DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Şirketinizin pazarlama çalışmalarını neden siz yapmamalısınız?

Şirketinizin pazarlama çalışmalarını neden siz yapmamalısınız?

E-ticaret sektörüne yeni adım atan firmaların kendi pazarlama çalışmalarını yapmaktalar; ancak bu çoğu zaman iyi sonuçlar vermemekte. Bunun nedeni, firmalar pazarlamadan çok satışa odaklanabiliyor ya da pazarlama alanında tecrübeleri olmadığı için bu konuda gerekli adımları atamayabiliyorlar.

Bu nedenle de beklenen sonuçlar alınamıyor. Yeni girişimlerin pazarlama çalışmaları için dışarıdan destek almaları, ilk etapta onlar için daha faydalı olacaktır. Bunun nedenlerini ise aşağıda açıklıyor olacağız.

Pazarlama dinamiklerine hakim olmayabilirsiniz

Daha önce başka bir firmanın marka tanıtımını ve pazarlama işlerini yapmadıysanız, pazarlama dinamikleri hakkında bilginiz olmayabilir. Satıştan farklı bir şekilde pazarlamanın kendine has bir yapısı vardır ve bu konuda bilgi sahibi olmadan bu işlemleri yapmayabilirsiniz.

Temel konsept bilgilerine sahip olmadan yaptığınız çalışmalarda hem zaman hem de para kaybedebilirsiniz. Bu da hem zarara uğramanıza hem de markanızı iyi tanıtamamanıza neden olur. Bunlar sonucunda da istediğiniz hedef kitleye ulaşamamış da olursunuz.

Markanıza dışarıdan bir gözle bakamazsınız

Markanızı ve ürünlerinizi oluştururken çok fazla emek harcadığınız için artık şirketinizle bütünleşmiş olursunuz ve bu sebeple de markanıza dışarıdan bir gözle bakamazsınız. Ancak müşterilere ve hedef kitleye ulaşabilmek için dışarıdan bir göze ihtiyacınız olacaktır.

Sektöre ve ürünlere yönelik bir yaklaşımınız olacağı için, başkalarının da bu bakış açısına sahip olacağı fikrine kapılabilirsiniz ancak ne yazık ki pazarlamada işler bu şekilde ilerlemiyor.

Hedef kitlenizi anlamanız ve onların gözünden bakarak markanızı ve ürünlerinizi tanıtmanız gerekiyor. Pazarlama konseptine hakim olmadan markanıza dışarıdan bakamayabilirsiniz, bu nedenle de hedef kitlenizin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapamazsınız.

İyi pazarlama uzmanlarını işe almak yüksek maliyet gerektirebilir

Pazarlama alanında uzmanlaşmış kişileri işe almak isteyebilirsiniz; ancak bu alanda uzmanlaşmış olan kişiler beklentileri de fazla olacaktır ve bu nedenle de onları işe almanız sermayenizi zorlayabilir.

Bunun yanı sıra sizinle aynı sektörede bu işi yapan pazarlama uzmanlarına da ihtiyacınız olacaktır çünkü farklı sektörde işe yarayan çalışmalar, sizin sektörünüzde işe yaramayabilir. Bu nedenle de bu alanda uzmanlaşmış bir pazarlama uzmanı bulmanız zor olabilir.

Satışlara odaklanabilirsiniz

Pazarlama ve satış işlerini kendi içlerinde çözmeye çalışan firmalar çoğu zaman iki daldan birine daha fazla odaklanıyor. Ancak pazarlama çalışmalarınızı dışarıdan bir firmaya yaptırdığınızda satışlara daha çok odaklanabilirsiniz.

Şirketiniz için pazarlamadan çok satışlara önem veriyor olabilirsiniz ve bu nedenle de şirket içinde pazarlama çalışmalarına odaklanmayabilirsiniz. Fakat pazarlama olmadan satışlar da gerçekleşmeyecektir.

Şirket olarak satış ve iş geliştirme çalışmalarına daha fazla odaklanabilmek için pazarlama çalışmalarınızı dışarıdan bir firmaya yaptırmak size daha faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!