularına önem vermeliler.

Yeni anahtar kelimeler keşfetmenizi sağlar

Ziyaretçilerin internet siteniz üzerinde ürün araması yaptıklarında sizin kullandığınızdan farklı anahtar kelimeler kullanabilirler. Bu anahtar kelimeler size yeni reklam kampanyalarında fayda sağlayabilir. Kullanıcıların aradıkları anahtar kelimelere site içi arama kutusu sayesinde ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimini geliştirir

Arama kutuları kullanıcı deneyimini geliştirme açısından oldukça önemlidir. Ziyaretçiler siteye geldiklerinde navigasyon araçlarını kullanamadan, arama kutularına anahtar kelimeler girerek doğrudan istedikleri ürünleri arayabilirler. Bu nedenle de arama kutuları onlara site üzerinde daha rahat gezinme imanı sağlar.

Site içi arama yapanlar alışveriş yapmaya daha meyillidir

Site içi arama yapan kullanıcılar, belli ürün ya da ürünlere bakmak için gelmiştir ve satın almaya daha yatkındır. Bu nedenle site içi arama özelliği, alışveriş yapmaya gelen kullanıcıları doğrudan ürünlerle buluşturabilir ve bu da doğal olarak sizin dönüşüm oranlarınızı artırmanızı sağlar.

Site üzerinde geçirilen zamanı artırır

Site içinde arama yapan kullanıcılar, ürünleri detaylı olarak incelemek isteyeceklerdir. Aradıkları ürünlere ulaşan kullanıcılar bu sayfalarda daha çok vakit geçirecekleri için, site içinde geçirilen zaman da doğru orantıda artacaktır.

Ürünlerle ilgili anahtar kelimelerin geliştirilmesini sağlar

Site içi arama yapıldığında, ilgili kelimelerle eşleşen bir ürün çıkmaması durumunda, e-ticaret sitenizde geliştirmeler yapabilirsiniz. Kullanıcıların aradıkları kelimeler özelinde elinizde ürün olup olmadığını inceleyebilirsiniz ve arama sonuçlarındaki kelimelerle bu ürünleri eşleştirerek ileriki dönemlerde gelecek olan aramaları yakalayabilirsiniz.

En çok ilgi gören ürünleri tespit etmenizi sağlar

Tüketicilerin siteniz üzerinde en çok hangi aramaları yaptıklarını inceleyerek, en çok aranan ürünlerinizi keşfedebilirsiniz. Böylelikle site üzerinde geliştirmeler yapabilir ve en çok aranan ve ilgi gören ürünlerinizi ana sayfanızda ön sıralara çekebilirsiniz. Böylelikle ana sayfanıza gelen ziyaretçiler, doğrudan en çok ilgi gören ya da satılan ürünlerinize daha rahat bir şekilde ulaşabilirler.

Navigasyon bölümünde olmayan ürünlere ulaşılmasını kolaylaştırır

Sitenizin navigasyon bölümüne her ürününüzü ya da kategorinizi yerleştiremeyebilirsiniz. Kategorilere bu alanda yer verseniz bile tüketiciler belli bir ürün için sitenize geldiklerinde tek tek kategori sayfalarını gezmek zorunda kalabilirler.

Arama kutusu sayesinde kullanıcı bu sayfalara girmeden doğrudan istediği ürünü arayarak ilgili sayfaya gidebilir. Bu da tüketicinin daha rahat bir şekilde alışveriş yapmasını sağlar ve işini kolaylaştırır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıteknoloji
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!