DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Site dışı yönlendirmeler ve sosyal medya için SEO kontrol listesi

Site dışı yönlendirmeler ve sosyal medya için SEO kontrol listesi

E-ticarete yeni girenler için hazırladığımız SEO kontrol listesi serisinin son yazısında site dışı yönlendirmeler ve sosyal medya için SEO konularını ele alacağız. Önceki günlerde site ve sayfa üzerinde yapılması gereken SEO çalışmalarına bakmıştık. Bu yazıları okumak isterseniz aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Sayfa dışı yönledirmeler ve sosyal medya için SEO konusunu biraz daha açacak olursak, bunlar sizin dışarıdan gelen trafikleriniz için lazım olacak SEO çalışmaları diyebiliriz.

Sosyal medya üzerindeki linklerin yapıları, sayfa açıklamaları ve metinlerinin yapısı sizin arama motorları dışından gelecek trafikleriniz için önemli bir rol oynar. Bunların doğru bir şekilde düzenlenmesi, potansiyel müşterilerinizin sosyal mecralardan da size daha rahat bir şekilde ulaşabilmelerini sağlar.

Sayfa dışı yönlendirmeler için SEO

Sayfa dışı yönlendirmelerde yapmanız gereken bazı çalışmalar bulunuyor. Burada onlara yer vereceğiz.

Sosyal medya sayfalarındaki linklemeler

Sosyal mecralardaki sayfalarınızdan, kendi sitenize link vermeniz gerekiyor. Bunlar çok büyük farklar yaratır mı diye düşünmeyin; çünkü bir kişi sosyal ağlardaki sayfalarınız gezebilir ve bu sayfadaki linkler üzerinden sitenize gelebilir.

Bunun yanı sıra bu sayfalarınız arama motorlarında da indekslenir. Arama sonuçlarında kullanıcılar internet sayfanız yerine sosyal ağlardaki hesaplarınıza denk gelebilirler ve böylelikle buradaki URL üzerinden sitenize gelirler.

Sosyal paylaşımlarda içeriğe dikkat etme

Son bir iki yıldır Google, sosyal ağlarda yapılan paylaşımları da arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkartıyor. Bu nedenle de sosyal ağlarda yaptığınız paylaşımlar oldukça önemli bir role sahip.

Pinterest ve Google+ başta gelse de son dönemlerde Facebook ve Twitter üzerinde yapılan paylaşımlar da aynı şekilde sonuçlarda görülebiliyor.

Bu nedenle paylaşımlarınızı yaparken, anahtar kelimelere yer verebilir ve içeriklerinizi özgün bir şekilde paylaşarak, Google’ın arama sonuçlarında sosyal ağlardaki içeriklerinizin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Konuk yazarlık yapmak

Başka sitelerden link almak için konuk yazar olarak başla sitelere yazı yazmak da iyi bir yöntem. Ancak bunu yaparken markanız veya sektörünüzle ilgili alanlarda yazılar yazmanız ve linklemeleri bu şekilde yapmanız önemli.

İlgisiz sitelerden yapılan yönlendirmeler, yarardan çok zarar verebilir. Bu nedenle konuk yazarlık yaparken yazı yazdığınız siteyi iyi bir şekilde seçmeniz gerekiyor.

Sosyal medya için SEO

Sosyal medya üzerinde yapabileceğiniz çok fazla SEO çalışması bulunmuyor. Burada dikkat etmeni gereken birkaç nokta var.

Sosyal medya profili oluşturma

Sosyal ağlarda yer almanız markanız için bir artı oluşturur. Ancak sizinle ilgilisi olmayacak ya da içerik üretemeyeceğiniz sosyal mecralarda bulunmanız çok da mantıklı olmayacaktır. Aktif olabileceğiniz sosyal ağları belirleyerek bu mecralarda yer alabilirsiniz.

Buradaki hesaplarınızı açtığınızda yukarıda da bahsettiğimiz gibi internet sitenize link vermeyi unutmamalısınız.

Sosyal mecralarda “hakkında” bölümünü doldurma

Bu mecralarda hesap açtıktan sonra “Hakkında” bölümüne şirketiniz ve ürünlerinizle ilgili bilgiler girebilirsiniz. Buradaki bilgiler arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkacaktır ve onların ilgisini çektiği takdirde sitenizi ziyaret etmek isteyeceklerdir.

İndekslenme açısından da önemli olduğu için sosyal profillerinizde de “Hakkında” bölümünü detaylı ve bilgilendirici bir şekilde doldurmaya özen gösterin.

Sonuç

Sonuç olarak SEO açısından kontrol etmeniz gereken birçok maddenin üzerinde durduk; ancak ne yazık ki SEO çalışmaları bununla sınırlı ya da bir sefer yapıldıktan sonra bırakılan bir çalışma değil.

Sitenizi güncellediğinizde, yeni ürünler eklediğinizde ya da içerikler oluşturduğunuzda bu dataların hepsinin SEO’ya uyumlu bir şekilde hazırlanması gerekiyor.

İlk başlarda yetersiz bütçeler nedeniyle SEO çalışmalarınızı kendiniz yapabilirsiniz; fakat daha kapsamlı çalışmalar yaparak daha iyi sonuçlar almak için bu konuda deneyimli kişilerden destek almanız sizin için yararlı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonue-ticaret bilgi bankasıSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!