DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Showrooming’in yükselişi ve bu yükselişin nedenleri

Showrooming’in yükselişi ve bu yükselişin nedenleri

Showrooming tüketicinin fiziki mağazaya gelerek almak istediği ürünü inceleyip; bazen de denedikten sonra gidip internet üzerinden ürünü satın almasını tanımlayan bir ifade. Başlangıçta Amerika’da başlayan showrooming küresel e-ticaretin yayılma hızıyla tüm dünyayı etkisi altına almış durumda.

Tüketiciler açısından ürünü mağazada inceledikten sonra internet üzerinden sipariş vermesinin pek çok avantajı olması bu hızlı yaygınlaşmanın en önemli nedeni. Ürünün çoğu zaman internette daha uygun fiyata bulunabiliyor olması buna bir örnek. Ayrıca tüketici ürünü almadan önce mağazada inceleyerek, eline alarak çok daha iyi bir fikir sahibi olabiliyor. Ürünün tüketici adına eve kargo firması ulaştırıyor ve taşıma esnasındaki doğabilecek her türlü riskin de firmaya ait olması da diğer bir avantaj.

Bütün bunları bir araya gelince showrooming’in gücü de inkâr edilemeyecek bir noktaya ulaşıyor. İşte önlenemez yükselişinin ardında yatan gerçekler…

Neden tercih ediliyor?

Yapılan bir araştırmaya göre internet üzerinde fiyatların daha düşük olması tüketicilerin alışveriş için mağazaya gitmek yerine online ürün almayı tercih etmesinin başlıca sebebi. Bunun yanında ürünü internet üzerinden almadan önce ürünü mağaza da görmek isteyenler, ürünün mağaza da olmaması sebebiyle internet üzerinden almak durumunda kalanlar ve kargonun ürünleri tüketici adına eve kadar getiriyor olması da showrooming’in başlıca tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor.

Fiziki mağazacılar neler yapabilir?

Yurt dışında daha aktif olarak kullanılan showrooming’in önümüzdeki günlerde Türkiye’de de büyük bir sıçrama yapması bekleniyor. Çünkü Türkiye’de satılan her iki cihazdan biri akıllı telefon ve bu da aslında büyük bir ticari potansiyelin varlığına işaret ediyor. Bu potansiyeli kaçırmamak ve yeni düzene uyum sağlamak için mağazacıların yapması gerekenler de aslında çok da zor değil.

Uzmanlar; mağazaların tüketicilerine mobil uygulamalar üzerinden mağaza içerisinde anında indirimler sunabileceği, sosyal medyayı daha etkili kullanabileceği ve mağaza içi dolaşımı artırmak için ücretsiz WI-FI bağlantısı sunabileceği görüşünde birleşiyor. Fiziki mağazalar için önemli olan mobil platformda yerlerini aldıkları zaman ihtiyaçları iyi belirleyip; bu ihtiyaçlara göre tercihlerini yapmak.

Gerçek şu ki…

Fiziki mağazacılığın elindeki verileri daha iyi değerlendirmesi ve geleceği iyi okuması gerekiyor. Yapılan bir araştırmaya gösteriyor ki ABD’de 10 tüketiciden 8’i internet üzerinden alışveriş yapılıyor ve internet üzerinden yapılan satışlar yüzde 15 büyüme oranına ulaşarak toplam satışların yüzde 6’sını oluşturuyor. Küresel e-ticaretin yayılma hızı göz önüne alınırsa fiziki mağazacılığın bu büyümeye, değişime ve yenilenmeye hızla uyum sağlaması gerektiği neredeyse kesin. Eğer fiziki mağaza sahipleri Showrooming’i aktif bir şekilde kullanırsa satış hacimlerini hızla artırabilir ve daha başarılı olabilir.

Siz de fiziki mağazanızı showrooming ile bir adım daha ileri götürmek istiyor ve e-ticaret dünyasındaki yenilikleri takip ederek, satış hacminizi artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümlere ulaşmak istiyorsanız ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak IdeaSoft’un ayrıcalıklarla dolu dünyasına adım atın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğimağazacılık
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!