Şirket isminizi belirlemeden önce nelere dikkat etmelisiniz?

Yeni bir girişim kurarken, belki de en zor işlerden biri de şirkete isim vermek diyebiliriz. İsmin nasıl duyulacağı, logo halinde nasıl görüneceği, akılda kalıcı olup olmayacağı bu süreci zorlaştıran faktörler arasında yer alıyor.

Bu nedenle isim bulmak birçok girişimci için bir çileye dönüşebiliyor. Bu rehberde de şirket isminizi belirlemeden önce dikkat etmeniz ve bilmeniz gerekenlere değineceğiz.

Süreci aceleye getirmeyin

Bir isim bulma sürecinin belli bir bitiş noktası yoktur; fakat aceleyle bir an önce isim bulmaya çalışmak sizi hem strese sokacaktır hem de sonrasında gelebilecek daha iyi fikirlerin önünü kapatacaktır.

Şirket kurulduktan sonra, şirketinizin iş modelini, sitenizin tasarımını ya da pazarlama stratejilerini değiştirebilirsiniz; fakat şirket isminizi değiştirmek pek de kolay olmayacaktır. Hem yasal prosedürler hem de kullanıcı alışkanlıkları nedeniyle şirket isimleri çok nadir değiştirilir. Bu nedenle de bu süreci aceleye getirmeyerek, mümkün olan tüm alternatifleri ele alıp değerlendirmek oldukça önemli.

Kısa, uzundan daha iyidir

Şirketinizin isim alternatiflerini oluştururken, kısa kelimelere yönelmeye çalışın. Uzun kelimeler ya da birden fazla kelimeden oluşan marka isimleri akılda kalmayı zorlaştıracaktır.

Yazımı kolay olmalı

Marka isminde, aynı harfleri yan yana kullanmamaya da özen gösterin. Örneğin, birden fazla “A” harfinin yana geldiği isimlerde, kullanıcılar ismin nasıl yazılacağı konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirler. Bu nedenle de bulduğunuz isimlerin yazımı kolay olmalı.

Hedef kitlenizi düşünün

İsim belirlerken hedef kitlenizi de değerlendirmeniz gerekiyor. Hedef kitlenizin rahat bir şekilde kavrayabileceği ya da hedef kitlenize bazı anlamlar çağırıştıracak isimler kullanmak, marka bilinilirliğinin daha rahat bir şekilde artmasını sağlayacaktır.

Arama motorlarını göz önünde tutun

İsim bulurken, Google üzerinde nasıl bir aranma yapılabileceğini ve bu seçtiğiniz isimle ilgili başka ne tür içerikler ve markalar olduğunu araştırın. İsim benzerliği nedeniyle arama motorlarında sorunlar yaşabilirsiniz. Bazı içerikler, kelimeler ya da isimlerle benzerliği olan bir ad bulduğunuzda arama motorlarındaki listelenme konusu sıkıntı yaratabilir.

SEO açısından, orijinal ve başka markalarla bir çağırışım yaratmayacak isimlere yönelmeniz bu açıdan oldukça yararlı olacaktır. İnternet sitenizi bilmeyen bir kullanıcı, marka isminizle sizi aradığında farklı sayfalara yönelebilir ve bu da hedef kitlenizin farklı sayfalara yönlenmesine sebep olacaktır.

Burada not olarak eklememiz gereken bir durum daha söz konusu. Markalar, arama motorlarında iyi bir şekilde öne çıkabilmek için yaptıkları işle ilgili olabilecek ve anahtar kelime odaklı isimlere de yönelebiliyorlar. Bu durum Google’ın gözünde artık eskisi kadar önemli değil. Anahtar kelime odaklı isimler yerine yaratıcı ve özgün isimler de Google için önemli. Burada önemli olan internet siteniz üzerindeki içeriklerin yoğunluğu ve kalitesi. İyi bir içerik yönetimi ve SEO yaparsanız, isminizde anahtar kelimeler olmadan da arama sonuçlarında iyi bir yere çıkabilirsiniz.

Yeni fikirlere açık olun

Beğendiğiniz isim alternatifleri elinizde olabilir; ancak ekibinizle ya da dışarıdaki çevrenizdeki insanlarla konuşurken de fikirlere açık olmalısınız. Onların söyledikleri isim alternatiflerini değerlendirebilir ya da onların söyledikleri şeylerden yola çıkarak yeni fikirler üretebilirsiniz.

Başka kişilerin fikirlerini alın

Elinizdeki alternatifleri daralttıktan sonra artık başka kişilerin fikirlerini almaya başlayabilirsiniz. Çevrenizde düşüncelerine değer verdiğiniz ve güvendiğiniz kişilere bu isim alternatiflerini sorabilir ve onların bu konu hakkında ne düşündüğünü öğrenebilirsiniz.

İsmin akılda kalıcı olup olmadığını ve kulağa nasıl geldiğini sorarak, alternatif isim fikirleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Logo ve bir ikon beraber nasıl duracağını düşünün

Elinizdeki alternatifleri daraltırken, bu isimlerin bir logo ya da bir ikon ile beraber nasıl duracağını da düşünmelisiniz. Sosyal mecralarda ya da diğer platformlarda bir ikon ile beraber bu marka nasıl paylaşılabiliceğine ya da bir ikon ile nasıl özdeşleşeceğine karar vermeniz gerekiyor.

Bir ikon ya da sembolle markanızı özdeşleştirmek, tüketicilerin aklında daha fazla yer etmenizi sağlayacaktır.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)