Sezon müşterilerini nasıl sadık birer müşteriye dönüştürebilirsiniz?

E-ticaret dünyasında rakipleri geride bırakmak, satıştan çok müşteri odaklı kurulan dijital stratejilerle mümkün olabilir. Bunun online platformlarda pek çok örneği mevcut. Her yıl yüzlerce fiziksel mağaza, KOBİ, yeni girişim ve büyük markalar, dijital dünyadaki yerini alıyor; ancak, bunların bir kısmı hedeflerine ulaşmayı başarabiliyor. Bunda kuşkusuz ki tamamen ticari yaklaşımlarda bulunanların, diğer markaların geride kalmasının etkisi büyük. Çünkü satışları artırmak için müşteri kazanmanın ilk hedef olarak belirlenmesinde fayda var.

Özellikle markanızı keşfetmiş, sitenizden bazı dönemler ya da en az bir kez alışveriş yapmış olan sezonluk müşterileri sürekli müşteri olarak kazanmak, geleceğe yönelik büyüme planlarınızda size en sağlam desteği sağlayacaktır.

Peki, sezonluk müşteriler için nasıl bir yaklaşım tarzı benimsemelisiniz? Hangi yöntemler müşteri sadakati kazanmanıza yardımcı olur? Dilerseniz, hem sadık müşteriler kazanmanızı sağlayacak hem de satış ve karlılığınızı artıracak bu yöntemlere birlikte göz atalım…

E-posta pazarlamada yaklaşım ve yöntemlerinizi doğru belirleyin

E-ticaret müşterileri, markalardan gelen e-postaları her zaman okumayabilir ya da bu e-postaları değerlendirmeyebilir. Oysa ki elbette her marka, kampanyaları, yeni ürünleri ve benzeri konularda aslında müşterileri için çok karlı olabilecek teklifler sunuyor; onları alışverişe davet ediyor. Ancak, belki de bu tekliflerin yeterince değerlendirilmemesinin nedenlerinden biri de bu e-postaların çeşitli markalardan sıklıkla geliyor olması olabilir.

Buna karşılık, sezonluk müşterilere bu tür teklifler sunmadan önce, onlar için birer “hoş geldin” e-postası hazırlayabilir, markanızı keşfetmeleri ve ürünlerinizle ilgilenmeleri dolayısıyla kendilerine teşekkür edebilirsiniz. Bu yaklaşım, öncelikle markanızın müşterilerine verdiği değerin altını çizerek, aradaki bağı kuvvetlendirmek adına ilk adım olacak. İlerleyen dönemlerde, e-ticaret sitenize üye olmak için doldurulan formlar aracılığıyla müşterilerinizin doğum günlerini öğrenebilir, bu tarihlerde kendilerine e-posta ve özel indirimler göndererek, ticari bir ilişkiden çok daha samimi bir bağ kurulmasını sağlayabilirsiniz.

E-posta pazarlamasında müşteri kazanmanın ve aynı zamanda e-ticaret sitenizin trafiğini artırmanın bir başka yolu da blog’unuzdan, oluşturduğunuz faydalı ve/veya eğlenceli içerikleri müşterilerinizle paylaşmak olabilir. Bu sayede, e-ticaret sitenize olan ilgiyi artırabilir, ürünlerinize her dönem ilgi duyulmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik verdiğiniz bilgiler ve gönderdiğiniz keyifli görsel içeriklerle markanızdan gelecek e-postalara karşı merakı da artırmanız mümkün.

E-ticaret tecrübelerini benzersiz kılın

Markanız aracılığıyla edinilen online alışveriş tecrübesini markanıza özel kılmanız, diğer markaların müşterilerinizin beklentilerini karşılamakta zorlanmasına zemin hazırlar. Böylece rakiplerinizi devre dışı bırakabilir, müşterilerinizin alışveriş sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

Bunun için örneğin, gönderdiğiniz ürünlerin paketleri içerisine, ürünü iyi günlerde kullanmalarına yönelik özel notlar, indirim kuponları ya da hediye kartları gibi küçük sürprizler ekleyebilir, müşteri memnuniyeti elde edebilirsiniz. Kargoyu teslim alan müşterilerinize geri bildirim almak adına telefon, SMS ya da e-posta ile ulaşabilir, ürünlerden memnun kalıp kalmadıklarını sorabilirsiniz. Böylece, markayla iletişimde kalmak müşterilerinize kendilerini güvende hissettirir. Güven, e-ticaret dünyasındaki en önemli parametrelerden biridir.

İlk alışverişinin ardından bir süredir e-ticaret sitenizle tekrar temasa geçmeyen müşterilerinize de benzer bir yaklaşım sergileyerek, hem onları yeni ürünlerden haberdar edebilir hem de tekrar alışveriş yapmamalarının nedenini bildirmelerini isteyebilirsiniz.

E-ticaret markaları arasında rakipsiz olmanız ve müşteri sadakatini her koşulda sağlayabilmeniz için siz de daha fazla dijital stratejiye IdeaSoft ile ulaşabilirsiniz. IdeaSoft’un sunduğu ayrıcalıklardan yararlanabileceğiniz, markanız için en uygun akıllı e-ticaret paketlerine bir an önce sahip olun. Ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak, dilerseniz öncelikle online satış dünyasını deneyimleyebilir, markanızın dijital platformlarda neler yapabileceğini önceden keşfedebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)