DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Site Haritası nedir ve e-ticaret siteleri için neden önemlidir?

Site Haritası nedir ve e-ticaret siteleri için neden önemlidir?

E-ticaret site tasarımı yapılırken, arkaplanda dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de Site Haritası’dır. İşin teknik kısımlarından biri olması nedeniyle kimi zaman gözden kaçırılabilir ya da pek fazla bilinmeyebiliyor. Ancak her internet sitesinin bir Site Haritası’na ihtiyacı vardır.

Site Haritası nedir?

Site Haritası, web site üzerindeki sayfaların hem arama motorları hem de ziyaretçiler tarafından daha rahat bulunmasını sağlayan bir XML dosyasıdır. Bu XML dosyası üzerinde site üzerinde var olan (veya indekslenmesi istenen) linkler listelenir.

Arama motorlarının botları, siteyi indekslenmeye çalışırken bu Site Haritası, botlara siteyi indekslemeleri konusunda oldukça yardımcı olur. Hangi sayfaların ne kadar ziyaret edildiği, ne sıklıkta güncellendiği ve sayfa içeriği gibi bilgileri bu Site Haritası üzerinde barındırıldığı için, arama motoru botları siteyi daha iyi bir şekilde arama motoru üzerinde indeksler.

XML haricinde HTML olarak da kullanılan Site Haritaları vardır. Ancak XML haritalar, arama motorlarının botları tarafından daha rahat okunabildiği için HTML yerine XML Site Haritaları daha çok tercih edilmektedir.

Site Haritası neden önemlidir?

Sitenin indekslenme süresini artırır

Site Haritası’nın, web site üzerinde yer alması ve Google’a tanımlanması, sitenin arama motorlarında daha hızlı bir şekilde indekslenmesini sağlar. Mevcut sayfaların indekslenmesinin yanı sıra, site üzerine yeni eklenen sayfalar da Site Haritası’na otomatik olarak eklenir. Bu sayfaların haritaya eklenmesiyle beraber, arama motorlarının botları siteyi tekrar incelediklerinde yeni sayfaları görürler ve bunların arama motorundaki indekslenme süresini önemli şekilde artırır.

E-ticaret siteniz üzerine yeni bir ürün eklediğinizde, bu ürün sayfası Site Haritası’nda yer alacağı için, hızlı bir şekilde indekslenir. Bu da sitenizin SEO değerini artıracak bir unsudur. SEO konusunda sayfalarınız ne kadar hızlı bir şekilde arama motorları üzerinde indekslenirse, sayfalardan sağlayacağınız geri dönüşümler de bir o kadar artmaya başlar. İndekslenme süresinin kısalması, sayfanın değerinin de daha hızlı artmasını sağlayacağı için, organik olarak bu sayfalardan daha kısa sürede trafik elde etmenizi sağlar.

Önemli olan sayfaları belirleyebilirsiniz

Site üzerinde çok fazla sayfanız bulunuyorsa ve bu sayfalardan bazıları diğerlerinden içerik olarak daha fazla değere sahipse ya da tasarım değişiklikleri ya da testler nedeniyle birbirine benzeyen sayfalarınız bulunuyorsa; Site Haritası üzerinde indekslenme konusunda öncelikli olan sayfalarınızı belirleyebilirsiniz.

İndeks konusunda öncelikli olan sayfaların belirlenmesi, sitenizin arama motorları üzerinde daha iyi ve sizin istediğiniz şekilde indekslenmesini sağlayacaktır. Önceliği olmayan sayfalarınızda ya da indekslenmesini istemediğiniz sayfalarda “noindex” meta etiketi kullanmanız bu açıdan önemlidir.

Sunucu üzerindeki yükü azaltırsınız

Sunucunuzu rahatlamak adına da Site Haritası’ndan yararlanabilirsiniz. Arama motorları sitenizi incelerken, Site Haritası üzerinden bir yol izlerler ve adım adım bu indeksleme işlemlerini yaparlar. Ancak site haritasının olmaması durumunda, arama motorları rastgele olarak tarama yapmaya başlayacakları için sunucunuza çok daha fazla istek göndererek, sunucu üzerindeki yoğunluğun artmasına neden olacaktır. Sunucu üzerindeki yükü yavaşlatma adına da Site Haritası bir hayli önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!