DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sevgililer Günü e-posta pazarlama çalışmalarınızı bir adım öteye götürecek ipuçları

Sevgililer Günü e-posta pazarlama çalışmalarınızı bir adım öteye götürecek ipuçları

Yılbaşının geride kalmasıyla beraber markalar önümüzdeki özel günlere hazırlanmaya başlıyor. Şubat ayına sayılı günler kala, tüm markaların gözü de tabii ki Sevgililer Günü’ne çevriliyor.

Pazarlama ve reklam stratejilerini yavaş yavaş belirleyen ya da henüz ne yapacağına karar vermemiş markalar için e-posta pazarlamada kullanabilecekleri bazı ipuçlarını onlarla paylaşacağız.

Tüketicilerin en çok alışveriş yaptıkları özel günlerden biri olan Sevgililer Günü’nde kampanyalarınızı doğru bir şekilde yapmanızın önemi oldukça fazla olacaktır. Önümüzdeki günlerde diğer mecralar üzerinde de neler yapabileceğinize dair bilgiler paylaşacağız; ancak bugünkü yazımızda konumuz e-posta pazarlaması olacak.

Can alıcı başlıklar hazırlayın

Sevgililer Günü, tüketiciler için oldukça önemli bir gündür. Tüketiciler sevdikleri kişiler için özel bir şeyler satın almak isteyeceklerdir. Burada da iş sizin ne kadar yaratıcı olduğunuza bağlı kalıyor. Çünkü çoğu zaman tüketiciler ne alacaklarını bilemiyor.

Markalar, yaptıkları reklam ve pazarlama çalışmalarında tüketicileri yönlendirmeyi başarıyorlar. Bu nedenle de onlara sunduğunuz ürünler ve daha da önemlisi onlara bu ürünleri nasıl sunduğunuz çok daha önemli bir hal alıyor.

E-posta pazarlamada dikkat çekici olabilmek ve o gönderiyi kullanıcıya açtırabilmek için ilk şansınız e-postanızın başlığı oluyor. Tüketiciler gelen kutularında öncelikli olarak marka adını ve içeriğin başlığını okuyorlar. Bu aşama tüketicilere ilgi çekici bir başlık sunabilmeniz ve e-postanızı açtırabilmeniz gerekiyor.

Bu dönemlerde e-postaların açılmasını en çok sağlayan başlıklar şu şekilde oluyor: hediye fikirleri ve kişiselleştirilmiş ürün önerileri. Tüketiciler genellikle son dakikaya kadar ne alacaklarını belirlememiş oluyor. Bu nedenle de onlara hediye fikirleri ve ürünler sunmak, tüketicilerin dikkatini çekmenizi sağlayacaktır.

Son olarak, e-posta başlıklarınızı 50 karakterden kısa tutmaya özen gösterin. Bu karakter sayısından fazla bir içerik yazdığınızda, e-posta kutusunda metin tam olarak gözükmeyebilir ve vermek istediğiniz mesajı veremeyebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

E-posta listenizi segmentlere ayırın

E-posta listelerinizi farklı segmentlere ayırmanın öneminden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Sevgililer Günü kampanyalarını hazırlarken de bu tür segmentlere ayırma işlemi yapmanız gerekebilir.

Cinsiyet ve yaş aralıklarına göre bir ayrım yapmak çok daha verimli olacaktır. Hem kadın hem de erkek tüketicilere yapacağınız ürün önerileri ve kampanyalar değişiklik gösterebilir. Ancak burada cinsiyet ayrımının yanı sıra, yaşlara göre ayrım yapmak da oldukça önemli.

Her yaş grubunun ilgilendiği ürünler ve alacağı hediyeler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle de farklı yaş gruplarına farklı ürün önerileri yapmak sizin için bir avantaj olacaktır.

Elinizdeki bilgiler doğrultusunda bu kategorize etme işlemini daha da geniş bir hale getirebilirsiniz. E-posta listenizdeki kişilerin bilgilerini iyi bir şekilde analiz ederek, benzer özellik taşıyan grupları belirleyerek daha doğru hedef grupları oluşturabilirsiniz.

E-postalarınızı doğru zamanda gönderin

Sevgililer Günü kampanyalarınızı doğru zamanlarda yapmak da oldukça önemli. Bu nedenle e-postalarınızı ne zaman göndermeniz gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Dünya genelindeki şirketlerin Sevgililer Günü için e-posta gönderim zamanlarına bakıldığında 8 Şubat tarihi öne çıkıyor

Sevgililer Günü’nden bir hafta önce şirketler paylaşımlarını yapmaya başlıyorlar. 6 ve 12 Şubat da , 8 Şubat’tan sonra bu gönderilerin en sık yapıldığı tarihler arasında yer alıyor.

E-posta kampanyalarınızı hazırladığınızda tüketicilere ulaşmak için bu zaman aralıklarını beklemeniz sizin yararınıza olabilir. Neden bu tarihleri dikkate almak gerekiyor? Tüketicilerin büyük kısmı bu hediyeleri almayı son günlere kadar erteliyor. Bu nedenle de onlara bu günü hatırlatmanın en iyi zamanı bir hafta öncesi diyebiliriz.

Bir hafta önceden sipariş veren tüketiciler, teslimat süresiyle beraber ürünün ancak ellerine ulaşacağını düşünüyorlar. Bu nedenle de son dakika alışveriş yapan tüketicileri yakalamak ve onları alışverişe yönlendirmek için e-posta gönderim zamanlarınızı iyi belirlemeniz gerekiyor.

E-postalarınızı mobile uyumlu yapın

Defalarca üzerinde durduğumuz bir konu olsa da yeniden belirtmemizde fayda var. Kullanıcılara gönderdiğiniz e-postaların özellikle bu tür özel günlerdeki e-postaların mobile uyumlu olması çok çok önemli. Tüketicilerin e-postalarını gün içinde birkaç kez akıllı telefonlarından kontrol ediyor olmaları nedeniyle, onlara en rahat ulaşabileceğiniz yerler genellikle mobil cihazlar oluyor.

E-postalarınızın mobile uyumlu olmaması halinde, tüketiciler sizden gelen kampanyanları düzgün bir şekilde cihazlarından açamadıkları için, size bir geri dönüş yapamayabilirler.

Bu tüketicileri kaçırmamak için e-posta şablonlarınızı mobile uyumlu hale getirmek hem okunma oranlarınızı artıracaktır hem de size daha çok geri dönüşüm sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta pazarlamasıe-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!